Jump to content

Porez na nasljedstvo


Mislav1

Preporučene objave

Brat moje majke, moj ujac je suvlasnik kuće, drugi suvlasnik je moja majka i nemaju drugih braće ni sestara. Ujac nema potomaka.Nakon njegove smrti suvlasnički dio kuće nasljeđuje moja majka.

Plaća li na to porez i koliki?

 

Ujac ima psihičku bolest, no samostalan je ali previše novaca potroši i rasipnik je. U jako dobrim smo odnosima ali može li se tome ikako stati na kraj sa pravne strane?

 

Dolazi li u obzir ugovor o doćivotnom ili dosmrtnom uzdržavanju kao nekakav oblik oslobađanja poreza ili slično?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plaća li na to porez i koliki?

 

Plaća po stopi od 5%.

 

Dolazi li u obzir ugovor o doćivotnom ili dosmrtnom uzdržavanju kao nekakav oblik oslobađanja poreza ili slično?

 

Kod dosmrtnog definitivno ne, kod doživotnog moguće je oslobođenje od 5% (koje se računa na ukupnu stopu od 5%) za svaku godinu uzdržavanja, što će reći da se stopa od 5% smanjuje za 0,25% za svaku godinu uzdržavanja.

 

Ujac ima psihičku bolest, no samostalan je ali previše novaca potroši i rasipnik je. U jako dobrim smo odnosima ali može li se tome ikako stati na kraj sa pravne strane?

 

Eventualno sa lišenjem poslovne sposobnosti, ali bi morao trošiti k'o pijani milijarder da vam to uspije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plaća po stopi od 5%.

 

 

 

Kod dosmrtnog definitivno ne, kod doživotnog moguće je oslobođenje od 5% (koje se računa na ukupnu stopu od 5%) za svaku godinu uzdržavanja, što će reći da se stopa od 5% smanjuje za 0,25% za svaku godinu uzdržavanja.

Dakle, ako sam dobro shvatio ako je , recmo tržišna vrijednost nekretnine u trenutku potpisivanja ugovora 1.000.000 kuna, onda se plaća porez 200.000 kuna, a tih 200.000 kuna se smanjuje svake godine za 5%?

 

Znači, porez se ne plaća jedino ako nekretnina prelazi nakon smrti oca/majke na potomke?

 

Ako davatelj uzdržavanja, u ovo slučaju moja majka umre za vrijeme trajanja uzdržavanja, prelazi li uzdržavanje i potraživanje na nekretninu na mene i brata?

 

Plaća li se porez od 5% ako ujac za života prepiše nekretninu na mene i brata, tj. daruje nam?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, ako sam dobro shvatio ako je , recmo tržišna vrijednost nekretnine u trenutku potpisivanja ugovora 1.000.000 kuna, onda se plaća porez 200.000 kuna, a tih 200.000 kuna se smanjuje svake godine za 5%?

 

Porezna obveza od 5% na iznos od milijun kuna iznosi 50.000,00 kn.

 

Kod ugovora o doživotnom uzdržavanju, taj iznos od 50.000,00 kn se smanjuje za 5% za svaku godinu uzdržavanja, dakle po godini uzdržavanja za iznos od 2.500,00 kn.

 

Ukoliko bi majka uzdržavala ujaka 20 godina, njena porezna obveza bi u potpunosti nestala (20 x 2.500,00 = 50.000,00 kn).

 

Ako davatelj uzdržavanja, u ovo slučaju moja majka umre za vrijeme trajanja uzdržavanja, prelazi li uzdržavanje i potraživanje na nekretninu na mene i brata?

 

Ukoliko na to pristanete.

 

Plaća li se porez od 5% ako ujac za života prepiše nekretninu na mene i brata, tj. daruje nam?

 

Plaća se i dalje, jer su porezne obveze oslobođeni isključivo bračni drug te preci i potomci darovatelja/umrlog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija