Jump to content
Kockakvadrat

Kupnja nekretnine

Preporučene objave

Imam jedno pitanje vezano za kupnju nekretnine. Naime, uskoro idem u banku dići stambeni kredit. Naravno, kuća treba određenu adaptaciju za koju ja nemam novčanih sredstava dovoljno. Ono što želim jest, u dogovoru s prodavačem naravno, da stavi kupoprodajnu cijenu npr 40.000E, te da međusobno potpišemo ugovor/e kod bilježnika i odvjetnika da bi mi, nakon što mu banka isplati novce, vratio u gotovini npr. 10.000E (jer je zapravo usmena dogovorena cijena nekretnine 30.000E) na ruke da imam za potrebnu adaptaciju. 

Ono što me zanima jest koliko je to sigurno i kako se najbolje osigurati, pogotovo pravno, od toga ako mi prodavatelj ne želi isplatiti svotu na ruke nakon što mu banka isplati novce? Što je najbolje napraviti, kako se najbolje osigurati? Kakve dokumente napisati i kod koga? 

Unaprijed hvala! 

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

U današnje vrijeme puno ljudi na taj način dolazi do određenog novca koji je potreban za adaptaciju. Kuća nije stara ali joj je potrebna manja adaptacija i neke preinake da ju uredim po svojoj volji, procjena je u skladu s traženim iznosom. Mene zanima ako je netko ovako nešto prolazio ili ako me može pravno savjetovati da se osiguram što se tiče isplate sredstava, ništa više? 

Podijeli ovu objavu

Kako se radi o namjenskom stambenom kreditu, najsigurnije bi bilo da ste Predugovorom odredili da ste kao kaparu dali taj neki iznos, a Ugovorom, koji morate napraviti prije odobrenja kredita, da se kupoprodajna cijena od XY E uplaćuje na račun prodavatelja xx u Banci X, umanjen za iznos kapare koji će se isplatiti na račun kupca yy u Banci Y. Naravno prije svega otići u banku u kojoj bi ishodovali stambeni kredit vidjeti koji je to iznos kaparekoji bi kod njih prošao bez sumnje u ovo što ste naveli, jer iako nije propisan min i max iznos kapare, u općoj praksi je prihvaćeno da je to iznos od 10%.

No napominjem da jeto jedini siguran način ako već prodavatelj pristaje na takove neke kombinacije, sve ostalo ma kakav god vi ugovor pride potpisali može uzrokovati komplikacije. 

Podijeli ovu objavu

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Similar Content

• objavio DrAnte
      Kad se dogodi kliziste tada se kuca najcesce srusi. Ali ima slucajeva kad se ne srusi. Recimo da je montazna kuca od drva, metalne konstrukcije ili betona s puno armature. Onda se moze desiti da kuca otklize nizbrdo, a da se ne srusi, nego se premjesti nekoliko metara, tocno na susjedovu parcelu.
      Tko je tada vlasnik kuce? Je li vlasnik prvi susjed koji je tu kucu sagradio, a u vrijeme gradnje je gradio na svojoj parceli ili je vlasnik kuce drugi susjed na cijoj parceli se sada ta kuca nalazi?
    • objavio ifka05
      Molila bih savjet za sljedecu situaciju:
      1. Nakon smrti mog djeda kucu na moru su nasljedile baka, majka i teta svaka 1/3, ali su se majka i teta dogovorile da sve ostane i dalje upisano na baku i tako je do danas.
      2. Nakon smrti tete ostao je njezin sin
      3. Baka zeli da se prije njezine smrti dogovori podjela izmedju moje majke i tetinog sina, te da on dobije prizemlje, a majka prvi kat (katovi nisu etazirani, niti imaju zasebne ulaze)
      4. Zbog neodgovornosti tetinog sina (neplacanje vlastitih racuna i opca nebriga za kucu na moru), majka ne zeli ulaziti u kombinacije s njime, vec da ju tetin sin isplati za njezin dio. Tetinom sinu su nakon smrti njegove majke ostale 3 nekretnine koje ne dijeli ni s kime i koje bi mogao prodati da isplati moju majku
      5. Tetin sin ne zeli nista prodati niti isplatiti majku i zeli da se kuca podijeli po katovima. Moja majka nema sredstava da isplati tetinog sina, niti on to zeli. Moja majka ima manju kucu na moru koju bi mogla ponuditi eventualno u zamjenu i jos nadoplatiti, ali tetin sin zeli bas bakinu kucu.
      6. Postoji li mogucnost da se njega na neki nacin primora da proda neku od svojih nekretnina, ili da neku od 3 nekretnina koje posjeduje da mojoj majci u zamjenu za njezin dio kuce na moru? Illi da pak prihvati majcinu kucu u zamjenu?
      7. Ako ne postoji takva mogucnost, moja majka se ne zeli odreci svog dijela kuce u njegovu korsit, kako urediti placanje racuna i sto ako on ne bude placao? Također je velika vjerojatnost da ce tetin sin dovoditi i cak useliti svoje prijatelje u kucu i kako to sprijeciti?
      S informacijama s kojima trenutno raspolazem ispada kao da je moja majka u pat poziciji i da tetin sin ne mora pristati niti da nju isplati niti pristati da ona njega isplati.
      Unaprijed zahvaljujem
    • objavio tona844
      Poštovani,
      Imam otvoren zaštićeni račun na koji mi poslodavac isplaćuje plaću i tekući s kojeg se namiruje Fina. Uz to imam kredit koji se redovno naplaćuje na način da ga isplaćuje poslodavac. Prošli poslodavac je vršio isplatu tako da je 2/3 isplaćivao na zaštićeni račun, od 1/3 je radi administrativne zabrane (preskočena rata) prvo podmirivao kredit, a ostatak sredstava od 1/3 uplaćivao na Finu. 
      Pri zapošljavanju kod novog poslodavca mi je rečeno da to više zakonski nije moguće. Molim Vas informaciju dali je to istina i daljnje upute i Zakonske smjernice na koje se mogu pozvati pri rješavanju problema.
      Unaprijed zahvaljujem.
    • objavio zastor43
      Pozdrav, isprike na dužem postu i ako slučajno tema nije u dobroj kategoriji, zanima me nekoliko pitanja o sljedećoj situaciji:
      Još 2010. godine zajedničkim novcem (novci moje bake, mojeg oca, moje majke i moji novci) je kupljena kuća. Veći dio novaca je dala spomenuta baka - tatina majka. Dogovoreno je kako će se vlasništvo te kuće pripasti meni, ja sam tada imao 16 godina. Predugovor o kupnji je potpisala baka, a kupoprodajni ugovor je sklopio moj otac, a u svim zemljišnim  knjigama sam ja upisan kao vlasnik 1/1 bez ikakvih tereta, navodi se jedino moj otac kao moj staratelj. Kroz godine je kuća bila preuređivana jer je bio plan da svi zajedno živimo u njoj, baka bi tamo imala svoju jednu prostoriju. S tim uvjetima su se svi složili. U međuvremenu su se odnosi s bakom pogoršali pa je dogovoreno da će ona privremeno živjeti u toj kući pošto joj je blizu dućan, crkva, itd., dok sam ja sa svojom obitelji ostao živjeti na staroj adresi. Baka je živjela tamo 5-6 godina sama i nije bilo nikakvih problema. Moj otac je preminuo prije nekoliko mjeseci, te je svega nekoliko dana nakon sprovoda baka od mene tražila da dođem kod njenog odvjetnika da potpišem zahtjev kojim bi se u zemljišne knjige upisao teret osobne služnosti u njezinu korist na tu kuću. Ja sam rekao da ćemo pričekati s time jer moram proučiti što to znači, kako se to radi, načuo sam da ona s tim pravom može uzimati stanare i raditi preinake na kući, što ja definitivno ne želim. Ja sam baki rekao da ona može ostati u toj kući koliko dugo želi i da ju nitko neće smetati te da ne želim dirati zemljišne knjige. Na to je ona odmah odgovorila agresivno i prijetila tužbama protiv mene i moje majke. Tako je i bilo, moju majku je neopravdano tužila zbog neke druge stvari, zagorčava joj život lažima i prijetnjama, te je svaki daljnji pokušaj razgovora s bakom rezultirao njezinim svađanjem i prijetnjama kako će tužiti mene i uzeti tu kuću sebi. Majka i ja smo odlučili komunikaciju s bakom smanjiti na nužni minimum.
      Neki dan mi je stigao poziv na sud za vanparnični predmet za "postupak mirenja pred sudom", gdje me baka i njezina odvjetnica pozivaju na mirno rješenje spora gdje ona opet traži upisivanje spomenutog tereta u zemljišne knjige, a ako ne pristanem na to, da će podignuti tužbu protiv mene. Što se tiče postupka mirenja, ja neću pihvatiti bilo kakve izmjene u zemljišnim knjigama.
      Baka je inače dosta vitalna za svoje godine i ima mirovinu koja je veća od moje plaće, tako da joj eventualan smještaj u domu ili stanu ne bi predstavljao problem s financijske strane te nije nemoćna i ugrožena. U međuvremenu je na moj zahtjev u zemljišnim knjigama obrisan moj otac kao moj staratelj. Posjedujem i hrpu dokumenata za razne radove na kući, legalizaciju kuće itd. koje je ugovarao i potpisao moj otac.

Moja pitanja su sljedeća:
      1. Pretpostavljam da je za cijeli postupak najbolje uzeti odvjetnika?
      2. Koliko sam pročitao, postupak mirenja se može provesti pojedinčano sa strankama, tako da baka i ja ne bi bili u direktnom kontatku, da li je to točno?
      3. Kakve su šanse da baka izvuće neku korist sudskim putem, bilo cijelu kuću, bilo neka prava na kuću ili neku novčanu odštetu?
      4. Da li ona ima kakva prava na tu kuću ili novčanu odštetu zbog razloga što tamo živi već 5-6 godina?
      5. U slučaju da se naši odnosi dodatno pogoršaju, da li ja mogu nju zakonski "istjerati" iz te kuće? Da li će sud negativno gledati na takav moj postupak?
      Čini mi se da bi sud trebao odlučili u moju korist, na kraju me još zanima, nakon što prođe taj postupak, da li me baka može ponovno tužiti za tu istu stvar?
      Unaprijed hvala na odgovoru
      Lijep pozdrav

• objavio Shifter
      Pozdrav forum kolegama!
      Zanima me sljedeće: da li je moguće darivati pola nekretnine koja ima teretovnicu banke zbog stambenog kredita?
      Ukratko ja sam vlasnik kuće i putem stambenog kredita sam kupio istu, te sam u dogovoru sa roditeljima došli do zaključka da bi moj stambeni kredit plaćali pola-pola, s time da nakon isplate kredita bi ja i moja majka ili otac dijelili vlasništvo te nekretnine. 
      Sada me zanima kako je to izvedivo. Bio sam kod javnog bilježnika gdje smo to htjeli riješiti putem darovnog ugovora ali je problem šta trebamo tražiti dozvolu od banke da se taj ugovor realizira. U banci su nam rekli da je to nemoguće dokle god je hipoteka na kući da se darivanje može jedino realizirati nakon isplate kredita i brisanje teretovnice.
      Da li postoji još neki način da se napravi nekakav ugovor di će se ovjeriti kod javnog bilježnika da su moji roditelji obavezni plaćati mi pola anuiteta kredita, te nakon isplate cijelokupnog kredita da im pripadne polovica nekretnine?
      Ako netko ima primjer sličnog ugovora ili u kratkim crtama da mi objasni kako sastaviti takav ugovor bio bi jako zahvalan.
      Isprike na dugome postu i unaprijed zahvaljujem !

Lijepi pozdrav!
  • Online korisnici

• Napravi novi...