Jump to content

Ostavinska


korisnik88

Preporučene objave

Pozdrav. 

Bila bi zahvalna ako bi mi netko mogao odgovoriti na slijedeca pitanja. 

Otac uskoro ide na ostavinsku raspravu, jos nije dobio poziv. Kako obiteljski odnosi nisu dobri, moj otac nije upoznat postoje li i novci koje je moj djed imao. 

Prije 10ak godina, prodao je nekoliko terena i dobio pozamasnu svotu novaca po nasoj procijeni, sudeci po broju kvadrata i cijeni po kvadratu. 

Medjutim, moj otac je od tih novaca dobio zanemarivo malo novaca.

Isto tako,djed je bio sve do smrti u privatnom starackom domu, te moj otac nije upoznat niti od cega je umro niti je li bio lisen poslovne sposobnosti.

Ono sto mene zanima je slijedece-

1)Moze li moj otac podignuti osmrtni list?

2)Pise li u osmrtnom listu koji su zakonski naslijednici?

3) Moze li moj otac s osmrtnim listom ili nekim drugim dokumentom provjeriti postoje li novci na bankovnom racunu? (Nije upoznat u kojoj banci je imao racun)

3) Moze li moj otac otici u centar za soc.skrb pitati za lisenost poslovne sposobnosti i tko mu je bio skrbnik ako ga je imao?

4) Ukoliko je netko imao punomoc i baratao s njegovim novcima, mora li ta osoba ukinuti punomoc ukoliko vise nije prisebna? 

5) Je li dokaz da netko nije priseban jedino pismena lisenost poslovne sposobnosti ili su dovoljni papiri lijecnika?

6) Moze li se traziti da se uvrsti u ostavinsku i ukoliko je nesto darovano nekome od ostalih naslijednika, konkretno novci? 

Puno hvala onome tko mi odgovori!

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, ellen1234 je napisao:

Moze li moj otac podignuti osmrtni list?

Može

 

, ellen1234 je napisao:

Pise li u osmrtnom listu koji su zakonski naslijednici?

Ne,obzirom da se poznati nasljednici navode u smrtovnici koja se dostavlja nadležnom sudu radi provođenja ostavinskog postupka.

 

, ellen1234 je napisao:

Je li dokaz da netko nije priseban jedino pismena lisenost poslovne sposobnosti 

Ovisno u kojoj mjeri je oduzeta poslovna sposobnost.

 

, ellen1234 je napisao:

mora li ta osoba ukinuti punomoc ukoliko vise nije prisebna? 

Nije u obvezi.

 

, ellen1234 je napisao:

Moze li moj otac otici u centar za soc.skrb pitati za lisenost poslovne sposobnosti i tko mu je bio skrbnik ako ga je imao?

Može

 

, ellen1234 je napisao:

Moze li se traziti da se uvrsti u ostavinsku i ukoliko je nesto darovano nekome od ostalih naslijednika, konkretno novci? 

Samo ukoliko se iz ostavinske mase nemogu namiriti nasljednici u svom nužnom dijelu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija