Jump to content

Brisanje stare hipoteke


tiho IV.GBR

Preporučene objave

moj pokojni otac je bio zaposlen u jna kao građanska osoba i u dva navrata u periodu od 1976-1977 je podigao hipotekarni kredit u visini od 180.000 dinara koji odobrava ili izdaje?...SSNO jugoslavije na osnovu kojega i danas postoji zabilježena zadužnica(založno pravo?) na katastru općinskog suda u splitu na zemljište i kuću.Kredit je vraćao uredno sve do 3 mj. 1991.god. kad napusta posao u jna.Dosada sam se obraćao prema nekoliko institucija u RH....min.financija,duudi,morh... s pitanjima da mi kažu ;tko je nadležan ili tko je pravni sljednik u RH oko tog pitanja,ali osim šta mi je rečeno da je to pitanje sukcesije imovine bivše države nisam dobio konkretan odgovor koji me zanima,a to je...tko je nadležan za takva pitanja,postoji li mogućnost vraćanja toga duga mog pokojnog oca kako i kome a bez da se mora ćekati rješavanje sukcesijskog pitanja,koliko taj dug iznosi danas,postoji mogućnost dogovora oko isplate tog duga sa nadležnim institucijama,pravnim sljednicima ili arhivima u srbiji(kako i koje su to)!??molim vas pomozite!!!Pozdrav!!!

uređeno: od Matrix
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hipoteke upisane nakon 25. prosinca 1958. godine, koje se prema Zakonu o zemljišnim knjigama smatraju starim hipotekama, brišu se u posebnom postupku amortizacije i brisanja starih hipotekarnih tražbina koji se pokreće na prijedlog stranke kod zemljišnoknjižnog odjela nadležnog općinskog suda. Podnositelj prijedloga kao temelj za tom zahtjevu navest će članak 141. st. 1. Zakona o zemljišnim knjigama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pokusao sam to dva puta preko svog odvjetnika ali mi je poslana odbijenica oba puta.....čak je taj moj pokušaj zabilježen u katastru kad sam vadio vlasnički list ....u dnu stoji napomena da mi je prijedlog za brisanje odbijen....nevjerojatno koliko se kod nas štiti nepostojeća država....ne znam šta da napravim

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pokusao sam to dva puta preko svog odvjetnika ali mi je poslana odbijenica oba puta.....čak je taj moj pokušaj zabilježen u katastru kad sam vadio vlasnički list ....u dnu stoji napomena da mi je prijedlog za brisanje odbijen....nevjerojatno koliko se kod nas štiti nepostojeća država....ne znam šta da napravim

 

http://www.uredjenazemlja.hr/UserDocsImages/dokumenti/oprojektu_dokumenti/letak_BRISANJE_HIPOTEKE.pdf

 

Zakon o zemljiπnim knjigama razlikuje dva sluËaja starih hipoteka:

1. hipoteke upisane do 25. prosinca 1958. godine

2. hipoteke upisane nakon 25. prosinca 1958. godine, a to su one:

• od Ëijeg je upisa proteklo najmanje trideset godina, a u sluËaju kad ima daljnjih upisa koji

se odnose na nju - od posljednjega od tih upisa;

• kod koje nije moguÊe pronaÊi ni one koji su prema upisima ovlaπteni ni njihove pravne

slijednike (zaloæne vjerovnike)

kod koje kroz ovo vrijeme nisu zahtijevani niti primljeni glavnica ni kamate, niti se pravo

ostvarivalo na koji drugi naËin.

Za brisanje takve hipoteke mora se zemljiπnoknjiænom odjelu podnijeti zahtjev za pokretanje postupka

radi amortizacije i brisanja hipotekarne traæbine (Ël. 141. do 144. Zakona o zemljiπnim knjigama).

 

http://ius.bloger.index.hr/post/-amortizacija-i-brisanje-starih--hipotekarnih-trazbina-/6595684.aspx#!/tcmbck

veljača 2011.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija