Jump to content

kupnja kuće s okućnicom_pravo na oslobođenje


twins07

Preporučene objave

"sve sto je trajno spojeno sa zemljisnom cesticom,dijeli istu sudbinu"placate porez na zemljisnu cesticu i kucu.U ugovoru o kupoprodaji mora se precizirati koja zemljisna cestica i njena narav npr k.c.XX u naravi kuca,garaza u ukupnoj povrsini od XX m2.Tako da pada vasa teza kako to necete navoditi u ugovoru.Izmedju ostalog da vas upozorim prije nego sklopite takav pravni posao,jer sam u vasim navodima uocio da je prodavatelj upisan u katastru na nekretnini,sto pom misljenju nedokazuje pravo vlasnistva,pa nebi bilo zgoreg da provjerite zemljisno knjizno vlasnistvo,kako nebi sebi napravili problem..Napominjem vas da se uknjizba prava vlasnistva moze dozvoliti samo uz saglasnost zemljisno knjiznog vlasnika.Ovo nisu odg.na vasa pitanja,al usput da znate.Pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok...

Pitanje je zapravo bilo hipetetsko i usmjereno na tumačenje odredbi članka 11a. stavka 3. i 4. Zakona o porezu na promet nekretnina.

U stavku 3. se navodi: [TABLE]

[TR]

[TD=align: left](3) Ako površina nekretnine prelazi zadane površine iz točke 3. stavka 1. ovoga članka, porez na promet nekretnina plaća se na razliku površine građevine. [/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Površine koje se spominjenu odnose se na Zakonom propisane maksimalne površine po članu uže obitelji za koje je moguće ostvariti oslobođenje.

[TABLE]

[TR]

[TD=align: left]A sad, stavak 4.:

(4) Iznimno, od stavka 3. ovoga članka, ako površina izgrađenog zemljišta na kojemu se nalazi građevina iz točke 3. stavka 1. ovoga članka prelazi površinu od 400 m2, porez na promet nekretnina plaća se na razliku površine zemljišta.

 

Kako bi se ova odredba mogla tumačiti?

Ako površina parcele na kojoj je izgrađena kuća prelazi površinu od 400m2 onda se višak utvrđuje samo na zemljištu i za to plaća porez neovisno o površini građevine i broju članova uže obitelji ili griješim?[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kupujem kuću koja je u katastru zavedena na slijedeći način: kuća i dvorište 680m2.

Kuća je 140m2, ali to nigdje ne piše niti ćemo tako odrediti u Ugovoru.

Da li plaćam porez samo na razliku zemljišta, odnosno 680-400, neovisno o kvadraturi kuće koju stječem???

 

Kupuješ kuću, a ne zelje na placu.

Zaboravi te smiješne pokušaje muljaže sa poreznom. Ja sam stari lisac u trženju nekretnina, i znao bi neke stvari izmuljati, pa mi ne padaju na pamet takve bedastoće.

U ugovoru točno napiši što kupuješ, brojeve katastarskih čestica, dimenzije i površinu kuće i pomoćnih zgrada, sve. I točnu cijenu, jer će ti vjerojatno procijeniti više, pa ćeš pisati žalbu.

Ako kuća nije upisana u gruntovnici, nećeš moći upisati vlasništvo. Ako je bespravno sagrađena ili dograđena, legalizacija bi te mogla izaći više nego porez.

Na to se koncentriraj, a ne na muljanje s porezom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kupuješ kuću, a ne zelje na placu.

Zaboravi te smiješne pokušaje muljaže sa poreznom. Ja sam stari lisac u trženju nekretnina, i znao bi neke stvari izmuljati, pa mi ne padaju na pamet takve bedastoće.

U ugovoru točno napiši što kupuješ, brojeve katastarskih čestica, dimenzije i površinu kuće i pomoćnih zgrada, sve. I točnu cijenu, jer će ti vjerojatno procijeniti više, pa ćeš pisati žalbu.

Ako kuća nije upisana u gruntovnici, nećeš moći upisati vlasništvo. Ako je bespravno sagrađena ili dograđena, legalizacija bi te mogla izaći više nego porez.

Na to se koncentriraj, a ne na muljanje s porezom.

 

Pa...lijepo od Vas što me odvraćate od muljaže, ali nije mi to namjera.

Zanima me, ako je moguće dobiti odgovor, da li ću platiti porez na višak površine građevine ili na višak zemljišta na kojem se ta građevina nalazi.

Dakle, u zemljišnoknjižnom ulošku stoji oznaka zemljišta "kuća i dvor", broj zemljišnoknjižne čestice xxx/G, k.o. xxxxx, površine 438m2. To bi naveli i u Ugovoru. Ako je u zk. tako navedeno, zašto ne bi mogli napisati i u Ugovoru tako.Time smo odredili predmet ugovora...

Ono što nije određeno je konkretna površina građevine odnosno do sada nije određena građevna čestica.

Muči me taj stavak 4. članka 11.a. koji započinje s "iznimno, od stavka 3. (...)":tikvan:

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Želim vas sve obavijestiti da je odgovor stigao.

Ako kupujete kuću na parceli većoj od 400m2 i imate pravo na oslobođenje temeljem kupnje prave nekretnine, plaćate porez SAMO na razliku zemljišta, a ne i na višak građevine prema članovima obitelji.

Super. Jedna osoba može kupiti vilu od 300m2 na parceli od 401m2 i platiti će porez na 1m2.

Pozdrav svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija