Jump to content

Rastava roditelja i imovina


Gerira

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Trebam info. Roditelji su se rastali prije 2 godine i sada se povlaci pitanje podjele imovine.

Majka je dobila kucu cca 2008 od svog oca na temelju ugovora o dosmrtnom uzdrzavanju. Moj otac sada putem suda trazi pola kuce na temelju bracne stecevine. U kuci zivimo sestra i ja samo, roditelji su u inozemstvu. Za vrijeme djedova zivota djed je podmirivao sve rezije u kuci. Nakon njegove smrti u kucu nije kuna ulozena i rezije nisu placane. Nakon odlaska majke u inozemstvo, otac je jos zivio s nama nekih godinu i pol, sa tim da smo mi kao djeca, i u sustavu redovnog skolovanja, placali vecinu rezija. On je imao nekih 900kn mirovine koje nismo nikad ni vidjeli i kasnije nas je prijavio i u pucku kuhinju.

Na srecu, otisao je u inizemstvo i rastao se od majke, a nas je ostavio same i na brigu majke i da se snalazimo kako znamo do zavrsetka naseg skolovanja. Od kada njega nema kuca je djelomicno renovirana od naseg rada i novaca, rezije su placene svaki mjesec na vrijeme i dugovi za ostale manje bitne rezije se rijesavaju malo po malo.

Takodjer, otac je dobar dio imovine u kuci prodao prije svog odlaska u inozemstvo, uglavnom alate i strojeve od pokojnog mi djeda, kojih je bilo dosta.

Zanima me, ima li on ustvari pravo na "svoj" dio i ulaze li ovakve okolnosti u presudu suda? Takodjer, navedeni nije ovih godina ni osnovno odrzavanje pokrio za kucu niti je ulozio kune u nju. Takodjer, u slucaju negativnog ishoda, je li moguce traziti naknadu za ulozeno posto je navedeni znao za renoviranje i sve troskove i nije se izricito protivio istome?

 

uređeno: od Gerira
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Gerira je napisao:

Majka je dobila kucu cca 2008 od svog oca na temelju ugovora o dosmrtnom uzdrzavanju. Moj otac sada putem suda trazi pola kuce na temelju bracne stecevine.

Ugovor o doživotnom uzdržavanju je naplatni posao, a imovina stečena takvim ugovorom jest bračna stečevina . Otac zakonski ima pravo na polovinu.

Majka je jako pogriješila što tada nije tražila pravni savjet. Da je nekretninu i drugu imovinu naslijedila ili da je dobila na dar od oca, to bi bila samo njena imovina. Ovako je bračna stečevna.

Citiraj

...dugovi za ostale manje bitne rezije se rijesavaju malo po malo.

...Takodjer, otac je dobar dio imovine u kuci prodao prije svog odlaska u inozemstvo, uglavnom alate i strojeve od pokojnog mi djeda, kojih je bilo dosta.

Za dugove po režijama bi bilo dosta teško dokazivati tko je što i kada platio, a režije bi prvestveno trebao plaćati onaj tko nekretninu koristi. 

Za pokretnu imovinu bi trebalo dokazivati što je sve otac prodao. A pola vrijednosti pokretnina je zapravo on stekao ugovorom o uzdržavanju. On bi na sudu tvrdio da je to rasprodao da namiri potrebe kućanstva.

Citiraj

Takodjer, u slucaju negativnog ishoda, je li moguce traziti naknadu za ulozeno posto je navedeni znao za renoviranje i sve troskove i nije se izricito protivio istome?

Zakon na to gleda drugačije. Vi ste dobrovoljno ulagali u tuđu nekretninu, i nemate pravo na povrat.

ZOO, čl. 1112.

Osim toga ste nekretninu koristili, i moglo bi vam se dogoditi da otac tužbom traži najam, do 5 godina unatrag. 

 

Sve u svemu, zakonski niste baš u povoljnoj situaciji.

Pokušajte se nekako s ocem dogovoriti. 

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Citiraj

Za dugove po režijama bi bilo dosta teško dokazivati tko je što i kada platio, a režije bi prvestveno trebao plaćati onaj tko nekretninu koristi. 

Plaćao sam ih ja putem banke, imam izvode. Čak i u periodu dok je živio sa nama i imao zakonsku obavezu prema nama jer smo bili u sustavu redovnog školovanja.

Citiraj

Za pokretnu imovinu bi trebalo dokazivati što je sve otac prodao. A pola vrijednosti pokretnina je zapravo on stekao ugovorom o uzdržavanju. On bi na sudu tvrdio da je to rasprodao da namiri potrebe kućanstva.

Teško dokazivo to znam, jer nitko tada nije računao da će trebati svojevrsnu "inventuru" napraviti...
 

Citiraj

 

Zakon na to gleda drugačije. Vi ste dobrovoljno ulagali u tuđu nekretninu, i nemate pravo na povrat.

ZOO, čl. 1112.

Osim toga ste nekretninu koristili, i moglo bi vam se dogoditi da otac tužbom traži najam, do 5 godina unatrag. 

 

Čak i ako on ne živi u toj nekretnini? Kako će se kasnije dokazivati u čijem smo mi dijelu živjeli?

Njemu je cilj to sve prodati i ne imati veze sa ikime od nas. Majka nema novca da otkupi polovicu kuće.

Također, u slučaju da ne dođe do dogovora, imamo li mi kao djeca način da razvrgnemo veze prema njemu i obaveze kasnijeg uzdržavanja, jer vrlo vjerojatno kada sve rasproda i rastrajba, za 15-20 godina će se nama na grbaču nakačit nazad.

Hvala na odgovorima!

 

(sry na double post, zeznuo sam citiranje i nisam skuzio odmah, prijavio sam adminu da obriše poruku iznad)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Gerira je napisao:

Kako će se kasnije dokazivati u čijem smo mi dijelu živjeli?

 

, Gerira je napisao:

U kuci zivimo sestra i ja samo

Ako se utvrdi da je kuča bračna stečevina,to znači da se radi o suvlasništvu bračnih drugova,te je stoga nebitno koji ste dio koristili obzirom da svaki od suvlasnika ima vlasnička prava u svakom dijelu kuče.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija