Jump to content

Prijevremena starosna mirovina


zuti62

Preporučene objave

Molio bi objašnjenje u vezi odlaska u PRIJEVREMENU starosnu mirovinu prema novom zakonu o hrvatskim braniteljima.

Rođen sam 1962, imam 36 godina redovnog mirovinskog staža, borbenog sektora točno 4 godine.

Da li je moguće; prema novom zakonu o hrv. braniteljima, otići u PRIJEVREMENU starosnu mirovinu prije nevršene 60. godine starosti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kratko i jasno od forumasa ecwashere.

Novi braniteljski zakon to dozvoljava sam onim braniteljima koji ce imati uvijete za starosnu mirovinu, znaci poslje 01.01.2019.god onima koji ce imati uvijete za starosnu mirovinu, konkretno u 2019.god. onima koji su rodjeni izmedju 1954 i 1959, ovisno o vremenu provedenom u DR.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tocno, prema sadasnjem novom braniteljskom zakonu imate pravo na prijevremenu braniteljsku mirovinu 2022.god., ali onda uz penalizaciju-umanjenje od cca 6%, ako vam je ukupni mirovinski staz (redovni + onaj iz DR) iznosi preko 40 godina, ako ce to biti navrsenih 39 godina mirovinskog staza onda ce umanjenje-penalizacija iznositi 9%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam slično pitanje. Bilo je puno govora o kraćem životnom vjeku branitelja i mogučnošću ranijeg odlaska u mirovinu od ostalih. Konkretno rođen sam 1969 .(49 godina) imam 29 godina staža (bez HV-a) i naravno mogu u prijevremenu mirovinu sa 60 godina. Kao branitelj sa 469 dana borbenog sektora morao bih raditi i duže ili griješim da bi dočekao braniteljsku mirovinu. Radim sve godine za zakonski minimalac (baš ni jedna plaća nije veća), pa mi penalizacija nije važna. Duži rad mi nebi popravio visinu (29 godina minimalca).  Obična mirovina (mislim i prijevremena) ne može biti manja od 1400 (Zagreb još možda 200 dodatka). Nadam se da bi braniteljska u mom slučaju bila povoljnija i sigurno veća (uvećava se nešto za dane provedene na bojištu), pa me zanima Vaše mišljenje kada bi zadovoljio uvjete za braniteljsku mirovinu i kolko bi ona trbala iznositi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani prema postojecem ZOMO-u i prema novom braniteljskom zakonu u prijevremenu starosnu mirovinu moci cete ici kad navrsite 60 godina starosti a to je za 11 godina, ako cete raditi jos 11 godina imat cete u tom trenutku 40 godina radnog staza + 1 godina i  skoro 4 mjeseca staza iz DR.

U tih 11 godina jos se svasta moze desiti, npr. zakoni se promjeniti, tako da je o iznosima u ovom trenutku iluzorno govoriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana PODGORKA,

ako ste žena, po općem propisu ZOMO ostvarujete pravo na starosnu mirovinu na rođendan 2021.g.

Temeljem 49.mjeseci sudjelovanja u borbenom sektoru za toliki broj mjeseci prije ostvarujete pravo na starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima ali ne prije 01.01.2019.g.

Znači pravo na priznavanje starosne mirovine po Zakonu o hrvatskim braniteljima možete zatražiti  sa bilo kojim datumom od 01.01.2019.g. pa nadalje, kad Vama odgovara.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , prof je napisao:

Poštovana PODGORKA,

ako ste žena, po općem propisu ZOMO ostvarujete pravo na starosnu mirovinu na rođendan 2021.g.

Temeljem 49.mjeseci sudjelovanja u borbenom sektoru za toliki broj mjeseci prije ostvarujete pravo na starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima ali ne prije 01.01.2019.g.

Znači pravo na priznavanje starosne mirovine po Zakonu o hrvatskim braniteljima možete zatražiti  sa bilo kojim datumom od 01.01.2019.g. pa nadalje, kad Vama odgovara.

Lijep pozdrav

Postovani prof, mala ispravka, za zene pravo na starosnu mirovinu po ZOMO-u ostvaruje negdje u 10. mjesecu 2021. godine kad navrsi 62 godine i 9 mjeseci zivota, ako se nesto ne promjeni najavljenom izmjenom sadasnjeg ZOMO-a.

Sto se tice novog braniteljskog zakona to sto ste napisali stoji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdravljam

Imam 60g i imama pravo na prijevremenu starosnu mirovinu što sam i ostvario.Bio sam 4,5 g u ratu.Sve sam papire uredno predao hzmo.Dobio sam rješenje  na 2200, i još čekam još neko rješenje iz ZG, 

Moje pitanje je :Da li na ovaj izračun 2200 ide postotak od vremena provedenog u ratu ili je to sve zajedno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , zaboravljena je napisao:

Moje pitanje je :Da li na ovaj izračun 2200 ide postotak od vremena provedenog u ratu ili je to sve zajedno?

Nažalost to Vam je sve, tih 2.200 kn.

Sada postavljate pitanje a ne prije podnošenja zahtjeva za priznavanje prijevremene starosne mirovine.

Još jedna godina rada (2018.g.) donijela bi Vam pravo na minimalnu braniteljsku starosnu mirovinu od cca 3.500 kn.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa kojim datumom si predao zahtjev za mirovinu i od kad ti tece mirovina od kojeg datuma.

Imas 4,5 godina sudjelovanja u DR, a koliko imas radnog staza.

Kakvo dodatno rijesenje cekas iz ZG ?

Ako si dobio rjesenje, onda nam iz izracuna - tablice ispisi ove podatke koji su navedeni u tvom rjesenju:

Obračun mirovine:                

1.prosječni bodovi                
2.ukupni mir.staž                    
3.polazni faktor                     
4.mirovinski faktor                   
5.akt.vrijednost mir.                   
6.osobni bodovi                      
7.mirovina                              
8.dodatak                                 
9.ukupno                               
10.osobni bodovi (mirovina+dodatak)                                              
11.svota mirovine za 40 god. mirovinskog staža                                      
12.čl.14 ZOPHBDR-a  % povećanje                            
13.svota mirovine uvećane za __ %                        

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaci ovo nije konacno rijesenje o vasoj prijevremenoj starosnoj mirovini, vas predmet je jos u postupku pa ste s tog naslova dobili rjesenje o predujmu mirovine, kad postupak oko vase mirovine bude kompletno gotov dobite cete konacno rijesenje za prijevremenu starosnu mirovinu i konacni iznos vase mirovine.

Koliko imate pravog uplacenog radnog staza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , zaboravljena je napisao:

Pozdravljam

Imam 60g i imama pravo na prijevremenu starosnu mirovinu što sam i ostvario.Bio sam 4,5 g u ratu.Sve sam papire uredno predao hzmo.Dobio sam rješenje  na 2200, i još čekam još neko rješenje iz ZG, 

Moje pitanje je :Da li na ovaj izračun 2200 ide postotak od vremena provedenog u ratu ili je to sve zajedno?

Poštovani,

Prilikom podnošenja zahtjeva za priznavanje prava na prijevremenu starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO jeste li podnijeli  zahtjev i za priznavanje prijevremene braniteljske starosne mirovine po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja i priložili odgovarajuću dokumentaciju.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Poštovani,

moje pitanje glasi "koliko bi mi iznosila mirovina ako bi nakon 01.01.2019 zatražila odlazak u  prijevremenu mirovinu za branitelje?"

Naime imam 52 godine, imam 30 godine radnog staža s beneficijama, i bila sam 1065 dana u borbenom sektoru djelatna u gardijskoj brigadi.

Hvala unaprijed za vaš odgovor.

 

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, towanda21 je napisao:

Poštovani,

moje pitanje glasi "koliko bi mi iznosila mirovina ako bi nakon 01.01.2019 zatražila odlazak u  prijevremenu mirovinu za branitelje?"

Naime imam 52 godine, imam 30 godine radnog staža s beneficijama, i bila sam 1065 dana u borbenom sektoru djelatna u gardijskoj brigadi.

Hvala unaprijed za vaš odgovor.

 

LP

Poštovana towanda,

Daleko ste još od prava na priznavanje prijevremene starosne mirovine.

Pravo na priznavanje prijevremene mirovine po sadašnjem ZOMO ostvarujete tek 2024.g. ako tada budete imali 33.g.6.mj. ukupnog mirovinskog staža.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, prof je napisao:

Poštovana towanda,

Daleko ste još od prava na priznavanje prijevremene starosne mirovine.

Pravo na priznavanje prijevremene mirovine po sadašnjem ZOMO ostvarujete tek 2024.g. ako tada budete imali 33.g.6.mj. ukupnog mirovinskog staža.

Lijep pozdrav

To je po sadasnjem ZOPHBDR-u koji stupa na snagu od 01.01.2019.god, ali ce se vjerojatno uskladiti sa prijedlogom novog ZOMO-a koji bi trebao stupiti na snagu od 01.01.2019.god. 

Ako se ZOPHBDR uskladi sa tim novim ZOMO-u, u prijevremenu starosnu mirovinu cete moci tek  2025. godini – sa navrsenih 59 godina i 4 mjeseca života i morate imati 34 godine i 4 mjeseca mirovinskog staža.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, ako znate koliko cete dobiti mirovinu po ZOMO-u (imate izracun) onda znate i koliki vam je "prosjecni vrijednosni bod", "polazni faktor" i "ukupni mirovinski staz" (u decimalnom obliku) iz tog izracuna, napisite nam te vrijednosti.

Najniza mirovina za 41 godinu staza prema ZOMO-u bi vam sad bila 2608,00 kn

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 59 minuta, hipertenzija je napisao:

Poštovani,

Rođen sam 1955.

Imam 30 godina i 11 mj. radnog staža.

U Domovinskom ratu 27 mjeseci i 1 dan ( borbeni sektor ).

Dragovoljac od 25.08.1991.

Da li imam pravo na mirovinu ?

Koji mi je zakon povoljniji za mirovinu ovaj sada ili onaj koji će tek stupiti na snagu od 01.01.2019.

Hvala.

Poštovani hipertenzija,

Nemate izbora, za Vas je jedina mogućnost umirovljenje nekog nadnevka nakon 01.01.2019.g. od kada imate pravo na priznavanje starosne mirovine po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

Minimalna braniteljska starosna mirovina Vama će iznositi ne manje od cca  2.962,86  kn.

Lijep pozdrav

hipertenzija.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , hipertenzija je napisao:

Poštovani,

Rođen sam 1955.

Imam 30 godina i 11 mj. radnog staža.

U Domovinskom ratu 27 mjeseci i 1 dan ( borbeni sektor ).

Dragovoljac od 25.08.1991.

Da li imam pravo na mirovinu ?

Koji mi je zakon povoljniji za mirovinu ovaj sada ili onaj koji će tek stupiti na snagu od 01.01.2019.

Hvala.

Nazalost kao sto vam je napisao postovani prof vi nemozete birati, uvjet za prijevremenu starosnu mirovinu u 2018.god. po ZOMO-u i po ZOPHBDR-u  nemate jer za to morate imati 60 godina starosti i 35 godina staza osiguranja, staorost imate ali potreban staz ne.

Vi u 2020.god punite 65 i imate uvjet za starosnu mirovinu, ali prema clanku 26., stavka 2., tocka b), novog braniteljskog zakona (ZOPHBDR-a) ciji pojedini clanci stupaju na snagu od 01.01.2019.god., dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu propisana Zakonom o mirovinskom osiguranju snižava se, i to  za po jedan mjesec za svaki mjesec sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru.

Kako pisete da imate 27 mjeseci (2 godine i 3 mjeseca) sudjelovanja u DR znaci da bi u starosnu mirovinu mogli vec od 01.01.2019.god.

Predlazem Vam da otidjeti u najblizu ispostavu HZMO-a i tamo kod njihovog pravnika ispitate dali po clanku 26. ZOPHBDR-a mozete sa 01.01.2019.god. u zasluzenu starosnu mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija