Jump to content

Evidentiranje nerazvrstanih cesta-izvlaštenje


MARIJANCEK

Preporučene objave

Poštovani,

molim Vas za pomoć tj. savjet kako postupiti u  slijedećem slučaju:

Vlasnik sam 1/1 poljoprivednog zemljišta (livada) u Zagrebačkoj županiji. Do zemljišta vodi seoski put, odnosno  "slijepi" put u dužini cca 800 m.a  koriste ga samo mještani kao put do svojih zemljišta (vinogradi, voćnjaci, livade), nema kuća. Taj put postoji takoreći oduvijek, nekada samo puteljak, pa s vremenom se malo proširio da se sada može proći traktorom, ali i dalje zemljani put. Na tom potezu postoji 60-tak vlasnika parcela.

U kolovozu o.g. općina je odlučila evidentirati nerazvrstane ceste i puteve, saznala sam to slučajno, jer ne živim u toj općini, kad sam došla i vidjela da je izvršeno  "iskolčenje" - odnosno stavljene oznake na svim parcelama kako bi se taj put proširio!

Danas sam dobila poziv iz općine da se može dobiti uvid u geodetski elaborat, pa tako mogu saznati o čemu se radi!?

Molim Vas savjet u vezi toga i daljnje postupanje!

1) Da li za to treba odluka načelnika općine ili možda općinskog vijeća? <Mogu li to tražiti u općini na uvid?

2) Da li su me trebali pismeno obavijestiti?

3) Da li moram pristati na to proširenje (javno dobro u općoj upotrebi!) - dati općini dio zemljišta, meni se površina smanjuje i to bez naknade- da li se u ovom slučaju radi o izvlaštenju?

4) Da li mogu tražiti naknadu (ne radi se o novcu, jer bi naknada bila smiješna) - planiram tražiti novu geodetsku izmjeru moje čestice i upis u zemljišne knjige na trošak općine.  Da li je to moguće zakonski!

Molim Vas za hitan odgovor, savjet jer u srijedu je uvid u općini.

Unaprijed hvala.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odluku donosi izvršno tijelo (načelnik) na prijedlog predstavničkog tijela (vijeće).

Zavisi o tome o čemu se radi. Npr.ako se radi o postupku izvlaštenja. Ako se radi o postupku upisa postojeće nerazvrstane ceste u zemljišne knjige, ne.

Isto nije moguće dati precizniji odgovor, jer se iz vaših informacija ne može točno iščitati o čemu se radi.

Ne, zakonski ako se radi o izvlaštenju, naknada u novcu ili druga odgovarajuća nekretnina u vlasništvu JLS

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru!

samo bih htjela pobliže objasniti!

Općina je pokrenula "postupak evidentiranja nerazvrstanih cesta i putova" (sa WEB stranice općine)! Što se time želi postići i koja je svrha tog evidentiranja? Koji je sljedeći "korak" Općine?

Navedeni put. tj. cesta je upisana u zemljišne knjige, sada se samo proširuje put, dakle moja čestica  se smanjuje!? Što dalje?

Hvala još jednom na odgovoru i molba za ova dodatna objašnjenja!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upisana u zemljišne knjige kao vlasništvo? JLS?

Ako je kako kažete postupak evidentiranja nerazvrstanih cesta i putova te je izrađen geodetski elaborat, bojim se da je u pitanju postupak iz čl.131 Zakona o cestama prema kojem se upisuju nerazvrstane ceste koje do sada nisu ili nije upisano njihovo stvarno stanje kao javno dobro u općoj uporabi, u neotuđivom vlasništvu JLS te vam shodno tome ne moraju dati nikakovu naknadu za uzeti i dio potreban za proširenje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, MARIJANCEK je napisao:

U kolovozu o.g. općina je odlučila evidentirati nerazvrstane ceste i puteve, saznala sam to slučajno, jer ne živim u toj općini, kad sam došla i vidjela da je izvršeno  "iskolčenje" - odnosno stavljene oznake na svim parcelama kako bi se taj put proširio!

Radi li se djelom i o proširenju tog puta na dio vaše čestice koji se nije koristio kao put? Sama evidencija postojećeg puta utemeljena je u Zakonu o cestama, kako vam je objasnio štovani Spitfire, ali ako bi se radilo o kakvom značajnom proširenju, za to bi već trebalo ići na izvlaštenje ako vi ne pristajete. 

, MARIJANCEK je napisao:

1) Da li za to treba odluka načelnika općine ili možda općinskog vijeća? <Mogu li to tražiti u općini na uvid?

2) Da li su me trebali pismeno obavijestiti?

1. To je odluka općinskog vijeća, a na temelju zakona.

2. Ako se ne radi o izvlaštenju, stavi se javna obavijest vlasnicima da izvrše uvid.

, MARIJANCEK je napisao:

3) Da li moram pristati na to proširenje (javno dobro u općoj upotrebi!) - dati općini dio zemljišta, meni se površina smanjuje i to bez naknade- da li se u ovom slučaju radi o izvlaštenju?

Ako se radi o površini puta koji se koristio, parcelacija se provodi na temelju Zakona o cestama. Ako se radi o prošitenju tog puta na dio koji se prije nije koristio kao put, možete napisati prigovor i tražiti izvlaštenje i naknadu. 

Uvidom u prijedlog parcelacije vidjeti ćete koliko točno nova prometnica zagvaća vašeg, a koliko susjedna zemljišta Ako primjerice zahvaća nestazmjeran udio vašeg zemljišta, i na to možete napraviti pisani prigovor.

 

, MARIJANCEK je napisao:

4) Da li mogu tražiti naknadu (ne radi se o novcu, jer bi naknada bila smiješna) - planiram tražiti novu geodetsku izmjeru moje čestice i upis u zemljišne knjige na trošak općine.  Da li je to moguće zakonski!

Parcelaciju i provedbu novog stanja u vezi tog puta napraviti će općina. 

Sama kažete da bi naknada bila smiješna - vjerojatno se ipak radi o malo vrijednom poljoprivrednom zemljištu. A vi ćete dobiti kvalitetniji put, koji će općima možda s vremenom malo i urediti. Dobit ćete i iskolčenje na međama uz cestu, pa ćete tako bar na tim mjestima znati gdje je međa. 

 

Sve u svemu, ne vidim neki stvarni razlog zašto vas je to tako uzrujalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima!

Vidim da postoji nekoliko mogućnosti, vidjet ću što će reći u Općini! Inače, put je upisan u zemlj.knjigama kao "javno dobro u općoj upotrebi"! Sad se samo proširuje i vjerojatno će se upisati novo stanje puta sa tim proširenjima!

I dalje me zanima, da li će se upisati i novo stanje (površina) moje parcele? vjerojatno ne, nego ću to morati sama napraviti, tim više što planiram to prodati, pa je površina bitna!!!!

Pozdrav i hvala još jednom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, MARIJANCEK je napisao:

 

Vidim da postoji nekoliko mogućnosti, vidjet ću što će reći u Općini! Inače, put je upisan u zemlj.knjigama kao "javno dobro u općoj upotrebi"! Sad se samo proširuje i vjerojatno će se upisati novo stanje puta sa tim proširenjima!

Ako se put proširuje, onda bi ti trebalo ipak ići po zakonu o izvlaštenju. Ali možda općina očekuje da se svi odreknete uskog pojasa uz svoju česticu za proširenje puta.

Vidite što drugi vlasnici o tome misle.

Moj stav u takvoj situaciji bi bio da ako imam vinograd širine 20 i dužine 150 metara pristajem se odreći koji metar uz cestu (dakle recimo 20 m2)  da se cesta proširi i po mogućnosti čak i malo uredi i nasipa šljunkom. Vaša parcela time zapravo više dobiva na vrijednosti. 

Drugačija je priča da vam cesta ode dijagonalno posred vaše čestice pa joj posve uništi funkcionalnost, time i vrijednost.

 

Prije 13 minuta, MARIJANCEK je napisao:

I dalje me zanima, da li će se upisati i novo stanje (površina) moje parcele? vjerojatno ne, nego ću to morati sama napraviti, tim više što planiram to prodati, pa je površina bitna!!!!

Općina će sve to obaviti. Vjerojatno će u prvoj fazi parcelirati po metar ili koliko od vaše čestice uz vašu suglasnost, tako da ćete imati čestice /1 veća koja ostaje vama i /2 mala koja ide za cestu. Onda će u drugoj fazi sve te male čestice pridružiti prometnici. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala još jednom, upravo sam se vratila iz Općine!

Dakle, oni samo "evidentiraju" a ne "izvlašćuju"! Njihovo tumačenje "čestica proširenjem puta dobiva na vrijednosti"! Možda, u nekoj dalekoj budućnosti! Meni uzimaju cca 50m2, to je proširenje puta uz česticu! 

Oni će i upisati nove izmjere u zemljišne knjige!

Hvala,

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, MARIJANCEK je napisao:

Hvala još jednom, upravo sam se vratila iz Općine!

Dakle, oni samo "evidentiraju" a ne "izvlašćuju"! Njihovo tumačenje "čestica proširenjem puta dobiva na vrijednosti"! Možda, u nekoj dalekoj budućnosti! Meni uzimaju cca 50m2, to je proširenje puta uz česticu! 

Oni će i upisati nove izmjere u zemljišne knjige!

Hvala,

 

Ako šire cestu (dobivale time katastarske čestice na vrijednosti ili ne) onda to nije evidentiranje prema Zakonu o cestama koje je gore spomenuto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani,

želim zahvaliti svima koji su se angažirali oko ovog mog problema - "otvorili ste mi oči" - dali puno ideja i prijedloga za razmišljanje, pa sam i u Općinu došla sa nekim predznanjima i masu pitanja!!!!!!

Uglavnom, problem je riješen, napisala sam prigovor, čestica nasuprot mojoj nije ni dirnuta, nego samo moja, bez obzira da se je radilo o malo oduzete parcele (to bi onda ipak bilo izvlaštenje) - Općina je uvažila moj prigovor, napravljena je nova izmjera u mojem prisustvu (oduzeto tek nekoliko m2) - sve ostalo, upis u zemlj. knjige i drugo napravit će Općina! Ovdje se valjda računa da  vlasnici parcela neće reagirati zbog neke male površine, ali uglavnom niti ljudi nisu znali za to, selo, nikakva vrijednost zemlje, zapuštenih parcela......

Hvala vam još jednom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija