Jump to content

Teretovnica - pitanje


Kotka1

Preporučene objave

Postovani, imam pitanje: u Izvatku iz ZK za jednu odredjenu cesticu u sekciji C-Teretovnica, pise:

"Na temelju pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju od 08.srpnja 2003 br.X X/XX,uknjižuje se pravo doživotnog uživanja na čitavim nasljeđenim nekretninama N.N. i za korist: N.N. supruga pok. N.N."

Ovaj posljednji  pok. N.N. je upisan u sekciji B-vlastovnica kao jedan od suvlasnika.

Moje pitanje je sto znaci da je doticna supruga pokojnog N.N. upisana u teretovnicu i kako mogu to osporiti, jer me nitko nije obavijestio o tome? 



 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam stigao dodati ispravak u editu pa ga postavljam tu:

Moje pitanje je kakva prava dotična supruga pokojnog N.N. dobiva upisom u teretovnicu i kako se može osporiti ta odluka, jer me dotična ni itko drugi nije obavijestio o namjeri da se upiše u teretovnicu imovine, a koja inače nije precizno razdijeljena među živućim nasljednicima? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Kotka1 je napisao:

Nisam stigao dodati ispravak u editu pa ga postavljam tu:

Moje pitanje je kakva prava dotična supruga pokojnog N.N. dobiva upisom u teretovnicu i kako se može osporiti ta odluka, jer me dotična ni itko drugi nije obavijestio o namjeri da se upiše u teretovnicu imovine, a koja inače nije precizno razdijeljena među živućim nasljednicima? 

teret prava uživanja se briše smrči korisnika prava ili njegovom voljom.

ako je upisani  korisnik prava umro vlasnik nekretnine bi trebao u gruntovnicu podnijeti prijedlog za brisanje tereta.

vlasnik nekretnine ne mora nikoga (pa  ni buduće nasljednike) obavijestit o svojoj namjeri upisa trereta. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , bovu je napisao:

teret prava uživanja se briše smrči korisnika prava ili njegovom voljom.

ako je upisani  korisnik prava umro vlasnik nekretnine bi trebao u gruntovnicu podnijeti prijedlog za brisanje tereta.

vlasnik nekretnine ne mora nikoga (pa  ni buduće nasljednike) obavijestit o svojoj namjeri upisa trereta. 

Hvala na odgovoru.

Sto "pravo uzivanja" podrazumijeva? Sto uzivatelj nema pravo ciniti s nekretninom za razliku od vlasnika?

Smije li osoba koja je upisana u teretovnicu to vlastito pravo uzivanja prenijeti na bliskog srodnika ili trecu osobu?

U vezi ovog zadnjeg: nije suvlasnik nekretnine upisan u teretovnicu, nego supruga pokojnog suvlasnika. Ako bi suvlasnici (dakle oni upisani u sekciju B-vlastovnica) jednom isli razdjeljivati tu imovinu, koje su njihove obaveze prema osobi upisanoj u teretovnicu (a koja nije navedena u vlastovnici, nego samo u teretovnici)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Kotka1 je napisao:

Hvala na odgovoru.

Sto "pravo uzivanja" podrazumijeva? Sto uzivatelj nema pravo ciniti s nekretninom za razliku od vlasnika?

Smije li osoba koja je upisana u teretovnicu to vlastito pravo uzivanja prenijeti na bliskog srodnika ili trecu osobu?

U vezi ovog zadnjeg: nije suvlasnik nekretnine upisan u teretovnicu, nego supruga pokojnog suvlasnika. Ako bi suvlasnici (dakle oni upisani u sekciju B-vlastovnica) jednom isli razdjeljivati tu imovinu, koje su njihove obaveze prema osobi upisanoj u teretovnicu (a koja nije navedena u vlastovnici, nego samo u teretovnici)?

upisani korisnik prava uživanja ima pravo koristiti nekretninu bez obzira ko je vlasnik nekretnine.

upisan teret prava uživanja korisnik ne može prenijeti drugome. korisnik je prava dok je živ ili dok se ne odrekne tog prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija