Jump to content

MORH traži da platimo dug bivšeg vlasnika stana


user4222

Preporučene objave

Pozdrav, nadam se da mi netko može dati savjet.

2015 smo kupili stan za kojeg nismo znali da je u otkupu. Bivši vlasnici su tu informaciju prešutjeli, a na vlasničkom listu nije bilo nikakvih tereta ni hipoteka. Stan je kupljen preko agencije i kreditom banke tako da su svi papiri prošli dosta ruku i kontrola i nitko nikad nije spomenuo otkup. 

U kupoprodajnom ugovoru imamo članak u kojem piše:

"Prodavatelj jamči da je predmetna nekretnina njegovo isključivo vlasništvo i da na istoj nema nikakvih uknjiženih ili neuknjiženih tereta"

2017 smo dobili dopis od Ministarstva Obrane RH  u kojem traže kupoprodajni ugovor i šalju stanje duga od 1995 do 2017, preko 60.000 kn!  Dva tjedna smo ih pokušavali dobiti na telefon i objasniti da nikako nismo mogli znati za dug i da mi nemamo veze s tim. Oni su se držali svoje priče pa smo im na kraju poslali ugovor o kupoprodaji iz kojega se jasno vidi da otkup stana nije nigdje spomenut.

2019 jučer smo dobili novi dopis "OPOMENA PRED UTUŽENJE" u kojem prijete prisilnom naplatom ukoliko ne platimo 70.000 kn u roku od 30 dana. Pozivaju se na nekakav ugovor s bivšim vlasnicima iz 1995. godine.

 

Ukratko:

  • MORH 20 godina ne poduzima ništa u vezi neplaćanja otkupa bivših vlasnika.
  • U tih 20 godina se nisu sjetili ni upisati u vlasnički list.
  • Mi nikako nismo mogli znati za ugovor između MORH-a i bivših vlasnika. Papire stana je provjerilo više ljudi.
  • Sada su se sjetili i žele naplatiti dugovanje od nas. 

Pitanja:

  • Ima li MORH pravo od nas tražiti plaćanje tog duga?
  • Što je "opomena pred utuženje"? Ovrha?
  • Što se može dogoditi ako ne platimo dug u roku 30 dana?
  • Ima li ovo ikakvog smisla?

 

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , user4222 je napisao:

Pozdrav, nadam se da mi netko može dati savjet.

2015 smo kupili stan za kojeg nismo znali da je u otkupu. Bivši vlasnici su tu informaciju prešutjeli, a na vlasničkom listu nije bilo nikakvih tereta ni hipoteka. Stan je kupljen preko agencije i kreditom banke tako da su svi papiri prošli dosta ruku i kontrola i nitko nikad nije spomenuo otkup. 

U kupoprodajnom ugovoru imamo članak u kojem piše:

"Prodavatelj jamči da je predmetna nekretnina njegovo isključivo vlasništvo i da na istoj nema nikakvih uknjiženih ili neuknjiženih tereta"

2017 smo dobili dopis od Ministarstva Obrane RH  u kojem traže kupoprodajni ugovor i šalju stanje duga od 1995 do 2017, preko 60.000 kn!  Dva tjedna smo ih pokušavali dobiti na telefon i objasniti da nikako nismo mogli znati za dug i da mi nemamo veze s tim. Oni su se držali svoje priče pa smo im na kraju poslali ugovor o kupoprodaji iz kojega se jasno vidi da otkup stana nije nigdje spomenut.

2019 jučer smo dobili novi dopis "OPOMENA PRED UTUŽENJE" u kojem prijete prisilnom naplatom ukoliko ne platimo 70.000 kn u roku od 30 dana. Pozivaju se na nekakav ugovor s bivšim vlasnicima iz 1995. godine.

 

Ukratko:

  • MORH 20 godina ne poduzima ništa u vezi neplaćanja otkupa bivših vlasnika.
  • U tih 20 godina se nisu sjetili ni upisati u vlasnički list.
  • Mi nikako nismo mogli znati za ugovor između MORH-a i bivših vlasnika. Papire stana je provjerilo više ljudi.
  • Sada su se sjetili i žele naplatiti dugovanje od nas. 

Pitanja:

  • Ima li MORH pravo od nas tražiti plaćanje tog duga?
  • Što je "opomena pred utuženje"? Ovrha?
  • Što se može dogoditi ako ne platimo dug u roku 30 dana?
  • Ima li ovo ikakvog smisla?

 

Hvala

 

imate ugovor i vlasnički list prije  sklapanja ugovora. ako u njima ne piše ograničenje za prodaju (zabrana prodaje) tad je vasnik mogao prodati stan. 

MORH pokušava naplatiti dug od bilo kog. nemogu naplatiti od onog kome su prodali stan a nisu upisai klauzulu o zabrani otuđenja   od isplate ili hipoteku. upisom hipoteke znalo bi se za dug.  kupac niste obvezni istraživati ako u vlasničkom listu nije upisna hipoteka ili zabrana  otuđenja.

1. MORH nemože  od Vas tražiti plaćanje duga. nisu vama prodali stan. ako je neko "propustio" upisati hipoteku ili zabranu otuđenja njihov problem. neka terete nekog iz MORH-a.

2. obavještavaju Vas da će pokrenuti tužbu ako na platite njihova potraživanja. (nadam  se da im niste dali original kupoprodajni ugovor i da imate vlasnički list od prije sklapanja kupoprodajnog ugovora.

ako stan niste kupili od MORH-a sa njima niste trebali komunicirati. uputite ih na svog odvjetnika.

3.sudski spor ali od toga ništa ako je sve čisto sa ugovorom.

4. nema  a to znaju i oni. napravili su propust koji sad hoće ispraviti na ovaj način da neko nebi odgovarao.

posavjetuj se sa odvjetnikom koji će te zastupati ako dođe do spora. originale dokumenata nemoj davati.   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovoru. Mi smo cijelo vrijeme bili 100% sigurni da smo u pravu ali smo se bojali da postoji neka rupa u zakonu, neka mogućnost da oni pokrenu ovrhu, naprave nam nered u životu i da onda mi moramo na sudu dokazivati da to nisu smjeli.

Naravno, slali smo im samo kopije i nadalje ćemo s njima pričati samo preko odvjetnika.

Ako može još objašnjenje u čemu je problem s davanjem originala, općenito? Je li problem u tome što oni imaju original ili u tome što ga ja više nemam?

Sadržaj ionako znaju iz kopije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija