Jump to content

Otkaz nakon onkološkog bolovanja


Ladylady

Preporučene objave

Pozdrav svima!

Bila sam godinu dana na BO zbog raka dojke, i vratila sam se na posao 09.03.2020.

U petak, 13.03.2020 poslodavac mi je dao otkaz - poslovno-uvjetovani (teh. Višak).

Otpremninu nisam dobila, a tamo sam od 2016 godine.

 

Imam li pravo na otpremninu te prema Zakonu potraživati odštetu?

Mogu li ga tužiti ili učiniti bilo što?

Hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li se radi od poslodavcu koji zapošljava više od dvadeset (20) radnika? Imate li određen otkazi rok, pa da za vrijeme njega možete tražiti novi posao? I po ovome što navodite, trebali bi imati pravo na otpremninu sukladno čl. 126. Zakona o radu, kao i pravo na naknadu za neiskorišteni godišnji odmor sukladno čl. 82. Zakona o radu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, zapošljava više od 20 radnika. Otkazni rok je 45 dana,  imam 23 dana starog GO , koji ulazi u otkazni rok. 30.04.2020 prestaje radni odnos.

U travnju će mi biti 4 godine kod istog poslodavca. 

Ipak, zanima me imam li pravo na otpremninu?

Ili ,moram koristiti neka druga sredstva, kao tužbu?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ladylady je napisao:

zanima me imam li pravo na otpremninu?

Kako sam Vam i rekla, prema ovome što ste naveli, imate pravo na otpremninu, jer u ovom slučaju Vama poslodavac otkazuje ugovor o radu, a otkaz nije uvjetovan Vašim ponašanjem i kao radnica ste više od 2. godine neprekidno provela u radu kod tog poslodavca.

Kakav Vam je dokument uručio poslodavac? Je li uopće donesena kakva oduka o otpremnini?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Ladylady je napisao:

Znači li da ako poslodavac ima 10 radnika, nije dužan otpremninu?

Ne. Moje pitanje o broju zaposlenih je bilo vezano za slučaj da kada se radi o poslodavcu koji zapošljava više od 20 radnika, tada mu je otkaz iz ovih razloga dopušten, ali samo ako poslodavac ne može obrazovati ili osposobiti radnika za rad na nekim drugim poslovima, odnosno ako se to ne može očekivati od poslodavca. A poslodavac koji zapošljava manje od 20 radnika nije dužan pokušati obrazovati ili osposobiti radnika za rad na drugim poslovima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ladylady je napisao:

Mogu li ga tužiti ili učiniti bilo što?

Ako samo tražite isplatu otpremnine tj. ako ne planirate osporavati odluku o otkazu i tražiti povratak na rad, odnosno ako prema poslodavcu nemate nikakvo nematerijalno potraživanje, tada niste dužni podnositi zahtjev za zaštitu prava, već izravno možete zahtijevati zaštitu povrijeđenog prava pred nadležnim sudom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, samo sam to htjela znati, znači zaštitu povrijeđenog prava.

Puno hvala na odgovoru.

Da, postoji li neki rok u kojem se to moram podnijeti nakon potisivanja?

Također, stavili su moj neiskorišteni GO iz 2019 u otkazni rok -  umjesto 23 stavili 31 dan.

Pročitala sam sljedeće:

"Sukladno članku 121. st. 5. Zakona o radu (Narodne novine 93/14) otkazni rok teče za vrijeme godišnjeg odmora ako radnik radi. Dakle, godišnji odmor se uračunava u otkazni rok. "

Kod me ne je, da ne moram dolaziti na posao. 

hvala !!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija