Jump to content

Sitna krađa ili stjecanje napuštene stvari


Ja u nevolji

Preporučene objave

Dobar dan!

Dogodila mi se velika glupost. Naime, s napuštenog, zapuštenog i hrđavog bicikla sam skinuo vilicu. Neki ljudi su to vidjeli pa su pozvali policiju koja ma presrela niže na cesti. Nisam mislio da bih radi toga mogao nastradati. Bicikl je bio mjesecima uz cestu, napušten, iako je bio vezan nekim starim lancem, ali nije imao niti kotače, sjedalo, sic štangu i još neke sitnice. Vilica je isto već u lošem stanju. Takva originalna iz trgovine bi koštala nedje oko 400-500 kn, ali u ovakvom stanju bi jedva mogla postići cijenu oko 100-120kn. Mislio sam je očistiti i vidjeti može li se iskoristiti na mom starom biciklu.

Ništa od toga, sada imam policijski dosije. Odveo sam ih od mjesta gdje je bicikl, provjerli su mu serijski broj i nitko ga ne traži niti je išta prijavljeno. Ja sam zaista išao za tim da je taj bicikl vlasnik napustio bicikl. Još i dalje taj polu-bicikl stoji tamo. Vilicu je oduzela policija.

Hoće li oni pokretati kazneni postupak? A ne zna se tko je vlasnik ili tko je bio vlasnik. Koliko znam za ovakvu malu vrijednost trebla bi ići privatna tužba.

Kako će oni utvrditi vrijednost vilice? Vidljiv je model vilice i riječ je o najnižem razredu vilice.

I najvažnije, što je s potvrdom o nekažanavanju tj. da se ne vodi kazneni postupak. Hoću li zbog toga imati problema?

 

p.s. I sami policajci nisu znali je li je riječ o napuštenoj stvari ili sitnoj krađi.

Unaprijed zahvaljujem

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, drot13 je napisao:

Oni neće za sada ništa podnositi, a ako se pronađe vlasnik, bit će mu ustupljeni tvoji podaci da te privatno tuži ako želi (vilica će mu biti vraćena).

Tu se sada nemaš što brinuti, a ako će ti još što dolaziti, onda se javi.

Potvrda će ti biti čista.

Zahvaljujem na odgovoru, sad mi je "malo" lakše. Nisam mislio da bih mogao upasti u ovakve probleme.

Nego, koliko dugo će oni čekati da ne podnose ništa ili da se odustane od progona ako se eventualni vlasnik ne javi? Ili to traje do nastupa zastare?

I još jedno pitanje - bi li me kazneno gonili da je vrijednost stvari veća (da nije riječ o sitnoj krađi) iako se ne zna vlasnik, odnosno da je stvar napuštena?

Hvala

uređeno: od Ja u nevolji
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rok je tri mjesecaod kada vlasnik sazna za to. Vlasnik neće saznati, a i da sazna, neće vas tužiti jer nema svrhe, a i da vas tuži, potvrda se najčešće traži da uvjerite tražitelja da se protiv vas ne vodi kazneni postupak za KD koje se progoni po službenoj dužnosti..ovo je privatnom tužbom moguće goniti, u što se, najčešće, ljudi ne upuštaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , atomic95 je napisao:

Rok je tri mjesecaod kada vlasnik sazna za to. Vlasnik neće saznati, a i da sazna, neće vas tužiti jer nema svrhe, a i da vas tuži, potvrda se najčešće traži da uvjerite tražitelja da se protiv vas ne vodi kazneni postupak za KD koje se progoni po službenoj dužnosti..ovo je privatnom tužbom moguće goniti, u što se, najčešće, ljudi ne upuštaju.

Hvala.

 

prije 19 sati , felixx je napisao:

U oglasniku se ujesen ii u rano proljeće za te novce (ili i manje) prodaju odlično uščuvani rabljeni bicikli. 

Tko je stavio tu procjenu za zarđali dio?

Znam to, jer amaterski se silom prilika malo razumijem u bicikle. Procjenu nitko nije obavio i ja nemam nikakv papir o tome. Samo znam o kojem je modelu riječ i radi se o vilici nižeg razred koju netko tko se razumije sigurno nebi platio više od 100 kuna s tim da bi morao otvoriti amortizere i očisiti je od začete hrđe i vode. Ona još radi, ali trebalo bi je trebalo urediti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Predmetom krađe ne može biti napuštena stvar, a sad, je li taj bicikl doista napušten ili ne, pitanje je.

Kod krađe je bit oduzimanje/prekid detencije dotadašnje osobe (detentora, dakle ta osoba ne mora nužno biti vlasnik), pri čemu je detencija držanje stvari s voljom da se ona drži. Ako detencije nema, a kod napuštene stvari to jeste slučaj, onda nema ni elemenata krađe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, G-man je napisao:

Predmetom krađe ne može biti napuštena stvar, a sad, je li taj bicikl doista napušten ili ne, pitanje je.

Kod krađe je bit oduzimanje/prekid detencije dotadašnje osobe (detentora, dakle ta osoba ne mora nužno biti vlasnik), pri čemu je detencija držanje stvari s voljom da se ona drži. Ako detencije nema, a kod napuštene stvari to jeste slučaj, onda nema ni elemenata krađe.

Da, jasno mi je da vlasništvo ne prestaje samo prestankom posjeda.

Koliko vidim, ovdje ulazi u igru i pravila stvarnog prava o stjecanju vlasništva nad napuštenim stvarima, jer riječ je o napuštenim "ostacima" bicikla koji su mjesecima bili na javnoj površini. Slično kao i kad netko ostavi, ne znam, perilicu uz cestu. Anlogija s autom nije baš dobra jer se on vodi u registru, ali ovako za bicikl koji je ostavljen na cesti mislim da vrijede ista pravila kao i za tu perilicu.

Doduše, ne znam kako bi sud gledao je li nekadašnji vlasnik time jasno izrazio i volju da napusti stvar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo mi je prijatelj javio da jutros više nije bilo tih ostataka bicikla (rama), netko ih je odnio. Sad me počela hvatati panika.

Je li moguće da je policija ili netko ovlašten od nje (npr.komunalno redarstvo) odnio te ostatke u nalazni ured?

Ako je to bio eventualni vlasnik strahovat ću barem do kraja godine.

 

Ako je to bila policija znači li to da nakon proteka godine dana on kada stvar završi u nalaznom uredu, a vlasnik se ne javio, stvar ide na dražbu. I bi li se taj režim primjenio i na samu vilicu? I onda više ne bih morao strahovati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 58 minuta, G-man je napisao:

Moguće je da je policija to učinila, ali ionako vam nema druge doli čekati, iako smatram da se nemate čega bojati.

Hvala, nadam se da će ipak sve proći dobro po mene.

Trebao sam biti mudriji i bolje razmisiti prije toga, a ne donijeti odluku tako nesmotreno. U tom trenutku nisam mislio da činim išta loše.

Uvijek izbijegavam nevolje, u životu se nisam niti potukao. Nikada nisam imao problema sa zakonom, osim ako ne računam prometni prekršaj zbog nedpuštenog pretjecanja traktora. LOL

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija