Jump to content

porez na otuđenje nekretnine nakon razvoda i na sredstva na računu


ruzica5678

Preporučene objave

Pozdrav.

Molila bih Vas za pomoć i mišljenje, pošto se sporazumno rastajem, da li bih u slijedećim slučajevima morala platiti porez:

1.) Stan glasi na mene i po dogovoru tako ostaje a prema zakonu spada pod bračnu stečevinu. Zanima me koju vrstu dokumenta trebamo napraviti o tome da sam isključivi vlasnik, tako da mogu bez problema raspolagati nekretninom, odnosno da stan poslije mogu bilo prodati ili npr. darovati kćerki, a da me se u tom slučaju ne tereti za plaćanje poreza? 

2.) Dogovorili smo se i oko financijske pomoći (uzdržavanje-alimentacija). Primala bih iz inozemstva na račun dio njegove (inozemne) mirovine, za koju on u Hrvatskoj trenutno plaća porez, ali zbog preselenja u drugu državu moguće da u buduće neće biti hrvatski porezni obveznik. Pitanje je, da li me se može teretiti da za ta sredstva na računu plaćam porez? 

Zahvaljujem.

 

 

uređeno: od ruzica5678
krivo slovo u naslovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, ruzica5678 je napisao:

 

1.) Stan glasi na mene i po dogovoru tako ostaje a prema zakonu spada pod bračnu stečevinu. Zanima me koju vrstu dokumenta trebamo napraviti o tome da sam isključivi vlasnik, tako da mogu bez problema raspolagati nekretninom, odnosno da stan poslije mogu bilo prodati ili npr. darovati kćerki, a da me se u tom slučaju ne tereti za plaćanje poreza? 

Podjela imovine koja je bračna stečevina ne podliježe plaćanju poreza na promet nekretnina. Možete napraviti kod JB ugovor o podeli izvanbračne stečevine. A možete to uglaviti i u sudsku presudu o razvodu ako se tako dogovorite. 

 

Citiraj

2.) Dogovorili smo se i oko financijske pomoći (uzdržavanje-alimentacija). Primala bih iz inozemstva na račun dio njegove (inozemne) mirovine, za koju on u Hrvatskoj trenutno plaća porez, ali zbog preselenja u drugu državu moguće da u buduće neće biti hrvatski porezni obveznik. Pitanje je, da li me se može teretiti da za ta sredstva na računu plaćam porez? 

Na uplate treba jasno napisati da se radi o 'alimentaciji za dijete xy, za mjesec taj godine te. Alimentacija je pravo djeteta, na taj iznos roditelj-primatelj ne plaća porez.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najtoplije zahvaljujem na odgovoru.

Samo bih molila još pojašnjenje kod prvoga pitanja: znači, kada za stan napravimo Ugovor o podijeli bračne stečevine ne plaćam porez, no pošto ga uskoro imam namjeru prodati, da li tada kada ga prodam, porezna može tražiti naplatu poreza na promet nekretnina od mene, jer npr. možda po zakonu mogu prodati stan bez plaćanja poreza tek po isteku dvije ili tri godine od dana potpisa Ugovora sa bivšim mužem?

 Ili, da li postoji mogućnost da, kada prodam stan, porezna zatraži porez na novac od prodaje, smatrajući to nekim dohotkom? 

Ispričavam se na ovoliko hipotetskih pitanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, ruzica5678 je napisao:

Samo bih molila još pojašnjenje kod prvoga pitanja: znači, kada za stan napravimo Ugovor o podijeli bračne stečevine ne plaćam porez, no pošto ga uskoro imam namjeru prodati, da li tada kada ga prodam, porezna može tražiti naplatu poreza na promet nekretnina od mene...

 Ili, da li postoji mogućnost da, kada prodam stan, porezna zatraži porez na novac od prodaje, smatrajući to nekim dohotkom? 

Ne plaćate porez na promet nekretnina, ali pazite kako ćete sročiti taj ugovor o podjeli bračne stečevine. Nedavno sam imao uvid u slučaj da su bivši supružnici svakako razdjeljivali imovinu, pa je ispalo da je supruga stekla nešto što nije bračna stečevina i na to je morala platiti porez.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija