Jump to content

Brisanje zaloga na nekretnini


rile044

Preporučene objave

Pozdrav svima,

Nakon provedenog ostavinskog postupka, moj otac dobio je pravomoćno rješenje u kojem je navedena konačna odluka o raspodjeli imovine. Mom ocu je pripala zemlja s tim da on svojoj sestri mora isplatiti 16.000,00 kuna. Iz tog razloga je upisan zalog radi obveze isplate novčanog iznosa u korist druge strane (sestre mog oca). Moj otac je poštanskom uputnicom poslao tetki 16.000,00 kuna koje je ona osobno primila i dobili smo natrag povratnicu s njenim potpisom.

Pretpostavljam da sad ona mora potpisati nekakvu izjavu u kojoj izjavljuje da se slaže da se briše zalog u njenu korist sa nekretnina koje su pripale mom ocu. S obzirom na narušene obiteljske odnose, postoji šansa da ona to odbije učiniti. Koja je procedura u tom slučaju i koje su šanse da se postupak okonča u korist mog oca s obzirom da ima dokaz o uplati?

Dodatno - čiji trošak je sastavljanje te izjave i ovjera potpisa? Njen ili mog oca?

Hvala,
Predrag

uređeno: od rile044
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , rile044 je napisao:

Koja je procedura u tom slučaju i koje su šanse da se postupak okonča u korist mog oca s obzirom da ima dokaz o uplati?

tužba koju bi otac dobio 99%,a ono 1% ostavljam samo iz razloga moguće procesne greške koju bi otac eventualno napravio tijekom postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Matrix je napisao:

tužba koju bi otac dobio 99%,a ono 1% ostavljam samo iz razloga moguće procesne greške koju bi otac eventualno napravio tijekom postupka.

Može li primjer takve procesne pogreške? Nisam ni svjestan što bi otac mogao krivo napraviti u slučaju da dođe do tužbe ...

I da li je tetka dužna po nekom zakonu dozvoliti brisanje zaloga u slučaju da su zadovoljeni uvjeti (napravljena uplata u njenu korist)?

Hvala,
Predrag

uređeno: od rile044
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , rile044 je napisao:

Može li primjer takve procesne pogreške? Nisam ni svjestan što bi otac mogao krivo napraviti u slučaju da dođe do tužbe ...

može općenito pogrešno postaviti tužbeni zahtjev koji je nerazumljiv,neprovediv,pogrešno navesti oznake nekretnine na kojoj je upisan zalog čije se brisanje traži a da tijekom postupka takvu grešku neotkloni ili pak preinači zahtjev,no takve greške su svedene na minimum ukoliko ga u postupku zastupa stručna osoba.

 

prije 10 sati , rile044 je napisao:

da li je tetka dužna po nekom zakonu dozvoliti brisanje zaloga u slučaju da su zadovoljeni uvjeti (napravljena uplata u njenu korist)?

ma jasno da jeste,u suprotnom nebi imali osnova za  tužbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, rile044 je napisao:

Pozdrav svima,

Nakon provedenog ostavinskog postupka, moj otac dobio je pravomoćno rješenje u kojem je navedena konačna odluka o raspodjeli imovine. Mom ocu je pripala zemlja s tim da on svojoj sestri mora isplatiti 16.000,00 kuna. Iz tog razloga je upisan zalog radi obveze isplate novčanog iznosa u korist druge strane (sestre mog oca). Moj otac je poštanskom uputnicom poslao tetki 16.000,00 kuna koje je ona osobno primila i dobili smo natrag povratnicu s njenim potpisom.

Pretpostavljam da sad ona mora potpisati nekakvu izjavu u kojoj izjavljuje da se slaže da se briše zalog u njenu korist sa nekretnina koje su pripale mom ocu. S obzirom na narušene obiteljske odnose, postoji šansa da ona to odbije učiniti. Koja je procedura u tom slučaju i koje su šanse da se postupak okonča u korist mog oca s obzirom da ima dokaz o uplati?

Dodatno - čiji trošak je sastavljanje te izjave i ovjera potpisa? Njen ili mog oca?

Hvala,
Predrag

Da li je vaš otac prilikom uplate naznačio detaljnu svrhu uplate ? Ako je, možda bi i sama uplatnica mogla biti dovoljna. Inače, bez obzira na narušene odnose neka joj pošalje izjavu kojom ona potvrđuje da je primila novac od njega, temeljem rješenja ( navedite koje)i koju će ona potpisati i ovjeriti kod javnog bilježnika te vratiti vašem ocu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav,

Izvinjavam se na kasnom odgovoru. Novac je tetki uplaćen putem poštanske uputnice na kojoj je kao svrha uplate iričito navedeno: "Uplata po pravomoćnom rješenju o naslijeđivanju". Novac smo poslali s povratnicom i s opcijom da novac bude uručen direktno njoj tako da imamo povratnicu s njenim potpisom.

Nekoliko dana nakon uplate, nazvao sam tetku i objasnio joj da mora dati izjavu koja mora biti u obliku tabularne isprave gdje je ona suglasna sa skidanjem zaloga. Predložio sam joj da ode kod bilježnika ili odvjetnika da joj oni sastave tu izjavu kako ne bi bilo problema. Oni su odigrali na svoju ruku, napisali izjavu sami, ovjerili i poslali nam. Naravno - ta izjava koju su napisali ne vrijedi ništa na gruntovnici jer nije u obliku tabularne isprave. Nakon toga sam ju opet zvao da mora otići kod bilježnika i napraviti valjanu ispravu. Dobio sam odgovor da to nije njena briga i da taj papir njoj ne treba nego nama i da je ona svoju izjavu dala.

Pretpostavljam da mi sad preostaje samo tužba? Ne želim im izbijati nekoliko tisuća kuna iz džepa, ali ne znam na koji drugi način da izvučem tu potvrdu od tetke.

Po kojem zakonu je ona dužna meni dati tu potvrdu nakon što su zadovoljeni svi uvjeti navedeni u rješenju o ostavini?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija