Jump to content

Članak 218.1 KZ-a


gemix

Preporučene objave

Trebalo bi vam pisati na koji se zakon odnosi (NN ??/??).

 

Prije šest godina čl.218 st.1 se odnosio na razbojništvo.

 

(1) Tko uporabom sile protiv neke osobe ili prijetnjom da će izravno napasti na njezin život ili tijelo oduzmetuđu pokretnu stvar s ciljem da je protupravno prisvoji, kaznit će se kaznom zatvora od jedne do deset godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Viralni, hvala Spitfire, sada je mnogo toga jasnije, imam još jedno pitanje, koliki je zakonski rok za podizanje optuznice s obzirom da je "djelo počinjeno" prije 6 godina, s time da smo zadržani u PP jedan dan i to je to, nije bilo niti prvog ispitivanja na nadležnom ODO-u niti ništa u ovih 6 godina te sada stiže poziv na prvo ročište? Kao grom iz vedra neba

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sivko je već rekao oko zastare kaznenog progona, samo mali ispravak dakle po KZ koji je vrijedio '97-'12 (čl.19), zastara progona za djela sa propisanom kaznom težom od 5 godina (razbojništvo od 1 do 10) je 10 godina.

 

Što se tiće same opužnice, koliko je meni poznato (ispraviti će me G-man ako griješim poradi raznih izmjena) bilo je propisano 6 mj između počinjenja djela i podizanja optužnice što je vjerovatno učinjeno, a dalje je na sudovima da u navedeom roku poduzme kazneni progon.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sivko je već rekao oko zastare kaznenog progona, samo mali ispravak dakle po KZ koji je vrijedio '97-'12 (čl.19), zastara progona za djela sa propisanom kaznom težom od 5 godina (razbojništvo od 1 do 10) je 10 godina.

 

Uz napomenu da se tu radi o roku tzv. relativne zastare, dok je apsolutna duplo duža, dakle 20 godina.

 

Po aktualnom KZ-u je 20 godina, a on se, glede zastare primjenjuje obzirom na čl. 86. KZ-a.

 

Što se tiće same opužnice, koliko je meni poznato (ispraviti će me G-man ako griješim poradi raznih izmjena) bilo je propisano 6 mj između počinjenja djela i podizanja optužnice što je vjerovatno učinjeno, a dalje je na sudovima da u navedeom roku poduzme kazneni progon.

 

Ako je postupak vođen prema aktualnom ZKP-u, a osobno smatram da jeste - istraga mora biti završena u roku 6 mjeseci od donošenja rješenja o provođenju istrage (izuzetno se to može produžiti za narednih 6 mjeseci), a optužnica mora biti podignuta u roku 15 dana (u složenim predmetima 30) od upisivanja završetka istrage u upisnik kaznenih prijava. Iznimno se ti rokovi mogu produljiti za 15 odnosno 30 dana, pa iznimno na još 15 dana.

 

No, jednom kada presmet dođe na sud, jedini rok koji postoji je rok zastare, a on je, ponavljam, 20 godina.

 

Sve u svemu, ovo je izuzetno dugotrajno razdoblje da se ništa nije radilo po predmetu i osobno smatram da je spis negdje bio "ladičaren", vjerojatno je i bio razmjenjivan kroz referade sudaca kojima je prestala sudačka dužnost. Ali 6 godina nema opravdanja ukoliko je sve u spisu bilo jasno od samog starta (djelo otkriveno u samom startu, bio poznat počinitelj i sl.).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija