Jump to content

Ugovor o radu!!!


anonimno

Preporučene objave

Moj sin je ucenik obrtnicke skole (frizer) i na pocetku skolske godine trebao je sklopiti ugovor sa poslodavcem o radu na praksi.Sve je to uredno obavljeno,ali i procitan ugovor u kojemu stoji da ucenici koji obavljaju praksu imaju pravo na naknadu od 15% Republickog prosjeka prethodne godine (za prvu godinu naukovanja,a za ostale po 5% vise -godisnje).Ja sam razgovarala sa vlasnicom salona gdje radi moje dijete i skrenula joj paznju na tu tocku ugovora.Do danas ona nije ni lipe isplatila,cak stovise ni na Bozic se nije sjetila da mu makar da nekakvu novcanu nagradu!!! Molim Vas,recite mi da li se ti ugovori potpisuju tek tako (da ih procitamo i zaboravimo) ili oni podrazumijevaju postivanje zakona tj. ispunjenje onog sto stoji u tom dokumentu (ako je to dokumenat!!??) Zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na zalost, podrazumijevaju u vecini slucajeva samo srecu vaseg djeteta da je pronaslo mjesto gdje ce obavljati praksu. Iako bi vlasnica morala placati, pitanje je ako je prisilite koliko dugo ce ostati tamo na praksi. Znam primjer u kojem ucenik 3 godine nije dobio niti lipe naknade za strucnu praksu.

Morate biti svjesni da je tesko praksu pronaci, a neki privatnici nemaju ni za place radnicima.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne slažem se s odgovorom u svakom slučaju njezina je obveza isplaćivati ugovorom o naukovanju određen iznos, te poslodavca možete tužiti ako nije ispunio svoju ugovorom određenu obvezu. Obratite se prethodno Hrvatskoj obrtničkoj komori za savjet.

je napisao:

paznju na tu tocku ugovora.Do danas ona nije ni lipe isplatila,cak stovise ni na Bozic se nije sjetila da mu makar da nekakvu novcanu nagradu!!! Molim Vas,recite mi da li se ti ugovori potpisuju tek tako (da ih procitamo i zaboravimo) ili oni podrazumijevaju postivanje zakona tj. ispunjenje onog sto stoji u tom dokumentu (ako je to dokumenat!!??) Zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ovom slucaju, buduci da se radi o praksi, realno sumnjam da je dobro uputiti na tuzbu i obracanje obrtnickoj komori. Pitanje je koliko i sto ce nakon takvog postupka dijete nauciti na praksi.

Osim toga, da li se isplati za mizeran iznos koji bi trebala po ugovoru dobivati?

Naravno da je tuzba, cisto pravno gledano, ispravni postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A ljudi kaj ga mi filozofiramo !

 

1. Ugovor o radu se mora ispoštovati, učenik je odradio svoje i dužnost je poslodavca da mu plati taj rad !

 

2. Mnogi poslodavci ne plaćaju svoje radnike (neodređeni rad) pa zato i ne čudi kaj ne plaćaju ovi koji uzimaju na praksu.

 

3. mnogi odvjetnici ne plaćaju vježbenike jer vježbenika ima ko u prići pa su mnogi sretni da mogu odraditi staž i na pravosudni !

 

4. Potraživanje iz radnog odnosa zastarjeva u roku od 3 godine pa fino kada vam djete završi školu, još stignete tužiti, ne plaćate pristojbe jer je oslobođen, i fino tužite pa bu jednog dana možda i dobio te novce.

 

5. Tada znate da se Vam djete nebu moglo zaposliti kod tog frizera i kod njegovih kolega jer bu došlo na loš glas, no zato imate 3 god za razmišljati i tužiti !

 

Jednostavno.

 

FF

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo zelim reci da sam po zanimanju upravni pravnik i radim u jednoj srednjoj skoli kao tajnik skole i povremeno predajem gospodarsko pravo

tako da mi je vas problem jako dobro poznat.

 

Ministarstvo Prosvjete i športa a danas je to Ministarstvo znanosti obrazovanja i športa je donjelo Pravilnik o organiziranju nastave u obrtničkim školama i praktične nastave u drugim strukovnim školama koji bi trebao regulirati tu materiju.

 

U njemu izričito stoji da se sa učenikom ne sklapa UGOVOR o RADU već UGOVOR O NAUKOVANJU sto nije isto.

U clanku 4. propisani su sastojci ugovora o naukovanju i jedan od njih je i visina materijalne naknade ucenika za trajanja naukovanja.

 

Samim time vi imate osnove za uputiti tuzbu i traziti potrazivanje ali

sad dolazimo do opce hrvatskog problema koliko vremena i novac cete izgubiti i zasto i dal cete pronaci drugog poslodavca za prakticnu nastavu.

 

Ja sam to rijesio na nacin da sam napravio jedan ugovor u kome su skola i poslodavac ugovorili pojedinosti oko naukovanja sa svim ucenicima i u tom ugovoru smo precizirali i novcanu naknadu za ucenika praktikanta a svaki ucenik mora imati i ugovor pojedinacno sa poslodavcem to je obrazac koji mozete kupiti u narodnim novinama i morate ga imati najvise zbog inspekcije rada ili prosvjetne inspekcije.

pozdrav

Ksx

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdravljam sve koji su se javili na moju temu tj.problem.Zahvaljujem! I zakljucujem;u jednom se svi slazemo:imam pravo tuziti poslodavca,ali....sad dolazi ono tipicno hrvatsko pitanje........da li se to isplati??!!! Sve je to i meni jasno,ali mi nikako nije jasno da jos uvijek nismo dovoljno zreli da se uhvatimo u kostac sa NEPOSTIVANJEM ZAKONA!!!!!Jer svi vasi odgovori i komentari upucuju na to da je bolje "ne bosti se sa rogatim",a nitko ne razmislja sto slijedi iza takvih stavova...To znaci da moje dijete od samog pocetka radnog odnosa uci da NE TREBA POSTOVATI ZAKON!!! Zar ne!? Nadalje,uci se da je zakon samo mrtvo slovo na papiru i da, ako iole bude uspjesan u zivotu, automatski postaje nedodirljiv!!! Zar to nije u najmanju ruku tuzno,da ne kazem opasno?? Zar tako trebamo uciti nasu omladinu? Pa cemu se onda cudimo sto je kriminal u porastu???

Pozdrav svima!

(Autor teksta Ugovor o radu)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost 10 god HDZ vlasti je napravio svoje ! cilj je i bio paralizirati pravosuđe kako bi se moglo sa lošim zakonima napraviti što se napravilo, no u tim svojim kratkovidnim i materijalističkim ciljevima nisu gledaili šire posljedice a to je raspad pravnog sistema, nefunkcionalnost sudstva za "obične" ljude, gubitak smisla zakona i na kraju totalni gubitak povjerenja ljudi u pravosuđe !

 

No, tu smo di jesmo !! Ako nam ne paše, možemo u Ameriku ! Šatro !

 

FF

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao osoba zaposlena u sustavu srednjoskolskog obrazovanja mogu reci da se u potpunosti slazem sa vama ono na cemu mi radimo je inicijativa za novi pravilnik o nacinu organiziranja nastave u obrtnickim skolama i parkticne nastave u drugim strukovnim skolama u kome bi bile sadrzane i neke prisilne odredbe koje bi trebale poslodavca natjerati da isplati ugovorenu nakandu praktikantu ali opet se javlja problem PROVEDBE takvih propisa

a za to po mom misljenju nije krivo samo sudstvo postoje i neke druge sluzbe koje takoder ne rade svoj posao a mogu kroz svoje djelovanje napraviti da do suda uopce ne dođe tu prvenstveno mislim na razne inspekcijske sluzbe (inspekcija rada sanitarna prosvjetna itd)

Ksx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iako nije vezano za konkretnu temu, moram se sloziti da nase inspekcijske sluzbe cesto ne obavljaju svoj posao kako treba. svakako, to je posao kojeg nije ugodno obavljati, ali propisi su propisi i valja ih postivati, a oni nece biti postivani ako se pocinitelji prekrsaja ne budu kaznjavali. prema statistikama prekrsajnih sudova, inspekcijske sluzbe svojim zahtjevima pokrecu relativno malo prekrsajnih postupaka. to je za drustvo u cjelini vrlo lose: masovno nepostivanje odredbi, primjerice, zakona o radu ili zakona o gradnji izaziva veliku stetu. kad se tome pribroje opterecenost sudova i kratki zastarni rokovi u prekrsajnom postupku, tu smo gdje smo :-( s druge strane, lako je inspekcijama jahati po jadnicima koji na cesti bez potrebnih dozvola prodaju robu.. ksx, cestitam na angaziranosti. bit ce nas sve vise... :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija