Jump to content

Mirovina MUP - neizdavanje rješenja


JA50

Preporučene objave

Molim da mi netko odgovri da li zna postupak ili je netko pokrenuo postupak nakon što mup ne želi donjeti rješenje o umirovljenju  pol.službenika ili negativno rješenje na zahtjeve o umirovljnju. Koji je pravni postupak da bi poslodavca "natjerao" da pismeno odgovori i normalno da se u rješnju vidi daljnji postupak(pouka o pravnom lijeku), jer sada zbog navodnog nedostatka ljudi ili novca za otpremnine  ljude sa 40 i više godina staža ( sa beneficijom) ne puštaju u mirovinu, a na podnesene pismene zahtjeve šute i prave očito ljude ludama?

Lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • drot13 je promijenio naziv u Mirovina MUP - neizdavanje rješenja

Možeš im napisat požurnicu da daju odgovor.Pustit te ne moraju bez obzira na visinu mirovinskog staža jer te hebu godine života.Ja dao neki dan sa 47 g i 11 mj mirovinskog (prvi put).Love za otpremnine nema a izlika je potrebe službe.Radi samo debela veza.Bez obzira na odgovor (dobio/nedobio) pošalji molbu svaka 3 mjeseca.Imaš memorirano pa mjenjaj datume (kao i onaj za odgovore) pa kome prije dopizdi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , drot13 je napisao:

Je, moj kolega je sad otišao u puno starosnu s 58 godina starosti zbog benificija i umanjenja.

Poštovani drot13,

Jeli je Vaš kolega postupio onako kako predlažem već 10.g. za DVO i PS, zatražio paralelno priznavanje prava na starosne mirovine po :

-Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS,

-Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i

-Zakonu o mirovinskom osiguranju – ZOMO (opći propis)

I isplatu najpovoljnije mirovine ?

 

Kada je otišao u mirovinu, koji nadnevak ?

 

Lijep pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani prof,

bojim se da je to nemoguce, predati 3 razlicita zahtjeva za mirovinu istovremeno, postoji samo jedan obrazac i on pokriva sve, kad ti ispunis potrebne podatke u taj obrazac i uz njega prilozis sve potrebne dokumente, tete i tetice u HZMO-u u svim njihovim podruznicama moraju izracunati sve verzije mirovina po kojima imate osnove i donjeti rijesenje u kojemu trebaju obrazloziti zasto su dodjelili bas tu odredjenu mirovinu od navedenih u vasem postu.

Mozes eventuqalno negdje na obrascu gdje ima praznog mjesta navesti da zelis da ti se izracunaju sve navedene mirovine i dodjeli ona koja je za tebe najpovoljnija.

pozz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.Pitanje za poštovanog drota13 i dalje ostaje.

2.Poštovani malicovjek, mislite li da na Legalisu objavljujem nešto što u praksi (Zahtjevima prema HZMO) već više puta nisam probao ?

Već provjereno, na jednoj stranici A4:

Zahtjev za priznavanje prava na starosne mirovine po:                                                         ---Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS,                                                                           -Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i                                                        -Zakonu o mirovinskom osiguranju – ZOMO (opći propis)

Sve na  isti nadnevak (kad se želi ili prvi put ostvaruje pravo na sve starosne mirovine)

I isplatu najpovoljnije mirovine ?

Privitak:                                          

Tiskanica o kojoj vi govorite X 1

 

Ili samo

 

Tiskanica o kojoj vi govorite X 3, za svaki spomenuti Zakon.

 

Bilo koja inačica prolazi ako je uredno uruđbirana u poslovnici HZMO.

 

Žao mi je ali Vaša zabluda je: moraju izracunati sve verzije mirovina po kojima imate osnove i donjeti rijesenje u kojemu trebaju obrazloziti zasto su dodjelili bas tu odredjenu mirovinu od navedenih u vasem postu.

 

Temelj za njihov odgovor je naš Zahtjev za priznavanje prava na neku od mirovina po baš traženom Zakonu.

Bez naglašavanja kojeg Zakona i kojeg prava (ako se na njega ima pravo) u našem mirovinskom sustavu nema ni korištenja tog prava.

Znači tete daju samo ono što ih se pita ako na to imamo pravo, a ne da one same traže Zakon po kojem bi nam dale najpovoljniju mirovinu.

 

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

MUP ima svoj obrazac i predaje se u kadrovsku, a oni šalju dalje.

Obrazac je ovakav kako piše malicovjek, upisuju se potrebni podaci, a zaokružuje se temeljem koje osnove se traži mirovina. Događalo se da ljudi krivo zaokruže i da ih odbiju - npr. imaju uvjete za mirovinu bez odobrenja (čl. 4.), ali zaokruže da podnose zahtjev za mirovinu uz odobrenje (čl. 6.a), pa nitko to ne ispravi, ništa im ne objasni, ne uzme u obzir da ima uvjete za onu prvu, nego ih samo odbiju po onoj traženoj, pa sve ispočetka, i opet čekaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani drot13,

Potpuno se slažem sa Vama, tete u HZMO čak ni u okviru samo jednog od zakona ne postupaju prema zahtjevu podnositelja i priznaju mu pravo na povoljniju starosnu mirovinu, već odbijaju zahtjev kao neutemeljen (nekompletiran).

Poznat mi je obrazac koji dostavlja kadrovska, umirovljen sam na taj način u HV.

Taj obrazac (zahtjev za priznavanje prava na mirovinu po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS) treba kopirati za sebe.

Tko ima pravo priznavanja prava na mirovine i po ostala dva spomenuta zakona, podnosi zahtjeve u područnom uredu HZMO za priznavanje prava na mirovine sa istim nadnevkom umirovljenja kao i onaj na obrascu kadrovske MUP a ili MORH a, uz napomenu: molim isplatu najpovoljnije mirovine.

Privitak ovom zahtjevu je kopija (kopije) obrasca kadrovske MORH a ili MUP a.

Ove zahtjeve treba obavezno uruđbirati u nadležnoj podružnici HZMO ili poslati preporučenom poštom uz povratnicu.

 

Lijep pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof djelatnici MUP ispunjavaju zahtjev samo za umirovljenje prema zakonu o umirovljenju DVO i PS nadajući se da će dobiti od ove godine po prvi put 10 otpremnina pa zato i ne podnose zahtjev za umirovljenju po ZOMO iili Zakona o braniteljima jer tako ne bi dobili 10 otpremnina nego samo 3. E sad mislim da MUP nema toliko novca za sve koji su podnijeli zahtjev prema medijima oko 1700 zahtjeva pa produžavaju ljudima agoniju neizdavajući im nikakve odbijenice niti rješenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Skywalker007,

Nije mi poznata procedura odlaska u mirovinu Vaših kolega u MUP-u.

 

Procedura u MORH-u za osobni zahtjev odlaska u mirovinu za one koji ispunjavaju uvijete je;

-Zahtjev za častan otpust iz HV radi odlaska u mirovinu i

-Zahtjev za priznavanje prava na neku od mirovina prema Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS sa izabranim nadnevkom umirovljenja i

-unaprijed definiranim pravilnikom o otpremninama za svaku vrstu mirovine.

 

Temeljem te procedure 99 % zahtjeva bude pozitivno riješeno ali takvih zahtjeva je na sreću sve manje.

 

Kad MORH po službenoj dužnosti šalje djelatnike u mirovinu procedura je ista, uvjetno zahtjeva bude riješeno 100 %.

Lijep pozdrav

PS

Nije problem što se ostvari propisana otpremnina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS i priznavanje prava na mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima i općem propisu ZOMO za one tko na njih ima pravo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Skywalker007 je napisao:

... E sad mislim da MUP nema toliko novca za sve koji su podnijeli zahtjev...

Upravo to. I prije je bio nedostatak ljudi, a bit će i dalje, tako da im je to samo izgovor, a kao i uvijek kad se dođe do dna, u pitanju su pare.

 

prije 11 sati , prof je napisao:

Temeljem te procedure 99 % zahtjeva bude pozitivno riješeno

I u MUP-u, kad se na kraju pogleda, ali problem je to što oni čekaju i ne rješavaju zahtjeve. Nema ni pozitivnog ni negativnog odgovora niti itko ljudima odgovara na pitanja. I onda preko noći kapne rješenje da ideš u mirovinu (što ne bi bio problem da ti dva dana prije toga gospođa iz kadrovske nije rekla da se još ništa ne zna)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Skywalker007 je napisao:

Poštovani prof djelatnici MUP ispunjavaju zahtjev samo za umirovljenje prema zakonu o umirovljenju DVO i PS nadajući se da će dobiti od ove godine po prvi put 10 otpremnina pa zato i ne podnose zahtjev za umirovljenju po ZOMO iili Zakona o braniteljima jer tako ne bi dobili 10 otpremnina nego samo 3. E sad mislim da MUP nema toliko novca za sve koji su podnijeli zahtjev prema medijima oko 1700 zahtjeva pa produžavaju ljudima agoniju neizdavajući im nikakve odbijenice niti rješenja.

Daju po tome zakonu iz prostog razloga jer "može" u mirovinu sa 30 god mirovinskog.Minimalna otpremnina je 6 prosječnih neto plaća.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani prof,

nebi se htio mjesati u zahtjeve za umirovljenje pripadnika MUP-a, DVO i PS, ali je ocito da tu ima svasta, ocito je losa veza izmedju onih koji trebaju ici u mirovinu-korisnika i kadrovske sluzbe, a postojeci zahtjev koji ide prema HZMO-u ima sve potrebne rubrike (uz svu dokumentaciju koju je potrebno priloziti uz zahtjev) i nevidim potrebe za dupliranjem i predajom vise zahtjeva.

Svi oni koji predaju zahtjev za redovnom mirovinom po ZOMO-u, a bili su branitelji sa najmanje 100 dana u borbenom sektoru, mirovina im se obracunava po oba osnova i dobivaju onu mirovinu koja je za njih povoljnija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani i dragi malicovjek,

Vi ne vidite potrebe kao i mnogi drugi umirovljeni pripadnici HV i PS pa zato sada primaju znatno manji iznos mirovine po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS, umjesto za njih povoljnijeg iznosa mirovine po općem propisu ZOMO a na koji su imali pravo.

Kad sam 2007.g. uočio taj problem i počeo savjetovati svoje kolege proceduri radi otklanjanja gluposti u zakonima i postupanju odgovornih osoba HZMO, nastala je pomutnja u poslovnicama HZMO.

Poslije zahtjeva za priznavanje prava na starosnu mirovinu od 7.000 kn po općem propisu ZOMO korisnika mirovine od 3.500 kn po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS nakon 3. mjeseca BISTRIĆI iz HZMO mu traže potvrdu o sudjelovanju u Domovinskom ratu ????  a nakon još 3. mjeseca su mu zatražili da donese i osobnu iskaznicu (koju su kopirali). Krajnji rezultat nakon puno mjeseci ipak je bio pozitivan i danas prima tu povoljniju mirovinu.

Zakon o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata je druga priča, pa i ovaj najnoviji, malo branitelja (skoro nitko) od njega ima koristi osim korisnika najnižih braniteljskih mirovina.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trebam ispravno tumačenje čl.1 st.4 i 6 https://www.zakon.hr/z/837/Zakon-o-pravima-iz-mirovinskog-osiguranja-djelatnih-vojnih-osoba,-policijskih-službenika-i-ovlaštenih-službenih-osoba

Znači,53 g života,32 g i 8 mjeseci radnog staža,47 g 11 mj i 11 dana mirovinskog staža.U mupu 32 g i 2 mj,beneficija 12/16 cijeli radni staž u mupu (ne gledajući "ratne beneficije").

Dam sporazumni otkaz i odem kod privatnika (koji dan, koji tjedan) koji će mi dozvolit prestanak radnog odnosa zbog odlaska u mirovinu.

Moguli dobit mirovinu po gornjem zakonu (hebeš i otpremninu jer mi je prepuna kapa a u mirovinu možeš samo preko veze a sirotinja nema nikakvu vezu)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani sivko,

Ispravno tumačenje zakona daje nadležni ministar (ili osobe koje on ovlasti) a to izgleda:

a) Starosnu mirovinu, na temelju rješenja nadležnog ministra, odnosno čelnika tijela sigurnosno-obavještajnog sustava o prestanku službe zbog potrebe službe, s navršenih 30 godina mirovinskog staža, od toga najmanje 15 godina staža osiguranja na poslovima koje obavljaju navedene osobe, bez obzira na godine života. U navedenih 15 godina uračunava se staž osiguranja s povećanim trajanjem te vrijeme provedeno u Domovinskom ratu u dvostrukom trajanju.

Ova Vaša verzija sporazumnog raskida radnog odnosa te rad kod drugog poslodavca za par mjeseci ili tjedana nažalost ne prolazi.

Po važećem Zakonu mirovinu bi mogli ostvariti tek kad ostvarite pravo na starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO, tek tada bi imali  pravo i na izračun starosne mirovine po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Poštovani, čujem da je ovih dana puno kolega sa SSS dobilo odbijenicu na zahtjev za mirovinu po čl. 6 Zakona o miro. DVO i PS, a VSS i VŠS dobijaju bez problema tko je podnio zahtjev. Pa me sad zanima da li se isplačuje otpremnina prema čl. 11 DVO i PS ako u Zakonu o policiji čl. 51 stoji prvi stavak a koji se odnosi na čl.11 DVO i PS jer vidimo da od umirovljenja po čl. 6 za nas SSS nema ništa.

ZAKON O POLICIJI

Članak 21.

Policijskom službeniku kojem prestaje državna služba radi stjecanja prava na invalidsku mirovinu zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti, pripada pravo na neto iznos otpremnine u visini prosječne mjesečne neto plaće isplaćene po zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj utvrđenoj od strane Državnog zavoda za statistiku, a za razdoblje siječanj-kolovoz prethodne godine, uvećane 12 puta.

Policijskom službeniku kojem, sukladno posebnom propisu, prestaje državna služba radi stjecanja prava na starosnu mirovinu pripada pravo na neto iznos otpremnine u visini prosječne mjesečne neto plaće isplaćene po zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj utvrđenoj od strane Državnog zavoda za statistiku, a za razdoblje siječanj-kolovoz prethodne godine, uvećane 10 puta.

Policijskom službeniku kojem, sukladno posebnom propisu, prestaje državna služba radi stjecanja prava na prijevremenu starosnu mirovinu pripada pravo na neto iznos otpremnine u visini prosječne mjesečne neto plaće isplaćene po zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj utvrđenoj od strane Državnog zavoda za statistiku, a za razdoblje siječanj-kolovoz prethodne godine, uvećane 6 puta.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

VSS-a i VSŠ-a se žele riješit da popune njihova mjesta sa svojom ljudima jer nema drugog objašnjenja.Pošto su ovi uvaljeni preko reda love za SSS nema.A neki i SSS su dobili da mogu ići.Ja odbijenicu nisam još dobio ali sam im uvalio još jednu zamolbu (papira bar ima). Otpremnina je 59 i nešto tisuća kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da Sivko otpremnina je velika ali sam čuo od kolege koji je bliže vatri da će 2019 prema dogovoru sa sindikatina rješavati zamolbe do 1963. godišta rođenja i naravno onih koji imaju veze. Stoga znači da nema šanse još 5-8 godina za nas mlađe da dođemo na red ako ima oko 2000 zamolbi za mirovinom. E sad imam na umu pokrenuti invalidsku po čl. 11 jer mi je prof izračunao ne takvu veliku razliku ali me zanima da li bi imao pravo na otpremninu prema čl. 21 zakona o policiji ali mi se čini da nebi imao pravo, molim odgovor ako netko zna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija