Jump to content

Naknada stete za koristenje nasljedenog dijela stana


dada22

Preporučene objave

Sestra i ja naslijedili smo 2001. od pok.majke po 1/3 stana (1/3 naslijedio je tada otac) nakon smrti oca 2009, oceva 1/3 ostavinskom raspr.naslijedena je popola.

Stan je pod otkupom (zakon o otkupu stanova iz 92) i otac je uredno placao rate do smrti .

Sestra je zivjela s ocem u periodu nakon smrti majke od 2001 ,nema ugovor o uzdrzavanju .

Nakon smrti oca sestra je odbijala placati  1/2 rate za otkup stana te sam ja bio prisiljen , kako stan ne bi zavrsio pod ovrhom,

placati ratu za stan +domoupravu ,ukupno 7 godina .

Ostalo je jos za otplatu 3 god.koje odbija placati.

Sve godine sestra je odbijala svaki dogovor oko koristenja stana i nastavljala zivjeti u stanu .

Pred godinu dana pristala je na fizicku podjelu stana uz dogovor ,usmeni nazalost ne i pismeni.

Sestri je prema dogovoru pripao dio stana od 34 m2 potpuno funkcionalan (kupaonica,wc,kuhinjica, soba i zatvorena lodza)

Uvjet s njene strane je bio da ona dobije gotovu lodzu u zamjenu za nelegaliziranu taracu i da nema nikakvih dodatnih troskova za prepravke u stanu,pa sam preuzeo sve troskove oko odvajanja stana.

Ja sam preostalih 25m2 ( kuhinja i dnevni boravak) o svom trosku uciniti funkcionalnim (nova struja,voda,kupaonica i wc....)uz znatan troska za sve ulozeno.

Dogovor je takoder da sestri pripadne supa u zajednickom dijelu zgrade 4m2 ,a meni pripadne oceva radionica 14 m2 nelegalno izgradena ,te taraca koja je u naravi krovna ploca navedene radionice i preko koje se ulazi u moj dio stana,uz uvjet da o svom trosku sve legaliziram i stavim u funkciju za svoje koristenje.

Prikupljam dokumente za legalizaciju izmjena u stanu i za leg.radionice, te platiti sve potrebno za legalizaciju kako bi pravno bili podjeljeni.

Sada kad je sve skoro pri kraju i moji troskovi i trud su veliki sestra se  predomislila i smatra kako cu ja u tom slucaju imati vise kvadrata nego ona

i trazi da isplatim joj razliku kvadrata koju cu dobiti legalizacijom,uz prijetnju tuzbom.

Mogu li traziti naknadu za koristenje mog dijela nekretnine za vrijeme dok je sestra zivjela u mom dijelu stana ,a ja sam placao kredit i domoupravu.

S obzirom da nisam trazio nikakvu naknadu onda nakon smrti majke i kasnije oca .

Trebam li legalizirati izmjene i u dijelu stana koji je pripao sestri ili samo izmjene u svom dijelu.

Mogu li traziti naknadu za ulozeno u smislu legalizacije radionice i tarace 1/2 troskova.

Hvala na odgovoru

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , dada22 je napisao:

Nakon smrti oca sestra je odbijala placati  1/2 rate za otkup stana te sam ja bio prisiljen , kako stan ne bi zavrsio pod ovrhom,

Isplatom duga javlja se novi izvor obveze po kojoj ste Vi ovlašteni od sestre zahtijevati povrat 1/2-ine od ukupne svote koju ste isplatili,obzirom da ste jednim dijelom ispunili tuđu obvezu.

 

prije 4 sati , dada22 je napisao:

Trebam li legalizirati izmjene i u dijelu stana koji je pripao sestri ili samo izmjene u svom dijelu.

Sve dijelove građevine koji nisu legalni je potrebno ozakoniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , dada22 je napisao:

Mogu li traziti naknadu za koristenje mog dijela nekretnine za vrijeme dok je sestra zivjela u mom dijelu stana

1/2 stanarine za koristenje mog dijela stana ,unatrag za period 5 god.

 

prije 9 sati , dada22 je napisao:

S obzirom da nisam trazio nikakvu naknadu onda nakon smrti majke i kasnije oca .

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Kao i za polovicu plaćenog, unazad pet godina.

Ako misliš Ruby na uplate po ugovoru o otkupu,onda bi se radilo o ispunjenju ugovorne obveze,i upravo u tom smislu bi trebalo sagledati  kad je tražbina prešla na ispunitelja tuđe obveze,a samim tim i početak roka u kojem se može zahtijevati povrat.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, dada22 je napisao:

Mogu li traziti naknadu za koristenje mog dijela nekretnine za vrijeme dok je sestra zivjela u mom dijelu stana

1/2 stanarine za koristenje mog dijela stana ,unatrag za period 5 god.

 

, dada22 je napisao:

S obzirom da nisam trazio nikakvu naknadu onda nakon smrti majke i kasnije oca .

Znaci li to ,ako bih pokrenuo zahtjev za naknadu koristenja svog dijela nekretnine

sada u 2018.g

a svoj dio nekretnine dobio sam u posjed 1.1.2016.g da mogu traziti naknadu za koristenje

svog dijela samo 5 god. unazad tj. od travnja 2014.g

Ili unazad od dana stjecanja u posjed 5 g unazad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...
Dana 02. 04. 2018. u 14:54, Matrix je napisao:

Sve dijelove građevine koji nisu legalni je potrebno ozakoniti.

Legalizacija je odrađena, 2018. u zakonskom  roku.

Stan je u stambenoj zgradi. Legalizirane su izmjene u stanu  , Stan 58 kvadrata, sada fizički podijeljen na 2 dijela.

Moj dio stana 25 kvadrata, napravljen novi sanitarni čvor zaseban ulaz u moj dio stana.

Znači li navedeno da bi se moglo pokrenuti raskid suvlasništva ,geometrijski?

Svaka stambena jedinica je sada samostalna tj. ima zaseban ulaz i sanitarni čvor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , dada22 je napisao:

Legalizacija je odrađena, 2018. u zakonskom  roku.

Stan je u stambenoj zgradi. Legalizirane su izmjene u stanu  , Stan 58 kvadrata, sada fizički podijeljen na 2 dijela.

Moj dio stana 25 kvadrata, napravljen novi sanitarni čvor zaseban ulaz u moj dio stana.

Znači li navedeno da bi se moglo pokrenuti raskid suvlasništva ,geometrijski?

Svaka stambena jedinica je sada samostalna tj. ima zaseban ulaz i sanitarni čvor.

Stan je otplaćen, u ugovoru stoji 58 kvadrata.  Legalizirana terasa i radionica  se nalazi

na zemljištu u vlasništvu grada/općine, te po mome mišljenju ne ulazi u podjelu  kroz raskid suvlasništva.

Legalizacijom nismo postali i vlasnici legaliziranog na tuđem vlasništvu ili.. ?

Molim vas Vaše mišljenje o ovome.

Hvala 

Dana 02. 04. 2018. u 14:54, Matrix je napisao:

Isplatom duga javlja se novi izvor obveze po kojoj ste Vi ovlašteni od sestre zahtijevati povrat 1/2-ine od ukupne svote koju ste isplatili,obzirom da ste jednim dijelom ispunili tuđu obvezu.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija