Jump to content

Mirovina


josipg58

Preporučene objave

Poštovani,

Otišao sam u starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika 24.04.2019. godine sa 40 godina 7 mjeseci i 6 dana i bio dragovoljca domovinskoga rata od 25.10.1991 do 31.03.1992 tj. 5 mjeseci i 7 dana, u više navrata sam na stranicama HZZO izračunavao kolika bi mi trebala biti mirovina. Sada kada sam otišao i dobio rješenje ono nije u skladu s probnim izračunom. U dobivenom rješenju prosječni vrijednosni bodovi su od 1977 do 2018 = 1,1767 koji se množe s mirovinskim stažom od 41,0356 i polaznim faktorom 1 i dobije se osobni bod od 48,2866 i to se pomnoži s aktualnom vrijednošću mirovine od 66,35 kuna i dobije se iznos od 3.203,82 kune mjesečno. Po izračunu na stranicama HZZO povećava za dodatak 27 %. što u rješenju nije vidljivo pa me zanima dali imam pravo na dodatak od 27 %.

Povećali su mi osobni bod zbog sudjelovanja u domovinskom ratu za 48,2866 (159 dana Domovinskog rata) 4% te je osobni bod 50,2181 i mirovina je 3331,97 kuna.

Zanima me dali imam pravo na dodatak na mirovinu od 27 %.

Unaprijed hvala!

Josip

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

"Starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" po opcem mirovinskom zakonu ZOMO-u niste mogli dobiti jer nemate 41 godinu efektivnog radnog staza (staz u dvostrukom trajanju za vrijeme provedeno u DR 159 dana (5 mjeseci i 9 dana) ne racuna se u efektivni radni staz.

Vi ste vjerojatno dobili mirovinu po posebnim propisima braniteljsku "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" jer se po ZOHBDR-u staz u dvostrukom trajanju racuna u potrebnih 41 godinu staza.

U braniteljskoj mirovini nema dodatka od 27% kao u opcem mirovinskom zakonu ZOMO-u jer se po ZOHBDR- clanak 27., stavak 1., osobni bod dodatno povecava ovisno o vremenu sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru a to je vama 4% + 10 % na dragovoljstvo sto je povecanje osobnog boda za 14%.

Imate poruku u "postanski sanducic".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , josipg58 je napisao:

Poštovani,

Otišao sam u starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika 24.04.2019. godine sa 40 godina 7 mjeseci i 6 dana i bio dragovoljca domovinskoga rata od 25.10.1991 do 31.03.1992 tj. 5 mjeseci i 7 dana, u više navrata sam na stranicama HZZO izračunavao kolika bi mi trebala biti mirovina. Sada kada sam otišao i dobio rješenje ono nije u skladu s probnim izračunom. U dobivenom rješenju prosječni vrijednosni bodovi su od 1977 do 2018 = 1,1767 koji se množe s mirovinskim stažom od 41,0356 i polaznim faktorom 1 i dobije se osobni bod od 48,2866 i to se pomnoži s aktualnom vrijednošću mirovine od 66,35 kuna i dobije se iznos od 3.203,82 kune mjesečno. Po izračunu na stranicama HZZO povećava za dodatak 27 %. što u rješenju nije vidljivo pa me zanima dali imam pravo na dodatak od 27 %.

Povećali su mi osobni bod zbog sudjelovanja u domovinskom ratu za 48,2866 (159 dana Domovinskog rata) 4% te je osobni bod 50,2181 i mirovina je 3331,97 kuna.

Zanima me dali imam pravo na dodatak na mirovinu od 27 %.

Unaprijed hvala!

Josip

 

25.10.1991. -15.01.1992. = 6+30+31+15=82 dana.po zakonu o HB za status dragovoljca je potrebno imati 100 dana u ZNG.ali ako se bilo u NZ i bez prekida se otišli u ZNG onda se pribrajaju i dani u NZ.kako ste dobili status dragovoljca bez potrebnih 100 dana ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , buda2 je napisao:

25.10.1991. -15.01.1992. = 6+30+31+15=82 dana.po zakonu o HB za status dragovoljca je potrebno imati 100 dana u ZNG.ali ako se bilo u NZ i bez prekida se otišli u ZNG onda se pribrajaju i dani u NZ.kako ste dobili status dragovoljca bez potrebnih 100 dana ?

Postovani buda2,

mozda on pripada u ovu skupinu iz clanka 5., stavak 2.:

(2) Dragovoljac iz Domovinskog rata je i hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili nije regulirao obvezu služenja vojnog roka ako je sudjelovao u obrani suvereniteta Republike Hrvatske kao pripadnik borbenog sektora:

a) najmanje 30 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992. ili

b) najmanje 100 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 31. prosinca 1995.

U mirovinskom rjesenu nema navedenih 10% na dragovoljnost, samo 4% za 159 dana provedena u DR.

Josipe dali imate potvrdu navedenu u stavku 4.

(4) Status dragovoljca iz Domovinskog rata iz ovoga članka dokazuje se potvrdom ministarstva nadležnog za obranu odnosno ministarstva nadležnog za unutarnje poslove.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani Josipe,

Ako nemate priznato pravo na dragovoljnost (a po izdanom mirovinskom rjesenju - nemate) onda vas je Podrucni ured HZMO-a, zafrknuo i nije vam dodjelio mirovinu koja je za vas povoljnija.

Prema dostupnim podacima iz vaseg mirovinskog rjesenja napravio sam vam izracun mirovine i kao sto se iz moje tablice vidi bolje bi prosli da su vam dodjelili "prijevremenu starosnu mirovinu" po ZOMO-u uz penalizaciju - umanjenje mirovine, po ZOMO-u bi dobili opcu mirovinu u iznosu od 3507,34 kn, u taj iznos mirovine po ZOMO-u uracunat vam je dodatak od 27%.

Dok ste po izracunu HZMO-a dobili braniteljsku "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" koja iznosi 3331,97 kn, na braniteljsku mirovinu ne dodaje se dodatak od 27%.

Predlazem da otidjete odmah u podrucni ured HZMO-a u pravnu sluzbu izraziti svoje nezadovoljstvo izdanim mirovinskim rjesenjem.

Izračun mirovine JosipG.jpg

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Josipe,

tko Vam je savjetovao odlazak u mirovinu bez ostvarenja 41 g. efektivnog radnog staža i gubitak izbora mogućnosti korištenja povoljnije mirovine, po ZOMO ili Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata ?

Izgubili ste polazni faktor 1,00 trajno i pravo na punu starosnu mirovinu po ZOMO a to je puno viši iznos od ovog kojeg je spomenuo poštovani malicovjek.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

postovani Josipe,

ponovno iscitavajuci vase mirovinsko rjesenje nemogu se oteti dojmu da su se djelatnici iz vaseg podrucnog ureda HZMO-a striktno (slijepo) drzali onoga sto ste vi oznacili na "obrascu za ostvarivanje prava iz mirovinskog osiguranja" a to je da ste zatrazili-oznacili kucicu ispred " STAROSNU MIROVINU ZA DUGOGODIŠNJEG OSIGURANIKA ", sto je i vasa obveza kod ispunjavanja obrasca.

Kako ste vi granicni slucaj, falilo vam je malo vremena za stjecanje prava na 41 godinu efektivnog staza za priznanje prava na "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" po opcem mirovinskom zakonu ZOMO-u, nije mi jasno zasto vam nisu dodjelili "prijevremenu starosnu mirovinu" po ZOMO-u koja je za vas povoljnija - novcano veca, nego su se bas morali drzati onog oznacenog i napisanog na predanom obrascu  "starosne mirovine za dugogodisnjeg osiguranika".

Po ovome napisanom moram se sloziti sa postovanim profom (koji se zalaze za ispunjenje i podnasanje vise obrazaca za umirovljenje po vise osnova) i kod ovakvih granicnih slucajeva ocito je trebalo predati ispunjena dva obrazac i za "prijevremenu i za starosne mirovine za dugogodisnjeg osiguranika", a vi bi onda prihvatili onaj izracun i ono mirovinsko rjesenje koji bi vama u trenutku izracuna bilo povoljnije.

Na ovaj nacin doveli su vas pred gotov cin i dodjelili ono sto je u ovom trenutku za vas novcano nepovoljnije.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , malicovjek je napisao:

postovani Josipe,

Po ovome napisanom moram se sloziti sa postovanim profom (koji se zalaze za ispunjenje i podnasanje vise obrazaca za umirovljenje po vise osnova) i kod ovakvih granicnih slucajeva ocito je trebalo predati ispunjena dva obrazac i za "prijevremenu i za starosne mirovine za dugogodisnjeg osiguranika", a vi bi onda prihvatili onaj izracun i ono mirovinsko rjesenje koji bi vama u trenutku izracuna bilo povoljnije.

Na ovaj nacin doveli su vas pred gotov cin i dodjelili ono sto je u ovom trenutku za vas novcano nepovoljnije.

 

Poštovani malicovjek,

kroz puno godina i ovakvih situacija pronašao sam model protiv gluposti neodgovornih osoba u HZMO.

Možda ipak ima šanse za našeg Josipa ako  odmah podnese zahtjev za priznavanje prijevremene starosne mirovine po ZOMO sa nadnevkom priznavanja prava na istu od 24.04.2019.g. kad mu je i priznata braniteljska starosna mirovina uz napomenu da traži isplatu povoljnije mirovine.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija