Jump to content

inventurni manjak


macak27

Preporučene objave

Pitanje je slijedeće:

U trgovini u kojoj je lager 2 milijuna kuna, a godišnji promet nešto viši od 4 milijuna kuna, ostvaren je manjak koji prelazi skalu za otpis (podosta).

Izmijenilo se 4 radnika, a četvero nas je stalnih (trenutno nas ima četvero).

poznato mi je da za manjak odgovara voditelj poslovnice no međutim postoji i zamijenik (ja).

Imenovana sam zamijenicom u svibnju, a od svibnja do inventure voditeljice nije bilo jednom u trajanju od tjedan dana.

Tražili smo inventuru u lipnju prije turističke sezone, no nije nam odobrena :-?.

Ja ne mogu reći da sumnjam u svoje kolegice, ( no sve je moguće), mislim da nije uredu da voditeljica snosi odgovornost za manjak, ali naravno ne želim ga snositi niti ja.

Važno je napometnuti da smo na meti kradljivaca i da se zna dogoditi da poslovođa ne prijavi krađu mada imamo video zapise i da nismo nikako zaštićeni od krađe (imamo antene koje ne funkcioniraju kako bi trebale).

Što mi je raditi ako i kada dobijem obavijest o plaćanju inventurnog manjka?

Pomozite :misli: !!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Istina je da je uobičajeno da poslodavci terete voditelje, odnosno poslovođe na inventurni manjak, nekada i radnike, a oni to, da ne izgube posao, i plaćaju.

 

Što se tiče sudske prakse, poslodavac mora dokazati da poslovođa nije postupao s pažnjom dobrog gospodarstvenika, odnosno da je bio nemaran. I obično to potraživanje ide uz izvanredni otkaz poslovođi.

 

Ako ne želite plaćati manjak, navedite im pismeno sve te okolnosti koje ste spomenuli. Tražite pregledavanje snimaka vezano na krađe, spomenite da ste tražili inventuru koja vam nije odobrena. Postavite pitanje tko sve ima ključ prostora.

 

Lp,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslovnica u kojoj radim je jedna od 15-tak u državi i narudže od proizvodžača se najčešće rade kolektivno, a pošto je jedino nama manjak veći od propisanog otpisa, da li je moguće da taj otpis tražimo da nam povise rang prema dobiti koja je ostavrena u svim poslovnicama zajedno, te da li je moguće u slučaju da se donese odluka o snižavanju plaće, tražimo da nam naplate proizvode po nabavnoj cijeni bez rabata.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dopušteni manjak u trgovini je propisan posebnim pravilnikom o dopuštenom manjku s naslova kala, rastepa, kvara i loma na proizvodima u trgovini NN 57/98,81/02,203/03,59/07.

 

Manjak se utvrđuje prema MPC cijeni proizvoda s time da za otpisanu robu poslodavac (pravna osoba) nema obavezu plačanja PDV-a.

 

Međutim ukoliko poslodavac bi išao naplatiti manjak od vas (bilo sporazumom,bilo sudskim riješenjem) mogao bi tražiti plačanje MPC cijene od Vas. Navedeno bi mogao tražiti ukoliko bi dokazao (ili Vi izjavili) da je do manjka došlo zbog vaše osobite nepažnje ili namjere jer u tome slučaju poslodavac Vas tereti za nastalu štetu (i izgubljenu dobit).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

moim hitnu pomoć...neznam se komu obatiti...radila sam u privatnom dućanu i dala otkaz zbog neisplate plače...sada ne radim več 3,5 mj..i šef me zvao da su imali inventuru te da sam im dužna 1 000 kn ..a nisam ni bila na inventuri i još me nisu isplatili,...a zadnu inventuru smo imali 1,5 prije mog odlaska...molim pomoćć :-(((

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zbunjenaaaaa je napisao:

moim hitnu pomoć...neznam se komu obatiti...radila sam u privatnom dućanu i dala otkaz zbog neisplate plače...sada ne radim več 3,5 mj..i šef me zvao da su imali inventuru te da sam im dužna 1 000 kn ..a nisam ni bila na inventuri i još me nisu isplatili,...a zadnu inventuru smo imali 1,5 prije mog odlaska...molim pomoćć :-(((

 

Poštovana,

 

bili zbunjeni ili ne, molim Vas da ne postavljate isto pitanje na 3 mjesta. Ovaj post Vam je ostavljen a drugi su izbrisani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

imam situaciju...

Radim u trgovini odječe i obuće i nedavno smo otkrili da nam poslovođa krade, prijavili smo je odgovornima i nakon njenog izvanrednog otkaza napravljena je inventura nakon koje je utvrđen velik manjak. Direktor nas je obavijestio da su se "oni"(pretpostavljam uprava) dogovorili da i mi ostali djelatnici moramo podnijeti dio manjka, i da će nam ga uzimati sa plaće iz djela stimulacije. Na uvid nismo dobili nikakve papire što ćemo mi to uopće plačati, niti ništa na potpis. Najgore od svega je to što je ta naša bivša poslovotkinja imala puno povjerenje uprave i na neki način je bila nedodirljiva. Tijekom godine od zadnje inventure dolazili su i odlazili mnogi djelatnici nakon čijeg odlaska nisu bile rađene inventure. Cijela situacija oko ovog slučaja ima još jako puno upitnih stvari...mene zapravo zanima imam li ja pravo na uvid tražiti sve papire od inventure, papire o tome na koji su način oni došli do određene cifre koju mi moramo platiti i smiju li oni nama uopće uzimati išta sa plaće bez našeg pristanka i ako takva stavka ne stoji u ugovoru.I kome se uopće mi radnici koji trpimo neke nepravde možemo obratiti?

Ako mi itko može pomoći...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zbunjenaaaaa je napisao:

moim hitnu pomoć...neznam se komu obatiti...radila sam u privatnom dućanu i dala otkaz zbog neisplate plače...sada ne radim več 3,5 mj..i šef me zvao da su imali inventuru te da sam im dužna 1 000 kn ..a nisam ni bila na inventuri i još me nisu isplatili,...a zadnu inventuru smo imali 1,5 prije mog odlaska...molim pomoćć :-(((

 

 

Poštovana,

 

U dosta prijašnjih objava bio je pitanja o inventurama tako da malo prolutajte ili u tražilici upišite inventura i lako ćete doći do odgovora.

Moje mišljenje a i iz iskustva na poslu mogu reći da niste dužni platiti manjak za inventuru.Naime,poslodavac je trebao napraviti kontrolnu inventuru kad ste dali otkaz i utvrditi mogući manjak ako postoji.Da bi Vam naplatio isti manjak potreban je Vaš pristanak i suglasnost.Ako Vi smatrate da do manjka nije došlo Vašom greškom nemojte ništa potpisivati a poslodavac ima onda teret dokazivanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Postovani,

Radim u firmi (doo) vec 12g.kao prodavac,blagajnik i sve sta je potrebno i samnom radi gazdin sin koji me kontrolira. Nas nacin rada je da kupac kad naruci robu plati 30% akontacije ja mu ispisujem potvrdu na paragon bloku i te novce gazda nosi doma. Kad roba dode ja napravim komletan racun i kazem gazdi da donese taj novac kojeg dosta cesto nema jer ga potrose pa oni to nekako prebijaju. Zanima me dali oni uopce smiju uzimati tako recene akontacije. A druga stvar me jos zanima poslije inventure doslo je do manjka u kasi tj.kao da na odredeni datum nije polozen polog, direktor je mene optuzio a plog smo pisali i ja i njegov sin ali njega to ne zanima kaze da sam samo ja odgovorna i da moram platit. Nemam nikakvih dokaza pisanih a njega drugo ne zanima. Neznam sta da radim!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija