Jump to content

nasljeđuje li se dug jamca


cibaca

Preporučene objave

lijepo bi molila ako neko zna da mi odgovori!

naime, ako je netko bio nekomu jamac a dužnik nije vraćo kredit nego jamac. u međuvremenu jamac umre, da li njegovi nasljednici, u ovom slučaju maloljetna djeca, nasljeđuju taj dug.

moram napomenuti da je jamac bio hrvi. njegova mirovina nije ušla u ostavinsku raspeavu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovana!

 

Pitajte još, ali koliko sam ja saznala, a bila sam u sličnoj situaciji ( naime pokojni muž je bio jamac,isto tako HRVI, ali nije tad još došlo do naplaćivanja od njega), pa sam se raspitala za svaki slučaj, kada smo došli do ostavinske rasprave. Ukoliko niste pristali na vraćanje duga, onda to niste ni obvezni.

 

Osoba je bila jamac stoga što je to mogla biti obzirom na svoja primanja. Tako ju je banka prihvatila.

 

Dug jamca se ne nasljeđuje, jer niste vi bili ti koji ste prihvatili jamstvo radi svojih primanja.

 

Banka će pokušati naplatiti dug, ali ne pristajte, pitajte još, ali to nikako ne ide vas.

 

Nadam se da sam pomogla.

 

S poštovanjem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dug jamca je osobni dug kojeg nasljednici nisu dužni vraćati.

ako vjerovniku (banci )na bilo koji način priznate dug dužni ste ga i vratiti.

vjerovniku ništa netreba potpisivati

ak je i potrebno nešto potpisati treba dobru pročitati da nebi potpisali neko priznanje duga.

vjerovnici vole na takav način podvaljivati .

njima je bitno da neko vrati dug.

 

vjerovnika uputite da od nasljednika u sudskom postupku traži vračanje jamčeva duga.

 

ZOO

SMRT

Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam, pomogli ste mi!

 

prije nego je jamac umro otplatio je 5 rata. nakon toga 18 mjeseci se nije događalo ništa. iako su bili obavješteni o smrti jamca (mirovinsko im je vratilo cijeli spis nakon 15 dana od smrti, a ja sam im poslala smrtni list 6 mjeseci nakon smrti, iz razloga dolaženja opomena. oni su i dalje slali opomene) oni su 14 mjeseci uredno slali opomene na ime pok. jamca. banka je tražila rješenje o nasljeđivanju za kojega sam im ja rekla da ga neću poslati. rekli su da idu u nove tužbe i da su jamčevi nasljedanici dužni vraćati do visine nasljeđene imovine. dužnik je živ i ne vraća svoj kredit i dalje. sljedeće šta znam je da je banka raskinula ugovor o kreditu, poslje toga slijedi cjelokupna naplata duga.

šta me dalje čeka? :-?

hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija