Jump to content

NOVI IZRAČUN MIROVINE


profi

Preporučene objave

Poštovani imam pitanje.

Otišao sam u mirovinu 2015g. i bio u mirovini do 10. 09.2017. Mirovinu sam zaslužio sa 41 g, staža plus nešto kao učesnik domovinskog rata pa je to dostiglo 42 g. i 6 mjeseci. Zamrznuo sam mirovinu i ponovno se zaposlio i bio zaposlen sljedečih 15 mjesec. Od 10.09.2017. do 15.12.2018. Vratio i aktivirao mirovinu i novi izračun. sad me zanima , ako sam ostavio mirovinu u iznosu 4350 kn , nije bilo penalizacije, sad su mi dali iznos od 4538 ,35 kn, bio sam prijavljen na 10000 bruto , godina života imam 64 i 5 mj. Dali je trebala bit veča mirovina i dali če ponovno bit izračun kad navršim 65 g.

Hvala Ivan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , profi je napisao:

Poštovani imam pitanje.

Otišao sam u mirovinu 2015g. i bio u mirovini do 10. 09.2017. Mirovinu sam zaslužio sa 41 g, staža plus nešto kao učesnik domovinskog rata pa je to dostiglo 42 g. i 6 mjeseci. Zamrznuo sam mirovinu i ponovno se zaposlio i bio zaposlen sljedečih 15 mjesec. Od 10.09.2017. do 15.12.2018. Vratio i aktivirao mirovinu i novi izračun. sad me zanima , ako sam ostavio mirovinu u iznosu 4350 kn , nije bilo penalizacije, sad su mi dali iznos od 4538 ,35 kn, bio sam prijavljen na 10000 bruto , godina života imam 64 i 5 mj. Dali je trebala bit veča mirovina i dali če ponovno bit izračun kad navršim 65 g.

Hvala Ivan.

Boldano

- dali iznos od 4538 ,35 kn, dali to znaci da su vam preracunali na novu mirovinu i dobili ste novo rjesenje

- radni odnos prestao vam je kad ste imali 64 godine i 5 mjeseci zivota i automatski vise ne uplacujete doprinos za mirovinsko, nema razloga da vam neko racuna ponovo mirovinu kad navrsite 65 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , profi je napisao:

Meni nije jasno zašto mi nisu poslali i novi izračun koji sam tražio, nego samo su poslali rešenje, kako da znam koliko sam dobio za punih 15 mjeseci rada. A tražio sam da mi daju novi izračun.

Poštovani profi,

Sve je jasno iz Rješenja, niste dobili ni 1. lipu temeljem rada nakon umirovljenja, to je njihov novi izračun.

Citiram:

.......a nakon naknadno ostvarenog staža ponovno ne ispunjava uvjete za ostvarivanje prava na starosnu mirovinu prema članku 33. ZOMO.

Oprostite ovo mi je prvi ovakav primjer pa samo nagađam:

-mislim da kad napunite 65. rođendan ispunjavate traženi uvjet i imate pravo zatražiti priznavanje starosne mirovine temeljem članka 33. ZOMO.

-nisam siguran da će Vam i tada znatno rasti iznos starosne mirovine

-nemojte se žaliti na ovo Rješenje jer bi Vam to znatno prolongiralo priznavanje starosne mirovine kad napunite 65.g.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , prof je napisao:

Poštovani profi,

Sve je jasno iz Rješenja, niste dobili ni 1. lipu temeljem rada nakon umirovljenja, to je njihov novi izračun.

Citiram:

.......a nakon naknadno ostvarenog staža ponovno ne ispunjava uvjete za ostvarivanje prava na starosnu mirovinu prema članku 33. ZOMO.

Oprostite ovo mi je prvi ovakav primjer pa samo nagađam:

-mislim da kad napunite 65. rođendan ispunjavate traženi uvjet i imate pravo zatražiti priznavanje starosne mirovine temeljem članka 33. ZOMO.

-nisam siguran da će Vam i tada znatno rasti iznos starosne mirovine

-nemojte se žaliti na ovo Rješenje jer bi Vam to znatno prolongiralo priznavanje starosne mirovine kad napunite 65.g.

Lijep pozdrav

Vjerojatno ali novi ZOMO clanak 100., stavak 6., kaze citiram:

(6) Korisniku starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika koji je ostvario pravo na mirovinu prema članku 35. ovoga Zakona navršenjem uvjeta za ostvarivanje prava na starosnu mirovinu prema člancima 33. i 180. ovoga Zakona ne povećava se polazni faktor za određivanje starosne mirovine prema članku 85. stavku 3. ovoga Zakona.

Izgleda da oni kojima je dodjeljena starosna mirovina za dugogodisnjeg osiguranika kod ovakvih slucaja bas ne prolaze dobro.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, malicovjek je napisao:

Vjerojatno ali novi ZOMO clanak 100., stavak 6., kaze citiram:

(6) Korisniku starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika koji je ostvario pravo na mirovinu prema članku 35. ovoga Zakona navršenjem uvjeta za ostvarivanje prava na starosnu mirovinu prema člancima 33. i 180. ovoga Zakona ne povećava se polazni faktor za određivanje starosne mirovine prema članku 85. stavku 3. ovoga Zakona.

Polazni faktor je već  najmanje 1,00, a  kako je korištena mirovina nema povećanja istog. Za novi obračun utjecaj imaju samo novi mirovinski staž i novi PVB.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , profi je napisao:

Meni nije jasno zašto mi nisu poslali i novi izračun koji sam tražio, nego samo su poslali rešenje, kako da znam koliko sam dobio za punih 15 mjeseci rada. A tražio sam da mi daju novi izračun.

Postovani profi,

Iz rijesenja bas nije vidljivo za koju mirovinu ste zatrazili izracun na vasem zahtjevu:

- starosnu mirovinu ili

- starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika

U rjesenju se spominju obe mirovine, pa bas nije jasno za koju ste tocno zatrazili novi izracun.

Ako nije problem napisite nam koliki vam je bio "prosjecni vrjednosni bod" PVB u onom proslom rjesenju iz 2015.god..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uf, uf, baš puno problema i dilema za znalce u HZMO.

Citat:

Ponovno određivanje mirovine
Izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju omogućeno je ponovno određivanje mirovine i novim korisnicima kojima je omogućen rad uz primanje mirovine (korisnici prijevremene starosne mirovine, starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika, starosna mirovina ostvarena prema posebnim propisima o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba ili propisu o posebnim pravima iz mirovinskog osiguranja zaposlenika na poslovima razminiranja), uz ispunjenje uvjeta godina života i mirovinskog staža za novu mirovinu.
Ako je korisnik prijevremene starosne mirovine, starosne mirovine ili starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika ostvario najmanje jednu godinu staža osiguranja po osnovi drugog dohotka za koji su u cijelosti uplaćeni doprinosi i ako je ispunjen uvjet godina života i mirovinskog staža za novu mirovinu, može mu se odrediti nova mirovina.
 
uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon ovog čitanja a da se radi o meni sutra bih podnio, 

Zahtjev za priznavanje prava na novi izračun starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika po ZOMO, članak 35. sa novim nadnevkom priznavanja tog prava, to jest od 01.01.2019.g.

Privitak:

-potvrda novog radnog staža iz HZMO (preko stranica e građanin)

-ispis prethodne objave sa stranica HZMO

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, prof je napisao:

Nakon ovog čitanja a da se radi o meni sutra bih podnio, 

Zahtjev za priznavanje prava na novi izračun starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika po ZOMO, članak 35. sa novim nadnevkom priznavanja tog prava, to jest od 01.01.2019.g.

Privitak:

-potvrda novog radnog staža iz HZMO (preko stranica e građanin)

-ispis prethodne objave sa stranica HZMO

Trebalo bi to napraviti, ne kosta nista samo malo vremena za ispunjenje novog zahtjeva i nosenja u podrucni ured da se novi zahtjev preda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani profi,

ne razumije zasto ste otvarali novu teme, trebali ste  nastaviti dalje pisati u ovoj temi, u novoj temi "AKTIVACIJA MIROVINE" ste napisali tekst citiram:

"Poštovani imam pitanje.

Otišao sam u mirovinu 2015 g. Sa 42g. Staža i 60 g. Života, i to bez povlastica i bez penalizacije. Igrom slučaja 10.09.2017. zamrznuo sam mirovinu i ponovno se zaposlio. Sa radom sam završio 14.12.2018. i ponovno aktivirao mirovinu i tražio novi izračun. Dobio sam rešenje kolika če mi biti mirovina , ali ne i izračun da vidim koliko mi je porasla mirovina za 15 mjeseci. Imam 64 g. i 5 mjeseci. Dali sam trebao dobit novi izračun i podatke o stažu?Isto tako napominjem da sam u zahtjev za aktivaciju stavio starosna mirovina, gdje mi je odgovoreno da nemam pravo na starosnu mirovinu. Dali mogu izmjenit zahtjev da upišem prijevremena starosna mirovina i tražit novi izračun, jer bio sam zaposlen u firmi Nopus iz Bjelovara i bio prijavljen na 10000kn bruto, pa se nadam da sam i zaradio nešto za 15 mjeseci za mirovinu.

Hvala."

Kakav ste zahtjev predali, takav ste odgovor i dobili, na datum kad ste predali zahtjev za ponovni preracun mirovine niste imali pravo na "starosnu mirovinu", jer niste navrsili 65 godina zivota.

U zahtjev za preracun mirovine trebali ste navesti "starosna mirovina za dugogodisnjeg osiguranika"

Postovani profi, koliko tocno dana imate ucestvovanja u domovinskom ratu.

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Poštovani profi,

Sve je jasno iz Rješenja, niste dobili ni 1. lipu temeljem rada nakon umirovljenja, to je njihov novi izračun.

Citiram:

.......a nakon naknadno ostvarenog staža ponovno ne ispunjava uvjete za ostvarivanje prava na starosnu mirovinu prema članku 33. ZOMO.

Oprostite ovo mi je prvi ovakav primjer pa samo nagađam:

-mislim da kad napunite 65. rođendan ispunjavate traženi uvjet i imate pravo zatražiti priznavanje starosne mirovine temeljem članka 33. ZOMO.

-nisam siguran da će Vam i tada znatno rasti iznos starosne mirovine

-nemojte se žaliti na ovo Rješenje jer bi Vam to znatno prolongiralo priznavanje starosne mirovine kad napunite 65.g.

Lijep pozdrav

To je bilo jasno odmah ali mi nije trenutno jasno, zašto polazni faktor iznosi 1,00 a umirovljen je 10.tak mjeseci nakon 60.rođendana ?

 

prije 2 sati , profi je napisao:

Na postavljeno pitanje za učesvovanje u dom. ratu 1 godina i 2 mjeseca 5c50b1b4023e1_IZRAUN001.thumb.jpg.0e6da5914915c19b41a806339b8a4e8f.jpg

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani prof, dobro ste primjetili od 01.08.2015.god zakinuli su vas dodatak na mirovinu za daljnji rad nakon ispunjenja uvjeta potrebnih godina zivota za mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika a to je 60 godina,  radili ste 9 mjeseci vise (9 mjeseci x 0,15% = 1,35%) zakinuli su vas u startu za 1,35% povecanja mirovine.

4215,14 kn x 1,35% = 56,90 kn i tako za 25 mjeseci do 10.09.2017 i sad nakon 15.12.2018.god., a u medjuvremenu su bila i povecanja mirovina pa je razlika i nesto malo veca za to uskladjenje.

To su tete i tetice u podrucnim uredima HZMO-a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po clanku 26., stavak 2., tocka b)., ZOHBDR-a ima pravo od 01.01.2019.god. na starosnu mmirovinu, jedino sto me muci dali se to pravo da mu se umanjenje godina zivota za vrijeme provedeno u DR priznaje i kod prava na starosnu mirovinu za opce mirovine po ZOMO-u.

U tom slucaju mogao bi zbog dodatnog rada od 15 mjeseci zatraziti preracun mirovina od 01.01.2019.god. jer ima ispunjen uvjet za "starosnu mirovinu", ili da ceka da navrsi stvarnih 65 godina zivota, ne znam sta bi predlozio. :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani profi,

Kako ja vidim Vaše Rješenje o pravu na priznavanje starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika po ZOMO od 17.08.2015.g. i sadašnji iznos te starosne mirovine od 4.538,35 kn:

-djelatnici HZMO propustili su Vam odrediti polazni faktor od 1.0135 umjesto određenog 1,0000

-simulirao sam polazni faktor 1.0135 i starosna mirovina bi Vam sada trebala iznositi 4.600,21 kn.

-simulirao sam i situaciju na Vaš 65. rođendan (generacijo moja) sad uz polazni faktor 1.0000 (sve regularno) i pridodao još 15. mjeseci mirovinskog staža, starosna mirovina po ZOMO /ako se ne smanji Vaš PVB/ uz sadašnji AVM trebala bi iznositi 4.673 kn.

-starosna mirovina po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata (uz status dragovoljca) trebala bi Vam iznositi 4.040 kn.

Lijep pozdrav

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani profi,

Predlažem da nadležnom uredu HZMO podnesete:

Prigovor na iznos polaznog faktora od 1,0000 upotrijebljenog u Rješenju o pravu na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika po općem propisu ZOMO od 17.08.2015.g.

Smatrate da Vam za izračun Vaše starosne mirovine pripada polazni faktor od 1.0135 jer ste mirovinu počeli koristiti sa navršenih 60.godina i 9.mjeseci živote.                                                  

Zbog navedenog, iznos Vaše starosne mirovine određen je u manjem iznosu od pripadajućeg te molite da se Vaš navod uvaži i odredi odgovarajući iznos starosne mirovine a isplata izvrši sa zakonom reguliranim zaostacima.

Privitak:

-preslik Vašeg Rješenja o pravu na mirovinu od 17.08.2015.g.

 

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani profi,

Drugi dio Vaše trenutne situacije:

- predlažem ako ste u prilici ponovno zapošljavanje do 65. rođendana

a. za novi a što povoljniji izračun mirovine važno je skupiti što više mjeseci rada

b. primanja u posljednjoj godini rada do 30.12. tekuće godine ne definiraju iznos nove mirovine

- mjesec dana prije rođendana podnesite Zahtjev za priznavanje prava na starosnu mirovinu po članku 33. ZOMO uz napomenu da Vam se prizna i starosna mirovina po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata a isplaćuje za Vas povoljnija.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani prof., vezano za vase postove,

prvi post:

- tesko da ce mu PVB ostati isti po meni on ce se nesto malo smanjiti, ako je bruto godisnja placa u RH bila u 2017.god. 96660 kn, te ju dignemo za cca 3% dobit cemo prosjecnu bruto placu RH za 2018.god. od cca 99560 kn i kad se njegova bruto placa koja je po njemu mjesecno iznosila 10000 kn znaci godisnje 120000 kn.

120000 kn/99560 kn = 1,2053 "prosjecni bod" i kad se on uprosjeci sa postojecima 1,2897 dobit cemo nesto manji "prosjecni vrjednosni bod".

drugi post:

- ovo sto predlaze prof bi trebali napraviti jer ste jednostavno zakinuti za dio mirovine koja vam je trebala biti dodjeljena i koja vam pripada po postojecem ZOMO-u, a nisu vam taj dodatak za dulji rad nakon navrsenih godina (60) dodjelili rjesenjem.

treci post:

- kako je tek novi ZOMO ali i pojedini clanci kojima se odredjuje braniteljska mirovina novi ZOHBDR stupio na snagu i primjenjuje se od 01.01.2019.god., nama iskustvene prakse i tesko vam je predloziti sta da vi sad napravite, proci ce jos nesto vremena kad budu ta nova rjesenja prokolala pa ce se tocno vidjeti kako ce i na koji nacin tete i tetice po HZMO-ima odredjivati mirovine i na koje nacine.

Kao sto je predlozio postovani prof, ako mozete zaposlite se na pola radnog vremena 4 sata dnevno (uz zdrzavanje mirovine) do navrsenja 65 rodjendana pa onda ponovo podnesite zahtjev za preracun vase mirovine jer cete tada imati uvjet za starosnu mirovinu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, malicovjek je napisao:

ako mozete zaposlite se na pola radnog vremena 4 sata dnevno (uz zdrzavanje mirovine) do navrsenja 65 rodjendana pa onda ponovo podnesite zahtjev za preracun vase mirovine jer cete tada imati uvjet za starosnu mirovinu.

 

Poštovani malicovjek, profi i ostali korisnici Legalisa,

Važno je u međusobnoj komunikaciji a posebno prema HZMO upotrebljavati prave (pravne) termine.

Nema preračuna mirovine ili molbi za novi izračun mirovine.

Pravilno je, temeljem ostvarenih uvjeta za neku mirovinu podnosi se :

- Zahtjev za priznavanje prava na tu mirovinu a tek provjerom i priznavanjem traženih prava

- izvodi se izračun iznosa pripadajuće mirovine

Moja malenkost može bez ikakvih ostvarenih uvjeta vršiti izračun, preračun ili simulaciju iznosa neke ili svih Vaših budućih mirovina a ne HZMO.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jasno kaj pekmez, onda necemo pisati "preračuna mirovine ili molbi za novi izračun mirovine" vec cemo pisati:

"Korisnik mirovine koji nakon stjecanja prava na mirovinu ostvari najmanje jednu godinu novog mirovinskog staža može zatražiti ponovno određivanje mirovine."

"ponovno određivanje mirovine"

A obrazac na kojem se predaje je standardni :

Zahtjev za priznanje prava na starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, malicovjek je napisao:

Jasno kaj pekmez, onda necemo pisati "preračuna mirovine ili molbi za novi izračun mirovine" vec cemo pisati:

"Korisnik mirovine koji nakon stjecanja prava na mirovinu ostvari najmanje jednu godinu novog mirovinskog staža može zatražiti ponovno određivanje mirovine."

"ponovno određivanje mirovine"

A obrazac na kojem se predaje je standardni :

Zahtjev za priznanje prava na starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu

Zatražiti priznavanje prava na starosnu, prijevremenu ili invalidsku mirovinu.

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Želim dobar dan,

Pitanje glasi , imam li pravo tražit novi izračun za mirovinu, s obzirom da sam u mirovinu otišao 2015 god. sa 41 god. staža i 60 god. života , ali 2017 god. sam zamrznuo mirovinu i ponovno se zaposlio i radio 15 mj.

2018 sam ponovno u mirovini ali mi tih 15 mj. nije ušlo u staž. Sad imam 65 god. i tri mjeseca. dali mogu tražit da mi izračunaju kolika bi mi mola biti sad mirovina i da mi kažu što mi je povoljnije sadašnja ili buduča mirovina jer sad bi bila starosna mirovina.

Hvala , Ivan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O tome vasem pitanju smo vec zdusno raspravljali u ovo vrijeme prije tocno godinu kad ste pokrenuli tu vasu temu, i  samo ste na nju mogli ponovo nastaviti pisati - pitati:

Ako bi vam vas "PVB" ostao isti i ako bi vam "polazni faktor" ostao 1,0 ovako bi vam otprilike kako je navedeno u donjoj tablici trebao iznositi novi iznos mirovine sa tih dodatnih 15 mjeseci radnog staza.

image.png.6e51e4963a4540cd28c19af76d919106.png

Po meni to vam je otprilike povecanje u odnosu na sadasnju mirovinu za cca 135 kn (npr. mjesecna rata za struju).

Zahtjev za "starosnu mirovinu" ispunite i podnesite odmah.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani, molim pomoć i vaše mišljenje...zbog zdravstvenih problema sam do 01.01.1999. imao rješenje o neposrednoj opasnosti od nastanka invalidnosti, isto je s tim datumom automatizmom prevedeno u invalidsku mirovinu zbog smanjene radne sposobnosti. Radio sam u HEP-u, a prilikom restrukturiranja s 16.03.2013. sam prihvatio ponudu za raskid ugovora uz otpremninu, te nakon 3 mjeseca na HZZ-u sam u mirovini (faktor 0,8). Dakle iza rješenja od 01.01.99. sam radio još 14+ godina na lakšem radnom mjestu, normalno uplaćivani svi doprinosi, radni staž uredno evidentiran, a mene muči što tih 14+ godina nemaju nikakvog utjecaja na visinu moje mirovine. Obzirom da 21.10.2020. punim 65 godina starosti, da li bih imao pravo tražiti starosnu mirovinu i ponovni izračun. Hvala Vam unaprijed !!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovan, zbog nacina izracuna vase mirovine prema tadasnjem ZOMO-u iz 2010.god. (vrijedio 2013. god kad ste isli u mirovinu) a i sadasnjem ZOMO-u iz 2019/2020.god. kod koje vam se u formuli za izracun vase invalidske mirovine koristio institut "pridodanog staza", clanak 32. ZOMO-a (jer ste imali manje od 60 godina zivota)  kod odredjivanja vase mirovine u 2013.god.

Na datum kad cete navrsiti 65 godina ziviota, vasa invalidska mirovina biti ce automatski prevedena u "starosnu mirovinu" ali uz zadrzavanje vaseg sadasnjeg iznosa mirovine.

Ako zelite provjeriti dali imate pravo na ponovni izracun invalidske mirovine kako tvrdite u gornjrm postu, slobodno se uputite sa vasim postojecim mirovinskim rjesenjem u najblizi podrucni ured HZMO-a, pravnu sluzbu i zatrazite objasnjenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, NGSlavko je napisao:

Hvala Vam na zaista brzom odgovoru, mada nisam tvrdio da imam pravo na ponovni izračun, nego želio čuti Vaše mišljenje, a rješenje o mirovini je od 01.01.1999, a 2013. je samo izmijenjen faktor na 0,8. Ispričavam se što ne baratam najbolje pravnim terminima.

Ja se ispricavam Vama, ustvari krivo sam napisao "kako tvrdite u gornjem postu", trebao sam napisati "kako pisete u gornjem postu".

Ali kako bi imali tocniju informaciju uputite se do najblizeg podrucnog ureda HZMO-a, kao sto sam Vam vec naveo.

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, NGSlavko je napisao:

Hvala na savjetu, poslušat ću ga🤗

Poštovani Slavko,

kad navršite 65.g. možete zatražiti priznavanje prava na starosnu mirovinu (temeljem članka 33. ZOMO) i ako Vam bude povoljnija  od dosadašnjeg iznosa invalidske mirovine možete zatražiti isplatu povoljnije mirovine, veći bruto iznos.

Lijep pozdrav

PS

Pravo na starosnu mirovinu ostvarujete zbog rada duljeg od 12. mjeseci nakon priznate invalidske mirovine.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Poštovani Slavko,

kad navršite 65.g. možete zatražiti priznavanje prava na starosnu mirovinu (temeljem članka 33. ZOMO) i ako Vam bude povoljnija  od dosadašnjeg iznosa invalidske mirovine možete zatražiti isplatu povoljnije mirovine, veći bruto iznos.

Lijep pozdrav

PS

Pravo na starosnu mirovinu ostvarujete zbog rada duljeg od 12. mjeseci nakon priznate invalidske mirovine.

 

prije 3 sati , NGSlavko je napisao:

Eto to sam želio čuti, hvala Vam prof !!

Izgleda da je postovani prof u pravu, na temelju clanka 100., stavak 9., ZOMO-a izgleda da ipak imate pravo na novi izracun starosne mirovine na datum kad navrsavate 65 godina starosti.

Citiram taj clanak 100., stavak 9., sadasnjeg ZOMO-a:

"Korisniku invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti za rad ostvarene do stupanja na snagu ovoga Zakona, kao i korisniku invalidske mirovine zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti iz članka 39. stavka 3. ovoga Zakona, koji nastavi raditi na drugom poslu prema preostaloj, odnosno smanjenoj radnoj sposobnosti ili naknadno stupi u osiguranje i po toj osnovi navrši najmanje jednu godinu staža osiguranja, može se priznati pravo na starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu, ako su ispunjeni uvjeti za stjecanje toga prava prema člancima 33., 34., 35., 180. ili 182. ovoga Zakona. Nova mirovina odredit će se prema članku 79. stavcima 1. i 2. i člancima 81. do 88. ovoga Zakona prema ukupno navršenom mirovinskom stažu i ostvarenim vrijednosnim bodovima do dana stjecanja prava na starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu, a polazni faktor može iznositi najviše 1,0."

Kako do datuma 21.10.2020. kad punite 65 godina starosti imate jos vremena, uputite se sto prije do najblizeg podrucnog ureda HZMO-a kako bi vam pravna sluzba HZMO-a to i potvrdila. Ako ce za vas biti povoljniji taj novi izracun uzmite tu novu mirovinu, ako ne ostanite na sadasnjem iznosu.

Nakon sto to obavite, napisite nam sta su vam rekli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani Slavko,

Nisam drugo ni mislio. Možete probati izračunati iznos Vaše starosne mirovine koristeći tablicu u privitku. Zamijenite ponuđene podatke u bijelim poljima sa Vašima i odmah ste dobili iznos Vaše starosne mirovine.

Koristite li pristup egrađanin ?

Lijep pozdrav

Starosna mirovina NGSlavko.jpg

Starosna mirovina NG Slavko. makro enabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Slavko,

Na stranici HZMO zatražite informativni izračun mirovine bez uvjeta sa planiranim nadnevkom umirovljenja. Probajte temeljem Rješenja o pravu na invalidsku mirovinu i naknadnog rada odrediti precizan radni staž u trenutku umirovljenja i upisati ga u tablicu za informativni izračun mirovine bez uvjeta.                                                                                  Nakon par dana na stranicama HZMO (informativni izračun mirovina) imate približni iznos Vaše buduće starosne mirovine.

Lijep pozdrav

PS

Sve to možete napraviti sada odmah.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Prof,

pokušao sam napraviti kako ste me uputili, nisam uspio niti po Vašoj tablici, niti na stranici mirovinsko.hr. Dozvoli mi izvaditi sve potvrde (staž, plaća, zapis), ali nemam pristup izračunu mirovine, kako sam razumio, zato što sam već u sustavu kao umirovljenik. No nije ni bitno, strpiti ću se pola godine, a Vama još jednom puno hvala na trudu i lijep pozdrav iz N.Gradiške !!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani Slavko, nema veze sto ste vi u mirovini, vi i dalje mozete preko stranica HZMO-a dati izracunati svoju "starosnu mirovinu" na datum kad navrsavate 65 godina zivota.

Kako navrsavate uvjet za "starosnu mirovinu" kod upisa podataka nemorate oznacavati u obrascu kucicu "mirovina bez uvjeta", vec oznacite kucicu "starosna mirovina".

To provjereno radi, upravo isprobano - prihvaca za izracun.

Porobajte ponovo polako ispunjavajuci sve potrebne rubrike odgovarajucim i tocnim podacima.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , malicovjek je napisao:

Postovani Slavko, nema veze sto ste vi u mirovini, vi i dalje mozete preko stranica HZMO-a dati izracunati svoju "starosnu mirovinu" na datum kad navrsavate 65 godina zivota.

Kako navrsavate uvjet za "starosnu mirovinu" kod upisa podataka nemorate oznacavati u obrascu kucicu "mirovina bez uvjeta", vec oznacite kucicu "starosna mirovina".

To provjereno radi, upravo isprobano - prihvaca za izracun.

Porobajte ponovo polako ispunjavajuci sve potrebne rubrike odgovarajucim i tocnim podacima.

Poštovani malicovjek,

   ne mogu nigdje pronaći tablicu za izračun mirovine, pa sam stoga i zaključio da mi je ne nudi jer već imam mirovinu, a nešto u tom smislu i piše. Pronađem samo obrazac „zahtjev za informativni izračun mirovine” 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , malicovjek je napisao:

Zar nemozete doci do ovih menia nakon sto se logirate na stranice HZMO-a:

 

Izracun mirovine.jpg

Izracun mirovine_.jpg

slika.png.7b1c5230357a36bc83692149421a49de.png

Ne, ne mogu, dobro pa ste ovo postavili, bar sad znam što mi točno treba... ja dobijem samo obrazac zahtjeva koji mi se odmah skine i koji mogu jedino osobno predati na šalteru.

    Računalo mi je van funkcije, pa radim na Androidu, možda je problem i tu, a opet ponavljam da sam pročitao kako izračun ne može tražiti onaj tko već ima rješenje za mirovinu. 

Bilo kako bilo, hvala još jednom i Vama i Profi na trudu...

LP Slavko !!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, NGSlavko je napisao:

Ne, ne mogu, dobro pa ste ovo postavili, bar sad znam što mi točno treba... ja dobijem samo obrazac zahtjeva koji mi se odmah skine i koji mogu jedino osobno predati na šalteru.

    Računalo mi je van funkcije, pa radim na Androidu, možda je problem i tu, a opet ponavljam da sam pročitao kako izračun ne može tražiti onaj tko već ima rješenje za mirovinu. 

Bilo kako bilo, hvala još jednom i Vama i Profi na trudu...

LP Slavko !!

Cudno mi je to da nemozete upravo zato sto sam testno zbog Vas umirovljeniku koji je u  "starosnoj mirovina za dugogodisnjeg osiguranika" koji je u mirovini malo vise od 5 godina normalno upisao na datum kad u 2020.god. navrsava 65 godina i ima uvjet za "starosnu mirovinu".

Poslao sam na izracuna i normalno je prihvatio, izracun ce se moci vidjeti 23.03.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, malicovjek je napisao:

Cudno mi je to da nemozete upravo zato sto sam testno zbog Vas umirovljeniku koji je u  "starosnoj mirovina za dugogodisnjeg osiguranika" koji je u mirovini malo vise od 5 godina normalno upisao na datum kad u 2020.god. navrsava 65 godina i ima uvjet za "starosnu mirovinu".

Poslao sam na izracuna i normalno je prihvatio, izracun ce se moci vidjeti 23.03.

Ma dobro, nemojte se više truditi, proći će i ovo još malo vremena, pa ćemo vidjeti iz prve ruke (ako nas ne sredi virus ili potres 🙂)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, malicovjek je napisao:

Cudno mi je to da nemozete upravo zato sto sam testno zbog Vas umirovljeniku koji je u  "starosnoj mirovina za dugogodisnjeg osiguranika" koji je u mirovini malo vise od 5 godina normalno upisao na datum kad u 2020.god. navrsava 65 godina i ima uvjet za "starosnu mirovinu".

Poslao sam na izracuna i normalno je prihvatio, izracun ce se moci vidjeti 23.03.

Poštovani malicovjek, poštovani prof,

   slijedeći Vaše upute, uspio sam s drugog uređaja postaviti zahtjev za informativni izračun mirovine. Izračun je urađen i iznos mirovine cca 60% veći nego što primam trenutno, što mi je jako uljepšalo ove tmurne dane. Još jednom obojici puno hvala na strpljenju i pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, prof je napisao:

Poštovani Slavko,

drago mi je što je iznos veći a posebno što ste nam to javili.

Lijep pozdrav

PS

Kako ste postupali sa pridodanim stažom kod invalidske mirovine ?

Poštovani prof

nisam imao potrebu išta komplicirati, samo sam unio svoj stvarni staž, i u prilogu ispod izračuna je prikazan onako kako zaista je. Znači zadao sam datum 21.10.20, starosna mirovina, staž 36 g, 7 mj, 2 dana....drugo me nije ni tražio... mislite li da to možda nije bilo ispravno?

uređeno: od NGSlavko
Dodatak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Slavko,

oprostite samo sam provjeravao jeste li krivo postupili pribrajajući i pridodani staž iz invalidske mirovine. Korisnicima starosne mirovine prilikom izračuna mirovine uzima se u obzir samo efektivni i eventualno beneficirani staž.

Lijep pozdrav

PS

Pogledajte moje tablice  - usporedni izračun mirovina.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, NGSlavko je napisao:

Poštovani, molim pomoć i vaše mišljenje...zbog zdravstvenih problema sam do 01.01.1999. imao rješenje o neposrednoj opasnosti od nastanka invalidnosti, isto je s tim datumom automatizmom prevedeno u invalidsku mirovinu zbog smanjene radne sposobnosti. Radio sam u HEP-u, a prilikom restrukturiranja s 16.03.2013. sam prihvatio ponudu za raskid ugovora uz otpremninu, te nakon 3 mjeseca na HZZ-u sam u mirovini (faktor 0,8). Dakle iza rješenja od 01.01.99. sam radio još 14+ godina na lakšem radnom mjestu, normalno uplaćivani svi doprinosi, radni staž uredno evidentiran, a mene muči što tih 14+ godina nemaju nikakvog utjecaja na visinu moje mirovine. Obzirom da 21.10.2020. punim 65 godina starosti, da li bih imao pravo tražiti starosnu mirovinu i ponovni izračun. Hvala Vam unaprijed !!

Postovani prof vas pita, dali ste u ovaj informativni izracun na stranicama HZMO-a unjeli efektivni (stvarni) staz koji ste imali na dan kad vam je odredjena invalidska mirovina 01.01.1999. prema upisanim podacima u radnoj knjizici i na taj staz dodali ovih 14+ godina koliko ste radili do 16.03.2013. god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Slavko,

ponovo se pokazalo da moja malenkost nije ni blizu savršenstva. Moja tablica daje Vam starosnu mirovinu u iznosu od 3.439,63 kn.

Izračun starosne mirovine od strane HZMO u iznosu od 3447,77 kn za Vas je povoljniji, molim Vas taj iznos  uzmite za isplatu.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija