Jump to content

Kazna za odpad, zbog racuna pronadenog u smecu


Zelic3

Preporučene objave

Postovani, 

Nadam se da ce netko znati jeli ovaj prekrsaj osnovan po zakonu. Stvar ide ovako, vlasnik sam ugostiteljskog objekta, i uredno placam sve svoje obveze. Prije nekog vremena grad je nabavio ukopne kontenjere za otpad, radi cisceg okolisa. I dolazi jucer meni komunalni redar i urucuje mi kaznu u iznosu od 5000kn za vrecicu koja je ostavljena kod kontenjera a ne u njemu. A u istom pise da se kazna odnosi na moj doo, zbog toga sto "crna vrecica" je pronadena kod kontenjera a ne u njemu, te da su komunalni redari to utvrdili pretragom sadrzaja koji se nalazi u vrecici, i da su u istoj pronadeni racuni koje je izdala moja tvrtka. Te da kaznu podmirim u roku 8 dana, i ako zelim da mogu doci na uvidaj da vidim fotografije "mog smeca". Moj ugostiteljski objekt se nalazi u centru grada, na mjestu gdje cirkulira velik broj ljudi, te nakon sto se smece napuni, nosimo ga iza zgrade na privatni posjed, koji nakon radnog vremena nosimo u kontenjere na drugom mjestu (ne na ovo gdje je pronadeno). U gradu postoji velik broj ljudi koji skuplja boce, i koji su nas pitali mogu li uzimat ambalazu iz smeca. Na sto smo ljudima odgovorili da slobodno mogu. I nikad nije bilo nekih problema. Do sad. Nase vrecice za smece nisu Crne boje, vec Roze, na tom mjestu gdje je nadeno nema kamera, te se ne moze utvrdit tko je bacio smece, na mjestu gdje mi bacamo smece postoje kamere, te se moze vidjeti da svaku noc na to mjesto dolazim s autom i vadim 2-3 roze vrece i uredno bacam u kontenjer, ne van njega. Nije mi jasno kako se kazna moze napisati na osnovu nekoliko racuna neke tvrtke, po tom mogu negdje pit pice, uzeti par racuna, napuniti vrecicu i ostavit kod kontenjera, i dode kazna vlasniku objekta gdje sam bio???  Dali uopce negdje u zakonu pise da se osoba koja je pocinila prekrsaj mora uhvatit na djelu, ili mogu tako slat kazne na osnovu nekog papirica? Da sam bacio smece, platio bi bez pogovora, medutim mozda se desilo da je netko od ljudi koji skupljaju plasticnu ambalazu pokupio citavu vrecicu, uzeo sadrzaj koji mu je potreban, a smece ostavio sa strane??? Zanima me jeli ovo uopce osnovano s obzirom da nisu uhvatili osobu na djelu, i kako ako mogu da im napisem prigovor/zalbu na ovu kaznu? 

Nadam se da ima netko tko zna odgovorit na ovo 

 

Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 sati , Zelic3 je napisao:

Nadam se da ce netko znati jeli ovaj prekrsaj osnovan po zakonu. Stvar ide ovako, vlasnik sam ugostiteljskog objekta, i uredno placam sve svoje obveze. Prije nekog vremena grad je nabavio ukopne kontenjere za otpad, radi cisceg okolisa. I dolazi jucer meni komunalni redar i urucuje mi kaznu u iznosu od 5000kn za vrecicu koja je ostavljena kod kontenjera a ne u njemu.

Prekršaj i iznos kazne vjerojato je definiran nekim pravilnikom JLS, a nejasno (siva zona) je utemejen u Zakonu  komunalnom gosopodarstvu. Međutim, ovakva primjena je uistinu pretjerano 'kreativna'.

Svakako pišite žalbu, i to u više primjeraka, te najbolje urudžbirajte na više adresa, uključivo onoga tko je nadređen redaru, ali i gradonačelnika i gradsko vijeće.

Žalbu ove vrste najbolje je započeti nekom sarkastičnom opaskom. Primjerice - "Nisam znao da je grad uveo reket na poduzetnke u svrhu promocije antipoduzetničke klime i zaposlio utjerivače dugova sa mentalitetom boljševičkog komesara (satrimo kulake!) i IQ-om ne većim od broja cipela"... jer teško je ne doći do takvog zaključka kada se vidi način na koji su zaključili da ste vi krivac kojeg treba drakonski kazniti. ( tako ste sigurni da će se za žalbu čuti).

 

Citiraj

A u istom pise da se kazna odnosi na moj doo, zbog toga sto "crna vrecica" je pronadena kod kontenjera a ne u njemu,te da su komunalni redari to utvrdili pretragom sadrzaja koji se nalazi u vrecici, i da su u istoj pronadeni racuni koje je izdala moja tvrtka. Te da kaznu podmirim u roku 8 dana, i ako zelim da mogu doci na uvidaj da vidim fotografije "mog smeca".

1. Valjda su komunalni redar i njegov šef čuli da ste vi po zakonu dužni svakom klijentu izdati račun, i da je on dužan taj račun uzeti sa sobom? Bilo koji vaš račun može završiti bilo gdje. Po istoj logici, za odbačenu bočicu pive treba kazniti pivovaru, za odbačeni opušak tvornicu duhana.Druga bi bila priča da su to računi koje ste vi kao tvrtka primili i trebali platiti.

2. Ta vrećica je mogla biti izvan kontejnera iz dva razloga - ili u kontejneru nije bilo mjesta , što znači da komunalci nedovoljno često prazne kontejnere, ili je netko (skupljači boca) vrećicu izvadio iz kontejnera. 

Citiraj

Moj ugostiteljski objekt se nalazi u centru grada, na mjestu gdje cirkulira velik broj ljudi, te nakon sto se smece napuni, nosimo ga iza zgrade na privatni posjed, koji nakon radnog vremena nosimo u kontenjere na drugom mjestu (ne na ovo gdje je pronadeno). U gradu postoji velik broj ljudi koji skuplja boce, i koji su nas pitali mogu li uzimat ambalazu iz smeca. Na sto smo ljudima odgovorili da slobodno mogu. I nikad nije bilo nekih problema. Do sad. Nase vrecice za smece nisu Crne boje, vec Roze, 

Nemojte previše objašnjavati gdje i kako nosite smeće, ali svakako istaknite da koristite roze a ne crne vreće. I da masno plaćate zbrinjavanje otpada kao poduzetnik, pa nemate razloga razbacivati smeće uokolo već i iz razloga što vam neuredan okoliš šteti vašem ugostiteljskom poslu. Komunalni redar valjda bi trebao znati što znaju i svi drugi građani - da najviše nereda sa smećem naprave 'sakupljači otpada' svih vrsta, a ne građani koji ga odlažu.

Citiraj

Nije mi jasno kako se kazna moze napisati na osnovu nekoliko racuna neke tvrtke, po tom mogu negdje pit pice, uzeti par racuna, napuniti vrecicu i ostavit kod kontenjera, i dode kazna vlasniku objekta gdje sam bio??? 


I ovo svakako treba istaknuti kao mogućnost. I postaviti pitanje kako se zbog tako trivijalne  stvari - jedne vrećice odložene pored a ne u kontejner ide sa drakonskom kaznom - bez obzira iz kojeg razloga se tamo našla. Nije da je vrećica bezobzirno odbačena u nacionalnom parku.

 

 

 

 

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, drot13 je napisao:

Što se tiče samog prekršaja, ne, ne trebaš biti uhvaćen u počinjenju, nego se postupak može pokrenuti i ovako, a zato i postoje sudovi koji donose konačnu odluku.

 

Inače ovaj način utvrđivanja krivca za odlaganje smeća na način da se pronađe krivca kopanjem po smeću u potrazi za nekim dokumentom sa imenom nije neuobičajen u EU. U Njemačkoj imaju poseban odjel pri komunalcima koji se bavi ilegalnim odlagalištima, kao 'forenzičari'. Međutim, račun kakav trgovina ili neki ugostitelj izdaje u tisućama primjeraka ne može bti trag do te tvrtke, ni dokaz da je tvrtka počinitelj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija