Jump to content

Kupovina stana


Miamalena

Preporučene objave

Morate malo pojasniti: želi li muž kupiti i Vama darovati stan? Neovisno o odgovoru, ako stan bude upisan ili djelomično upisan kao Vaše vlasništvo u zemljišnoj knjizi, on nije izuzet od ovrhe i banka može provesti ovrhu na Vašoj nekretnini ili dijelu Vaše nekretnine.

Međutim, čak i ako stan nije upisan kao Vaše vlasništvo u cijelosti ili u dijelu, on je po Obiteljskom zakonu ipak bračna stečevina, ako se radi o imovini koja je stečena radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz takve imovine. Dakle, ako muž diže kredit za kupovinu stana, Vi ćete biti suvlasnica iako niste upisani kao suvlasnik po samom slovu Zakona, u polovici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Miamalena je napisao:

Ako muz planira kupiti stan na sebe,dali ga mogu uzeti ako ja imam ovrhu od banke od 150 000 kn?Kako to ide?

U praksi ovakvi slučajevi nisu česti, zapravo su vrlo rijetki, jer nije najjednostavnije pokrenuti ovakav ovršni postupak, ali realno je moguće da u odnosu na 1/2 (Vaša bračna stečevina) takvog stana bude pokrenuta ovrha.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...
Prije 47 minuta, Miamalena je napisao:

dali onda mogu sta

Teoretska mogućnost postoji, ovo iz razloga što u konkretnom slučaju je manje bitno što če se činiti sa nekretninom nakon kupoprodaje od činjenice da ste Vi u trenutku kupoprodaje i upisa prava vlasništva vašeg supruga postali izvanknjižna suvlasnica na 1/2-ini nekretnine, pa ukoliko dođe do daljnjeg prometa nekretninom, odnosno kako kažete darovanjem u korist djeteta, to ostavlja mogućnost vjerovniku/ovrhovoditelju da u naredne tri godine pokrene postupak radi pobijanja darovanja u odnosu na vaš suvlasnički dio, obzirom da je takva pravna radnja ( darovanje) poduzeta na njegovu štetu. 

Da li bi se opisani scenarij doista i dogodio je stvar snalažljivosti vjerovnika, odnosno da li bi isti došao do informacija o stjecanju imovine i daljnjem prometu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Miamalena je napisao:

Čula sam da u dosta situacija ljudi tako naprave da bi izbjegli ovrhu.

Nit ću se složiti sa citiranim niti opovrgnuti, jer je situacija neizvjesna, no ono što mi privlači pozornost je sljedeće:

 

prije 1 sat, Miamalena je napisao:

A ako ga kupi pa prepise ili pokloni nasem djetetu

Vidite sa sa suprugom da dijete odmah nastupi kao kupac, kad već postoji naum darovanja. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Miamalena je napisao:

Dijete ima samo 8 godina pa ne znam dali je to moguće

Moguće je, na takav stav upućuju odredbe čl. 1 ZV, prema kojima svaka fizička osoba može biti nositeljom prava vlasništva i dr. stvarnih prava. 

Vrijedi napomenuti da se svojstvo fizičke osobe stječe rođenjem, a prestaje smrću. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija