Jump to content

Neplacanje alimentacije


Ivana 003

Preporučene objave

Pozdrav,nadam se da ce mi netko moci reci sto,kako i gdje dalje...

Naime,od 31.5.2017.imam pravomocnu presudu o razvodu braka i obvezu bivseg muza na placanje alimentacije za troje djece u iznosu od 1500kn. On,do danas nije dao ni kune za njih te sam u 10mj.pokrenula ovrhu na fini,medjutim nikakvo rjesenje od njih dosad nisam dobila osim povratnice koju mi je bivsi muz uzeo ? ono sto me zanima je,sto sad dalje? On je od proslog mjeseca u Njemackoj i sa mnom od tad uopce ne komunicira,a sa raznih strana sam cula da mu tek sad ne mogu nista jer je u drugoj drzavi. Unaprijed hvala na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 40 minuta, AnaLegalis je napisao:

Mene zanima jer i dalje ako je račun blokiran zbog alimentacije mogu uzeti 1/3 place ako ste zaštitili racun ili se to promijenilo?

Za uzdržavanje djeteta prije se moglo uzimati 2/3 plaće a od nema dugo 3/4.

Alimentacija ima prioritet u prisilnoj naplati i uvijek ide na prvo mjesto u očevidniku/redoslijedu prisilne naplate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, AnaLegalis je napisao:

Mene zanima jer i dalje ako je račun blokiran zbog alimentacije mogu uzeti 1/3 place ako ste zaštitili racun ili se to promijenilo?

Poštovana, kako Vam je to odgovorio i poštovani wrritteer, po novom OZ temeljem uzdržavanja se može uzeti 3/4 primanja koje ima prioritet nad svim ostalim obvezama...

No na Vaše prvotno pitanje, Vi imate pravo, sukladno Obiteljskom zakonu, trežiti plaćanje uzdržavanja za djecu, kao i naplatu zaostatka uzdržavanja, od strane djeda i bake po ocu ako on ne plaća uzdržavanje, ne može plaćati ili je nedostupan (u inozemstvu), tj. možete pokrenuti Ovršni postupak protiv djeda i bake temeljem pravomoćne sudske odluke (ovršne isprave)......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 18 minuta, Željac047 je napisao:

 

No na Vaše prvotno pitanje, Vi imate pravo, sukladno Obiteljskom zakonu, trežiti plaćanje uzdržavanja za djecu, kao i naplatu zaostatka uzdržavanja, od strane djeda i bake po ocu ako on ne plaća uzdržavanje, ne može plaćati ili je nedostupan (u inozemstvu), tj. možete pokrenuti Ovršni postupak protiv djeda i bake temeljem pravomoćne sudske odluke (ovršne isprave)......

Može mala provjera ?

Mislim da sam negdje pročitao da se od bake i djeda ne mogu tražiti zaostaci i dugovi već samo potraživanja od dana tužbe protiv bake i djeda pa na dalje. Tako da se niti ovršni postupak ne može jednostavno "prebaciti" na baku i djeda.

Nisam siguran što je točno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, wrritteer je napisao:

Mislim da sam negdje pročitao da se od bake i djeda ne mogu tražiti zaostaci i dugovi već samo potraživanja od dana tužbe protiv bake i djeda pa na dalje.

Točno.

Prije 17 minuta, wrritteer je napisao:

Tako da se niti ovršni postupak ne može jednostavno "prebaciti" na baku i djeda.

Ovršni postupak uopće se ne može na takav način 'prebaciti' na drugu osobu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Njegove roditelje ne mislim ganjat za alim.jer zive samo od mirovine,ali zanima me jos nesto:koliko vremenski treba proci od fine da bi mogla ici traziti drzavnu alim.i sto se tice njegovog vidjanja s djecom-sud je na moj prijedlog odredio vidjanja po dogovori medjutim on uopce ne zeli komunicirat sa mnom tako da se ti dogovori zasad vrse preko trece osobe,vecinom njegove sestre ili mame pa me zanima da li trebam pisati tuzbu na sud i traziti da on odredi vidjanja buduci da ovo uopce ne funkcionira? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ivana 003 je napisao:

Pozdrav,nadam se da ce mi netko moci reci sto,kako i gdje dalje...

Naime,od 31.5.2017.imam pravomocnu presudu o razvodu braka i obvezu bivseg muza na placanje alimentacije za troje djece u iznosu od 1500kn. On,do danas nije dao ni kune za njih te sam u 10mj.pokrenula ovrhu na fini,medjutim nikakvo rjesenje od njih dosad nisam dobila osim povratnice koju mi je bivsi muz uzeo ? ono sto me zanima je,sto sad dalje? On je od proslog mjeseca u Njemackoj i sa mnom od tad uopce ne komunicira,a sa raznih strana sam cula da mu tek sad ne mogu nista jer je u drugoj drzavi. Unaprijed hvala na odgovorima

dali bivši radi i prima plaću? ako radi možete pokrenuti ovrhu na  ploaću . ovrhu pokrećete u sudu temeljem ovršne isprave (odluka suda o alimentaciji). zastara je 10 godina od pravomoćnosti sudske odluke za alimentaciju.

zbog alimentacije imate pravo na besplatnu pravnu pomoć. informirajete se u državnoj upravi. 

odluka suda ima učinak i u drugoj  državi ( EU nalog) ako je ta država članica EU.

možda on u Njemačkoj prima diječiji dodatak.

 

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija