Jump to content

Braniteljska mirovina


emka

Preporučene objave

I po novom braniteljskom zakonu ali po ZOMO-u, kad navrsis 60 godina zivota i 35 godina mirovinskog staza imas pravo na prijevremenu starosnu mirovinu, uz penalizaciju, ali po ZOMO-u sa uskladjenjem od 27% na izracunatu mirovinu, a po novom braniteljskom zakonu uvecano za postotak povecanja osobnog boda po danima sudjelovanja u borbenom sektoru (367 dana = 12%).

Ako neces radom (uplatom mirovinskog doprinosa) steci jos 4 godine staza (ukupno 35 godina staza), moci ces u najnizu braniteljsku mirovinu kad navrsis 65 godina zivota.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ili po ZOMO-u kad navrsis 65 godina zivota i minimalno 15 godina mirovinskog staza u punu starosnu mirovinu, uvecano za uskladjenje od 27% na izracunatu mirovinu

Ili po novom braniteljskom zakonu clanak 26., stavak 2,kad navrsis 64 godine zivota u punu starosnu mirovinu, uvecano za postotak povecanja osobnog boda po danima sudjelovanja u borbenom sektoru (367 dana = 12%)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , malicovjek je napisao:

Ili po ZOMO-u kad navrsis 65 godina zivota i minimalno 15 godina mirovinskog staza u punu starosnu mirovinu, uvecano za uskladjenje od 27% na izracunatu mirovinu

Ili po novom braniteljskom zakonu clanak 26., stavak 2,kad navrsis 64 godine zivota u punu starosnu mirovinu, uvecano za postotak povecanja osobnog boda po danima sudjelovanja u borbenom sektoru (367 dana = 12%)

Poštovani malicovjek imam dilemu:

Branitelj ide u punu starosnu mirovinu sa 64.g. temeljem Zakona o hrvatskim braniteljima, ima li pravo na biranje izračuna i korištenje starosne mirovine po općem propisu ZOMO ili mu je izračun starosne mirovine obavezno po Zakonu o hrvatskim braniteljima??

Unaprijed zahvaljujem

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa na njemu je odluka, jedina krajnja obaveza odlaska u mirovinu je 65 godina starosti:

- ako se odluci na odlazak sa 64 godine ide po clanku 26., stavak 2., novog braniteljskog zakona, ali uvecano za postotak povecanja osobnog boda po danima sudjelovanja u borbenom sektoru (367 dana = 12%)

- ako ce cekati da navrsi 65 godina ide po ZOMO-u , ali uvecano za uskladjenje od 27% na izracunatu mirovinu , ili ako ce mu najniza braniteljska biti veca od najnize po ZOMO-u ide po braniteljskom zakonu.

Treba izracunati sta je povoljnije 12% ili 27%.

Neznam dali sam dobro razumio tvoje pitanje i dali sam ti razumno odgovorio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, malicovjek je napisao:

Pa na njemu je odluka, jedina krajnja obaveza odlaska u mirovinu je 65 godina starosti:

- ako se odluci na odlazak sa 64 godine ide po clanku 26., stavak 2., novog braniteljskog zakona, ali uvecano za postotak povecanja osobnog boda po danima sudjelovanja u borbenom sektoru (367 dana = 12%)

- ako ce cekati da navrsi 65 godina ide po ZOMO-u , ali uvecano za uskladjenje od 27% na izracunatu mirovinu , ili ako ce mu najniza braniteljska biti veca od najnize po ZOMO-u ide po braniteljskom zakonu.

Treba izracunati sta je povoljnije 12% ili 27%.

Neznam dali sam dobro razumio tvoje pitanje i dali sam ti razumno odgovorio.

Poštovani malicovjek,

Dobro ste razumjeli moje pitanje i dali ste razuman odgovor, što sam i očekivao od Vas.

Nažalost u tom dijelu Zakona o hrvatskim braniteljima ne bih to mogao reći i za predlagatelja istog.

Žrtvu branitelja nagraduje  ranijim odlaskom u starosnu mirovinu za 1.g. ali je penalizira sa 15% manjom mirovinom???????

 

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru, međutim uočavam velik propust u zakonu, kako to da nitko nije uvidio

da se zapravo nagrađeni oni sa manje staža (15 godina) koji mogu sa isto godina u mirovinu i oni

koji imaju skoro puni staž (preko 30-tak godina). Nije li trebalo omogućiti ovima što imaju više staža

izbor odlaska u mirovinu makar i dobivali manju ali da ju ostvare ranije.???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , malicovjek je napisao:

Postovani prof,

Ali i mirovinski zakon je konkretan a kako sad stoje stvari u zakonu nazalost godine zivota za odlazak se podizu na 67, sa jos vise pritisaka iz EU da se sa tim godinama krene sto prije a na kako je sad u zakonu od 01.01.2038., tako da nevidim sta je tu opravdano.

Poštovani malicovjek,

Kako su zakoni zaista konkretni, osvrnuo sam se na konkretno pitanje na ovoj temi, kad branitelj rođen 1963.g. sa 31.g. ukupnog mirovinskog staža, može u starosnu mirovinu i iznio dio svog mišljenja (nažalost izdvojeno- nije većinski stav) kakav je novi Zakon o hrvatskim braniteljima u dijelu priznavanja prava i izračun iznosa za starosnu mirovine.

 Naš cijenjeni korisnik može u starosnu mirovinu negdje 2029.g. po općem propisu ZOMO, kad bi imao oko 42.g. mirovinskog staža ako je u radnom odnosu cijelo vrijeme.

 Mirovina bi mu iznosila 42 x 2,00 x 63,29 x 1,27 = 6.752 kn odnosno

 za prosječni vrijednosni bod 1,00 iznosila bi 3.376 kn

(izračun mirovine kao da je cijela iz prvog mirovinskog stupa)

Starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima mogao bi koristiti od 01.07.2027.g. a izračun bi bio:

 40,75 x 2 x 63,29 x 1,12 (ako nije dragovoljac) = 5.776 kn – 577 = 5.200 kn odnosno

 za prosječni vrijednosni bod 1,00 iznosila bi mu 2.888 kn

Za 1.godinu i 3.mjeseca kraćeg rada /beneficija ili BONUS (neš ti bonusa) Zakona o hrvatskim braniteljima/ za ovog branitelja starosna mirovina mu je za prosječni vrijednosni bod 2,00 manja 1.550 kn a za 1.00 manja je cca 500 kn.

Stvarno je dobro razrađen novi zakon za branitelje korisnike starosnih mirovina!

 Lijep pozdrav

Starosna ili invalidska mirovina po općem propisu - ZOMO - 17.01.2018.xls

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , malicovjek je napisao:

Postovani prof,

Ali i mirovinski zakon je konkretan a kako sad stoje stvari u zakonu nazalost godine zivota za odlazak se podizu na 67, sa jos vise pritisaka iz EU da se sa tim godinama krene sto prije a na kako je sad u zakonu od 01.01.2038., tako da nevidim sta je tu opravdano.

Takodjer naš branitelj ima pravo i na starosnu mirovinu po čl. 35. Općeg propisa ZOMO u iznosu

6.752 x 1.085 = 7.326 kn odnosno

3.376 x 1.085 = 3.663 kn

Nasuprot starosne mirovine po Zakonu o hrvatskim braniteljima u iznosu

5.200 kn odnosno

2.888 kn

Naš(l) branitelj je ostario za korištenje starosne mirovine ali nije popizdio i zna da mora raditi još 1.g. i 3. Mjeseca

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, prof je napisao:

Takodjer naš branitelj ima pravo i na starosnu mirovinu po čl. 35. Općeg propisa ZOMO u iznosu

6.752 x 1.085 = 7.326 kn odnosno

3.376 x 1.085 = 3.663 kn

Nasuprot starosne mirovine po Zakonu o hrvatskim braniteljima u iznosu

5.200 kn odnosno

2.888 kn

Naš(l) branitelj je ostario za korištenje starosne mirovine ali nije popizdio i zna da mora raditi još 1.g. i 3. Mjeseca

Neprivilegirana starosna mirovina po općem propisu ZOMO bila bi mu veća za:

2126 kn (42 %) odnosno 

775 kn (27 %)

od privilegirane starosne mirovine po ovom posebnom propisu?

To je novi Zakon o hrvatskim braniteljima i starosna mirovina za branitelje po istom.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li mi savjetujete da se uplati (ne znam na koji način - je li ima protek vremena od zadnjeg zaposlenja ) još 4 godine staža ,dođe do 35 godina koje su potrebne za prijevremenu mirovinu ?'

1/ Koliko bi iznosila tada,..... 

2/ koliko ako ostane na 31 godini staža i uzme najpovoljnije (obzirom da po godinama uplaćivano i u drugi stup možda nema pravo na

ovih 27%), znači povoljnija bi bila braniteljska sa 12%. isprike ali totalni sam laik.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema mogucnosti uplate 4 godine staza, postoji samo mogucnost produzenog osiguranja ali koji se mora pokrenuti unutar 1 godine od gubitka posla i prijave na burzu.

Sto se tice nemogucnosti izracuna mirovine sa dodatkom od 27% ako se uplacuje u drugi stup mirovinskog osiguranja, vlada je obecala da ce doci do izmjene tog dijela u zakonu kako buduci umirovljenici nebi bili na gubitku u odnosu na one koji su otisli u mirovinu sa tim dodatkom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novi sam na ovom forumu pa nemojte zamjeriti ako je na slično pitanje već netko odgovorio.

Dragovoljac sam i imam preko 1000 dana borbenog sektora, te 40% trajno HRVI po osnovi PTSP. Imam nalaze psihijatra i psihologa iz 94,96,  98 i ove godine. Imao sam dužnost na ustrojbenom mjestu bojnik-pukovnik a osobni mi je čin satnik. 

Obzirom da sam toliko nervozan i živčan i da ne funkcioniram bez normabela, jednostavno više ne funkcioniram na poslu.

Može li mi neko pomoći savjetom za ostvarivanje mirovine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Šime2 je napisao:

Hvala ti, crny, ali volio bih malo konkretnije! Šta mi je za činiti? Uz sve sve ovo, imam i 36 godina radnog staža te 56 godina starosti. Dragovoljac sam od 9/91, nekoliko terena, a HRVI od 96.

Pošto imaš status HRVI trebao bi na bolovanje a potom predati zahtjev za mirovinu u HZMO.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, emka je napisao:

Zahvaljujem na pomoći. Još nešto, što sve treba od papira za otvoriti OPG. Da li mora uplaćivati porez osim tog osiguranja ustvari kakav OPG, djelatnost ...?? Hvala.

Ponovljeno pitanje gore, osim iznosa za dopunsko osiguranje, da li je potrebno imati još kakvih davanja. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, emka je napisao:

Zahvaljujem na pomoći. Još nešto, što sve treba od papira za otvoriti OPG. Da li mora uplaćivati porez osim tog osiguranja ustvari kakav OPG, djelatnost ...?? Hvala.

 

Prije 44 minuta, emka je napisao:

Ponovljeno pitanje gore, osim iznosa za dopunsko osiguranje, da li je potrebno imati još kakvih davanja. Hvala.

Sto se tice OPG-a, malo progooglajte evo npr.:

- otvaranje OPG-a

https://intermediaprojekt.hr/2017/05/27/otvaranje-opg/

- porezi i doprinosi u OPG

https://intermediaprojekt.hr/2017/06/12/placanje-doprinosa-i-poreza-u-opg/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija