Jump to content

zemljiste


ribar34

Preporučene objave

Poštovani,molim za savjet.

20.5.2015 godine sam kupio 2/8 poljoprivredne parcele,jb je sastavio ugovor za prodavatelja i mene kao kupca.

S tim ugovorom sam isao u sud da se uknjižim te na poreznu,gdje sam i platio porez za istu-

Nakon mjesec dana dolazi iz suda rjesenje da se ne mogu uknjiziti jer osoba koja je meni prodala tu zemlju nije vlasnik)medju obitelski odnosi,dok je gospoja bila u bolnicama na kemoterapiji se rodijak upisao na sve parcele kojim je ona vlasnik)

Kad sam to predočio gospoji mi je rekla da se tuzi s rodjakom i da ce sva imovina bit vracena,medjutim prosle su vec dvije godine i od te tuzbe nema nista,jer nije ni pokrenuta.

Prilikom sastavljanja kupoprodajnog ugovora u zk je bila upuisana ta vlasnica a nakon 10 dana kad sam ja htio upisati zemljiste na sebe je vec bio uknjizen drugi vlasnik.

Mene zanima sta ja sad mogu napraviti da ili dobijem novac natrag ili zemljiste?

Tko je napravio pogresku? biljeznik ili sud( kako je mogao jb napraviti ugovor ako nisu knjige ciste?)hvala za bilo kakav odgovor

 

uređeno: od ribar34
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , ribar34 je napisao:

Tko je napravio pogresku? biljeznik ili sud( kako je mogao jb napraviti ugovor ako nisu knjige ciste?)hvala za bilo kakav odgovor

Bilježnik uopće ne bi smio sastavljati privatne isprave, pa bi to (ako ugovor nekim slučajem nije bio sastavljen u formi javnobilježničkog akta, što sumnjam) bila njegova jedina greška. Sami ste napisali da je u trenutku kad je ugovor sastavljan stanje u gruntovnici bilo čisto, dakle tko god da je pisao ugovor najvjerojatnije nije mogao znati da će se nešto promijeniti u sljedećih deset dana.

Ako javni bilježnik ugovor nije pisao (a teško ćete dokazati da je bilježnik pisao ugovor) već je samo ovjerio potpis prodavatelja na ugovoru, javni bilježnik ne odgovara za sadržaj isprave te nije uopće dužan provjeravati stanje u zemljišnoj knjizi. 

E sad, nemojte se ljutiti, ali Vi ste napravili grešku kad ste čekali 10 dana s podnošenjem prijedloga za uknjižbu prava vlasništva. 

Ono što vidim kao najizgledniju opciju je raskid kupoprodajnog ugovora i tužba radi povrata kupoprodajne cijene koju ste platili. Svakako savjetujem da angažirate odvjetnika da detaljno pogleda predmet i cjelokupnu kronologiju događaja i zastupa Vas u raskidu i parnici.

uređeno: od LjuboZG
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , ribar34 je napisao:

medjutim prosle su vec dvije godine i od te tuzbe nema nista,jer nije ni pokrenuta.

Prilikom sastavljanja kupoprodajnog ugovora u zk je bila upuisana ta vlasnica a nakon 10 dana kad sam ja htio upisati zemljiste na sebe je vec bio uknjizen drugi vlasnik.

Mene zanima sta ja sad mogu napraviti da ili dobijem novac natrag ili zemljiste?

Tko je napravio pogresku? biljeznik ili sud

Ljubo Zg vam je objasnio da ukoliko sami napišete ugovor, a JB samo ovjerava sadržaj, u tom slučaju JB samo potvrđuje da je osoba potpisala taj dokument, ne i sadržaj.

I da - pogriješili ste ne samo što ste čekali 10 dana da predate ugovor na uknjižbu, nego i što ste čekali dvije godine da to riješite.

Takve stvari se moraju rješavati što prije. I nemojte isključiti mogućnost da se baš i ne radi o nekoj 'greški, nego možda čak postoji kakva (makar prešutna) suglasnost tih rođaka da vas izigraju. Taj rođak se nije baš samo tako mogao upisati kao vlasnik. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

postovani,nakon vaseg pisanja sam isao provjeriti,ugovor je napravljen od strane jb 20.5,ja sam podnio uknjižbu 21.5 te posto je bio petak sam u ponedjeljak 25.5 isao u poreznu gdje sam sredio sve papire te dobio uplatnicu za plaćanje poreza.

ugovor je cijeli sastavljen od strane jb. i u zk u momentu potpisa te predaje papira na sud i opcinu nije bilo tereta drugoe osobe koja je upisana u medjuvremenu jer znamo svi kako su sudovi agilni u rijesavanju stvari

Apsolutno se slazem s vama da sam trebao prije reagirati,medjutim malo sam predobar i vjerujem ljudima i evo sta se desilo.

Mene zanima da li ovo moze u zastaru jer je proslo eto dvije godine?

 

I hvala vam na ogovorima

 

uređeno: od ribar34
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 56 minuta, ribar34 je napisao:

nije bilo tereta drugoe osobe koja je upisana u medjuvremenu

Vjerojatno je bila vidljiva plomba, inače ne bi taj predmet bio proveden prije Vašeg. 

Ako možete dokazati da je ugovor sastavljao javni bilježnik, postoji mogućnost naknade štete od javnog bilježnika. To će po meni biti moguće dokazati isključivo ako je ugovor sastavljen u obliku javnobilježničkog akta ili ako raspolažete e-mailom bilježnika koji Vam je ugovor dostavio, a u kojem e-mailu izričito piše ''ja sam sastavio ugovor''. 

Vaš obveznopravni zahtjev prema prodavateljici za povrat isplaćene kupoprodajne cijene nije u zastari, ali Vam svakako savjetujem da se s rješavanjem ovog problema počnete baviti čim prije!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija