Jump to content
Rozman

Traži se odvjetnik u Osijeku za tužbu protiv banke, CHF kredit

Preporučene objave

traži se odvjetnik u Osijeku za zastupanje u tužbi protiv banke zbog ništetnih odredbi u ugovoru o CHF stambenom kreditu.

Molim kontakt u privatnu poruku.

LP

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Similar Content

• objavio Mineane
      Pozdrav,

Na netu i u FB grupama vrti se jedan podulji tekst, navodno napisan od sudskog vještaka za financije, koji osporava prijenos tražbina/dugova s banaka na agencije za naplatu (EOS, B2, SVEA, itd.). 
      To sam malo istraživao, jer tekst ima smisla, dok nisam našao na jednu Odluku HNB-a koja je relevantna za tu stvar. Na kraju, izgleda da je autor previdio ključan detalj, odnosno članak te Odluke.

Pitam kao laik, ako ima netko stručan za tumačenje čl. 2. st. 1. Odluke o kupoprodaji plasmana kreditnih institucija (dalje: Odluka), a koji se odnosi na ugovore o kupoprodaji plasmana kreditnih institucija (dalje: UKPKI):

"1) Kupoprodaja plasmana jest svaki ugovor kojim se prenosi plasman ili se prenose rizici i koristi s osnove plasmana s kreditne institucije prodavatelja (u nastavku teksta: prodavatelj) na stjecatelja te koji će za posljedicu imati prestanak priznavanja plasmana u bilanci kreditne institucije u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja."

Je li ovo znači "doslovno baš svaki ugovor", posebice ugovor o cesiji/ustupu potraživanja (ili možda ugovor o kupoprodaji motornog vozila, nekretnine, oranice, itd.)? Pa se onda ubaci i malo kredita kao bonus.    
      Ili ipak znači "svaki UKPKI", odnosno svaki ugovor barem takvog ili sličnog naziva?
      Možda treba ovu odredbu osporavati, ako da -- gdje i kako?

Izvor: https://www.hnb.hr/documents/20182/525937/h-odluka-kupoprodaja-plasmana-ki_npt.pdf/e0446f94-7dd0-4a5f-8ca5-99d46406cda8

---- 

Malo za relaksaciju u subotu prijepodne, da se ovome da lakša i vedrija nota, ako je moguće.

Laički, što se tiče mog pitanja o vrsti ugovora o kupoprodaji plasmana, ako je riječ o tome da "doslovno baš svaki ugovor" koji zadovoljava ostale uvjete iz spomenute Odluke može biti valjan UKPKI, onda su krediti dani ljudima od krvi i mesa ovdje tek roba.

Npr. neko trgovačko društvo dođe otvoriti žiro-račun u banku, a oni mu u okviru ugovora o žiro-računu -- nakon uobičajenih odredbi koje uređuju taj odnos, a recimo zato što su svoje poslovanje prenijeli njima iz druge banke -- dodaju i bonus: ustup nenaplaćenog dospjelog potraživanja od osobe XY temeljem danog kredita toj osobi XY u iznosu od ABC kuna.

Ovo je, naravno, ekstremni primjer, ali sasvim moguć, ako su drugi uvjeti iz Odluke zadovoljeni. Nešto kao da sklopim ugovor o pretplati za mobitel u telekomu, pa mi u okviru tog ugovora prodaju i telefon za 1 kunu, iako mu je tržišna vrijednost značajno veća. Možda sada telekomi mogu nuditi i potraživanja po danim kreditima umjesto telefona, kao bonus u okviru svojih ugovora o pretplati?
    • objavio dajana1980
      Pozdrav, 
      Imam pitanje I pokusat cu objasniti najbolje sto mogu. 
      Znaci prije jedno 23 godine tata je bio jamac za kredit 'prijatelju' koji je nedugo nakon toga nestao s lovom I tata je placao taj kredit iducih 20godina I tek prije cca 3 godine ga otplatio.(ne znam koja banka ali mogu provjeriti s tatom). Po nekim mojim izracunima platio je preko 500 tisuca kuna u tih 20 godina. 
      Sad mene zanima postoji li ikakva sansa u slucaju da je taj covjek ziv pod uvjetom da ga se nade (racunam na to da je danas puno lakse naci nekog nego sto je bilo tada) i da se nesto napravi u vidu Ili privatne tuzbe ili bilo kakvog drugog prijedloga? 
      Unaprijed hvala, Dajana

P. S. Ispricavam se unaprijed ako sam stavila na krivi podforum nisam sigurna gdje pripada. 
    • objavio Rozman
      Traži se pravnik za sastavljanje sporazumnog Prijedloga izmjene odluke suda po pitanju skrbništva nad maloljetnim djetetom.

• objavio veivei
      Poštovani,
      nakon razvoda braka 2016-e,  ostao je kredit podignut za kupovinu stana, gdje je korisnik bio bivši suprug, a ja sudužnik. Par godina prije rastave ,vlasničko pravo je darovnim ugovorom preneseno na mene, a bivši suprug
      ima zabilježbu doživotnog stanovanja na 1/2 nekretnine. Bivši je suprug iselio iz stana 2016. godine . Od tada, ja plaćam kredit ,kao sudužnik ,jer on je odlučio ne plaćati, iako je zaposlen, a ja ne.Do sada sam nekako uspijevala
      plaćati ratu ,međutim uskoro to više neće biti moguće. Jasno mi je da sam kao sudužnik to dužna, međutim, postoje li ikakva mogućnost da se ova mučna situacija barem olakša . U pokušaju da isti stan iznajmim,a sebe preselim kod roditelja,bivsi se suprug zaprijetio policijom. Evidentno je da on svijesno onemogućava rješavanje ove situacije nastojeći mene dovesti u bezizlaznu situaciju.
      Molim za odgovor, hvala
    • objavio sljivan
      Poštovani,
      molim za pomoć.
      u prosincu 2012. smo uzeli stambeni kredit u PSŠ i obzirom da je na nekretninu išla hipoteka, banka (tj. PSŠ) je tražila policu osiguranja nekretnine od požara. Polica se otplaćivala godišnje trajnim nalogom. Kredit smo zatvorili ranije (u kolovozu 2017.) i od banke smo tražili potvrdu da nemamo više dugovanja kako bismo mogli izbrisati hipoteku. Svi trajni nalozi su obustavljeni.
      Jučer (veljača 2019) dolazi nam ovrha od allianza za neplaćenu premiju neživotnog osiguranja. U prvi mah nismo znali o čemu se radi jer se nigdje ne navodi o kojem osiguranju se radi, kada je dug nastao, po kojoj osnovi i td. Nije bilo nikakve pisane obavjesti niti opomene za neplaćenu premiju, već smo odmah dobili ovršni prijedlog.
      18.12. se svake godine naplaćivala premija police. 18.12.2017. godine nije sjela naplata police, niti je došla obavjest o dugovanju niti ovrha, što nam je imalo smisla jer smo kredit zatvorili ranije.
      Ono što me zanima jest, koje su mi opcije u ovom slučaju? Kako mogu postupiti? Zašto prošle godine nije bilo problema, a sada je? Jesu li to pokušaji ako prođe prođe ili što?
      Ako se žalimo na ovršni prijedlog povećavaju li mi se troškovi?
      Zahvaljujem.
      LP, Ivan
  • Online korisnici