Jump to content

Bračna stečevina


Tamara0510

Preporučene objave

Poštovani,imam jedno pitanje. Razveden sam 6 godina,djeca žive samnom. Bivša supruga ne plaća alimentaciju,sada sam pokrenuo postupak ovrhe na koji ona ne pristaje. Prije 10 godina kupio sam kuću,na kredit koji još otplaćujem. Sada me bivša supruga tužila i želi se upisati kao suvlasnik ili isplatu pola nekretnine. Odustati će od tužbe ako ja odustanem od potraživanja alimentacije. Zanima me samo vaš savjet. Dali se može upisati s obzirom da nije plaćala dio kredita,kuća je renovirana. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Tamara0510 je napisao:

sada sam pokrenuo postupak ovrhe na koji ona ne pristaje.

Za ovrhu kao prinudnu naplatu uopće nije bitno da li ovršenik pristaje ili ne. 

 

prije 2 sati , Tamara0510 je napisao:

Dali se može upisati s obzirom da nije plaćala dio kredita

Može ako je nekretnina stečena za vrijeme trajanja bračne zajednice, no pored njenog prava, bivša supruga treba imati na umu i svoje obveze, što će reći da u jednakim dijelovima odgovara po dugu za kredit, odnosno u konkretnom slučaju vi po otplati kredita u cijelosti imate pravo od iste potraživati polovinu isplaćenog kredita sa kamatama za period od prestanka bračne zajednice. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne možete se naplatiti iz ovrhe jedino ako ona ne ostvaruje plaću, odnosno ako je nezaposlena. Ako je zaposlena, a njezin poslodavac zaobilazi njezin bankovni račun, on odgovara za štetu. Ima li druge imovine iz koje se može naplatiti? Očigledno ima suvlasnički udio u bračnoj stečevini (nekretnina je stečena radom za vrijeme trajanja bračne zajednice, je li tako?), pa se onda naplatite iz njega, kao što supruga predlaže, ona je u pravu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vlasnik kuće sam ja, kuća je kupljena za vrijeme trajanja braka,ona je u kući živjela 4 godine. Sada želi da ja maknem ovrhu na alimentaciju,i potpišem da neću tražiti alimentaciju a ona će tada odustati i neće se upisati kao suvlasnik. Ona ne radi, barem trenutno. I samo me zanima koja su sada moja prava?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 41 minuta, Tamara0510 je napisao:

Vlasnik kuće sam ja...

Poštovani, temeljem čega ste Vi vlasnik kuće ako je ovo, što naprijed navodite, točno?

Prije 42 minuta, Tamara0510 je napisao:

...kuća je kupljena za vrijeme trajanja braka....

...iz čega proizlazi da je kuća stečena za vrijeme trajanja braka i bračne zajednice i, bez obzira tko je u ZK upisan kao vlasnik, ona se tretira kao bračna stečevina, tj. dijeli se, sukladno odrednicama Obiteljskog zakona, na jednake dijelove između bivših supružnika (50:50)...

Prije 46 minuta, Tamara0510 je napisao:

....ona je u kući živjela 4 godine.....

....čemu u prilog govori i naprijed citirana činjenica, kuća je bračna stečevina (stečena za vrijeme trajanja bračne zajednice) i, kao takva, se dijeli na jednake dijelove između bivših bračnih drugova, dakle pola Vaša, pola njezina, bez obzira koliko je dugo ona živjela u njoj i na koji način je stečena...

Dakle, naveli ste sve bitne činjenice koje predmetnu kuću predstavljaju kao bračnu stečevinu (stečena za vrijeme trajanja braka i bračne zajednice, ona živjela četiri godine u istoj) i po Vašim, navedenim, činjenicama Vi ste, primjenom odrednica ObZ, suvlasnici u jednakom suvlasničkom dijelu, što će se utvrditi i u postupku utvrđivanja i podjele bračne stečevine...

Sve ostalo su Vam odgovorili poštovani Matrix i poštovana Ruby.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija