Jump to content

Darovni ugovor i problem oko realizacije


robi123

Preporučene objave

Dobar dan,

Ovu temu sam već imao ali sada došlo do nekih novih situacija pa je moram ponovno potegnuti.

Ovim putem želim postaviti par pitanja na koja se nadam da mogu dobiti odgovore ili da me možete uputiti za dalje.

Dakle riječ je o tome da su moji roditelji i moj brat zamjenili stanove 2007 godine. Ja nisam bio baš upleten u sve to pa su mi neke stvari do nedavno bile i nepoznate.

Uglavnom moj brat je isti trenutak napravio dokument „raspodjela imovine za života“ kojim je stan roditelja odmah prebacio na sebe. Moji roditelji (koji su sada već u 80-tim godinama) su od brata dobili darovni ugovor kojim je on njima darovao svoj stan.

Međutim moji roditelji do 2016 godine nisu uopće odnijeli taj darovni ugovor u gruntovnicu u Zagrebu kako bi se upisali kao vlasnici.

E tu je sada na stao prvi problem...na nekretnini je bilo založno pravo u korist kreditora..

Jedan od članaka na ugovoru o darovanju je glasio ovako:

„..Darovatelj ovlašćuje obdarenika da temeljem ovoga Ugovora, nakon ishođenja brisovnog očitovanja iz članka 2. ovoga Ugovora bez ikakvoga daljnjeg pitanja ili odobrenja izvrši prijenos vlasništva u zemljišnim knjigama, odnsno katastru, nekretnine kako je navedeno u točki 1. Ovoga Ugovora, s imena i vlasnosti darovatelja na ime i u vlasnost obdarenika...“

Moji roditelji kada su to nosili na upis vlasništva nisu obračali pažnju (iskreno, mislim da to nisu niti razumijeli) te nakon nekoga vremena došla odluka suda:

„... da oni imaju predbilježbu prava vlasništva na navedenu nekretninu i napomena predlagatelju (mojim roditeljima) da se predbilježba može opravdati podnošenjem novoga prijedloga za upis zabilježbe opravdanja predbilježbe uz koji je potrebni priložiti ispravu kojom se otklanja nedostatak radi kojeg nijebila dopuštena uknjižba, a koja potvrda bi bila podobna na zemljišno knjižni upis....“

Problem je nastao što se moj brat izuzetno naljutio i prekinuo sve kontakte sa cijelom rodbinom kada je zaprimio ovu odluku suda (nitko ne razumije zašto...) i sada bez obzira što već postoji ta brisovnica on je i nakon 3 mjeseca nije još predao na grunotvnicu niti ikako pokazuje ikakav interes da se odradi to sa njegove strane.

Postoji li ikakva mogućnost da se to odradi bez njega? Mi smo dobili ovjerenu kopije brisovnice. Ukoliko je to nemoguće možete li mi pomoći pa da mi date neki kontakt besplatne pravne pomoći za moje roditelje koji su u penziji i nemogu si priuštiti plaćanje odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
Dobar dan,

Ovu temu sam već imao ali sada došlo do nekih novih situacija pa je moram ponovno potegnuti.

Ovim putem želim postaviti par pitanja na koja se nadam da mogu dobiti odgovore ili da me možete uputiti za dalje.

Dakle riječ je o tome da su moji roditelji i moj brat zamjenili stanove 2007 godine. Ja nisam bio baš upleten u sve to pa su mi neke stvari do nedavno bile i nepoznate.

Uglavnom moj brat je isti trenutak napravio dokument „raspodjela imovine za života“ kojim je stan roditelja odmah prebacio na sebe. Moji roditelji (koji su sada već u 80-tim godinama) su od brata dobili darovni ugovor kojim je on njima darovao svoj stan.

Međutim moji roditelji do 2016 godine nisu uopće odnijeli taj darovni ugovor u gruntovnicu u Zagrebu kako bi se upisali kao vlasnici.

E tu je sada na stao prvi problem...

 

A jesu li roditelji taj darovni ugovor išli u roku od skalpanja i ovjeravanja kod javnog bilježnika, prijaviti na poreznu uporavu kako bi dobili privremeno porezno riješenje ?

 

Ako jesu onda nema roka za prijavu istog darovnog ugovora u zemljišne knjige a kako bi se nekretnina upisala kao njihovo vlasništvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
, robi123 je napisao:

Zato što gospoda na gruntovnici kažu da nitko osim vlasnika stana (mojeg brata) ne može predati uopće na gruntovnicu navedenu brisovnicu. To što je ja imam i što moji roditelji imaju pravo predbilježbe očito ne znači ništa dok moj brat OSOBNO ne preda brisovnicu

Da? A po kojem to čl. Zakona o zemljišnim knjigama ili zemljišnoknjižnom poslovniku obrazlaže? Da kod njih kojim slučajem tabularnu izjavu isto samo može predati prodavatelj jedino i osobno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

na raspolaganju su vam dvije opcije.

-prva je da podnesete prijedlog za opravdanje predbilježbe temeljem brisovnog očitovanja,pa neka vas odbiju rješenjem na koje idete dalje žalbom koja bi po meni bila osnovana,bez obzira na mišljenja zk.referenta.

-druga je da zamolite založnog vjerovnika koji je izdao brisovno očitovanje da vam iziđe u susret i podnese prijedlog za brisanje tereta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

druga je da zamolite založnog vjerovnika koji je izdao brisovno očitovanje da vam iziđe u susret i podnese prijedlog za brisanje tereta, e tu je problem što je založni vjerovnik bio Grad Zagreb a samo da dođem do osobe koja mi može dati brisovno očitovanje trebalo mi je 4 mjeseca zvanja, hodanja i sličnih stvari

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija