Jump to content

Opoziv uvjetne presude


Dejan007

Preporučene objave

Pozdrav,

 Ovako, općinski sud mi je opozvao uvjetnu presudu jer nisam oštečenoj isplatio nešto više od 6000kn plaće. Naravno, službeno nisam isplatio. Osuđen sam na 6 mj zatvora/2godine uvjeta, uz napomenu da moram isplatiti novac. Pošto sam isplačivao alimentaciju i radio za relativno malu plaću to nisam uspio ostvariti. -Tada sud već prvom prilikom opoziva uvjetnu presudu. Nakon toga posuđujem novac, uplačujem 4000 kn od 6000 kn i žalim se županijskom sudu. Županijski sud odbija žalbu, smatraju da sam i prije tako mogao. OK, i da jesam, zar sada iako sam platio veći dio i dogovorio sa oštečenom isplatu ostatka, ja svejedno moram 6mj u zatvor?!? 

Moje pitanje glasi - dali postoji mogučnost žalbe vrhovnom sudu i dali postoji mogučnost zamjene za rad za opće dobro. Ukoliko postoji mogučnost zamjene, kome i kada se trebam obratiti.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uvijek za to postoji mogućnost, ali meni je malo nejasno kako je sud mogao odrediti uvjetnu kaznu uz uvjet da se ista neće izvršiti ako platite dug...

Ako je KD počinjeno, onda nema uvjetne osude radi podmirenja duga, tj. da se mora podmiriti nastalo dugovanje, već je Uvjetna osuda, osuda radi počinjenog KD, koja se neće izvršiti ako se u tom i tom roku ako ne počiniti drugo KD....

No, ako je tako kako Vi navodite, možete, ali koliko Vam se to isplati,možete pokreniti izvanredni pravni  lijek, Zaštitu zakonitosti pri Vrhovnom sudu RH u roku od trideset (30) dana po donošenju presude Županijskog suda temeljem izjavljene Vaše žalbe kojom Vam je žalba odbijena i pozvtđena prvostupanjska presuda o opozivu uvjetne osude, inače Vam zatvorska kazna ne gine....

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o dvostrukom uvijetu. Tako je jedan bio standardni da ne počinim opet KD, a drugi da podmorim dug. Ovaj drugi sam propustio napraviti, pa je sud opozvao uvjetnu presudu. Ja sam se na opoziv žalio, uz to i platio cca 80% duga, međutim sud je u mom slučaju neumoljiv. 

E sada, što se tiče Zaštitu zakonitosti pri Vrhovnom sudu RH, pretpostavljam da bi bilo dobro angažirati odvjetnika da to kvalitetno stastavi. Međutim, zanima me dali u toj žalbi trebam tražiti eventualnu zamjenu kazne zatvora za rad za opće dobro ili se to radi kad slučaj dođe kod sudca izvršenja.?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Dejan007 je napisao:

E sada, što se tiče Zaštitu zakonitosti pri Vrhovnom sudu RH, pretpostavljam da bi bilo dobro angažirati odvjetnika da to kvalitetno stastavi. Međutim, zanima me dali u toj žalbi trebam tražiti eventualnu zamjenu kazne zatvora za rad za opće dobro ili se to radi kad slučaj dođe kod sudca izvršenja.?

 

To bi Vam bilo najbolje i uraditi, uzeti odvjetnika...

U Zaštiti zakonitosti nemožete tražiti zamjenu zatvorske kazne za rad za opće dobro, to Vam ide sasvim drugim putem i na drugi način....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Željac047 je napisao:

To bi Vam bilo najbolje i uraditi, uzeti odvjetnika...

U Zaštiti zakonitosti nemožete tražiti zamjenu zatvorske kazne za rad za opće dobro, to Vam ide sasvim drugim putem i na drugi način....

To me zanima, dali je uopće moguće, manje bitno na koji način, tražiti zamjenu. I dali uplitanje Vrhovnog suda odgađa izvršenje sada izrečene kazne zatvora. Jer ako ne odgađa, s obzirom na brzinu suda, nema smisla se obračat Vrhovnom sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
, Dejan007 je napisao:

Moje pitanje glasi - dali postoji mogučnost žalbe vrhovnom sudu i dali postoji mogučnost zamjene za rad za opće dobro. Ukoliko postoji mogučnost zamjene, kome i kada se trebam obratiti.?

Odgovor na oba pitanja je negativan.

Glede zahtjeva za zaštitu zakonitosti, moram istaknuti kako se radi o vrsti izvanrednog pravnog lijeka rezerviranog isključivo za Glavnog državnog odvjetnika RH. Nitko drugi nije ovlašten podnositelj takvog lijeka.

Postoji još jedno rješenje, ali vam se neće svidjeti - isplatite preostali iznos duga do dana odlaska na izdržavanje kazne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija