Jump to content

Nasljedstvo nekretnine (obiteljske kuće)


Dalmatinka_M

Preporučene objave

Poštovani!

Molim odgovor na slijedeće:

Naslijedila sam dio nekretnine,iza smrti oca (davno-prije više od 30 g.) u omjeru 1/4.Ostali nasljednici su brat i sestra,te majka.

S obzirom da obitelj dugi niz godina izbjegava diobu,ja sam je,putem odvjetnika,nedavno pokrenula!

Iako svi po rješenju imamo 1/4 i takva je bila suglasnost tada,sad,kad sam ja zatražila svoju 1/4 moja majka se poziva na "bračnu stečevinu" i svoju 1/2 kuće.

Kakva su moja prava u tom slučaju?

Napominjem da diobu,za sad,rješavamo mirnim putem,preko odvjetnika,jer su odnosi,upravo zbog gore navedenog,višegodišnje narušeni!

Zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve gore navedeno, od kolege,sam već prije pročitala! Hvala!

Ovdje se radi o tome,da se moja majka,u prvom odgovoru o prijedlogu diobe,poziva na svoje pravo "bračne stečevine",te samim tim da je njezina 1/2+1/4 od drugog dijela!

Ali ona ništa nije dala na sud,radi utvrđivanja istog.

Stoga se nameće pitanje,da li je u ovom trenutku pravovaljano rješenje od ranije gdje svak ima 1/4 (crno na bijelo) ili njezine tvrdnje/želje,koje nema na papiru.

Također me zanima,ukoliko ona možda napiše oporuku u kojoj svoju imovinu za koju misli da joj pripada (1/2+1/4 druge polovine kuće)ostavi osobi X,a ja imam rješenje na 1/4,kakva su moja prava?!

Hvala !

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , Dalmatinka_M je napisao:

Kakva su moja prava u tom slučaju?

Možete uvažiti njeno traženje i sporazumom okončati podjelu. Ili možete osporavati njeno trženje, pa neka majka u sudskom postupku dokaže svoje tvrdnje. Ovisi o vrijednosti naslijeđenog dijela i Vašoj volji za upuštanje u sudski postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Dalmatinka_M je napisao:

ukoliko ona možda napiše oporuku u kojoj svoju imovinu za koju misli da joj pripada (1/2+1/4 druge polovine kuće)ostavi osobi X,a ja imam rješenje na 1/4,kakva su moja prava?!

Oporučno može raspolagati samo sa onom imovinom koja glasi na njeno ime, bilo da je u pitanju vlasništvo ili suvlasništvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Dalmatinka_M je napisao:

Ali ona ništa nije dala na sud,radi utvrđivanja istog.

Stoga se nameće pitanje,da li je u ovom trenutku pravovaljano rješenje od ranije gdje svak ima 1/4 (crno na bijelo) ili njezine tvrdnje/želje,koje nema na papiru.

Radite pritisak, bolje receno objasnite joj "za njenu dobrobit" (ako je moguce zbog narusenih odnosa) jos dok nije predala nista na sud da to ne radi, jer nema smisla, buduci da je zalbeni rok 15 (kod suda) ili 8 (kod javnog biljeznika) dana, a proslo je kako i sami kazete 30 godina. Time ce si samo povecati troskove i oduljiti cijelu pricu (a to vjerojatno i radi da odgodi diobu sto dulje).

Rokove mozete pronaci ovdje. Jos mi je zapela jedna recenica za oko, neznam da li sam si ju dobro protumacio pa molim nekoga da potvrdi ili objasni sto znaci:

Citiraj

Ono što je utvrđeno pravomoćnim rješenjem o nasljeđivanju može pobijati jedino onaj koji po odredbama Zakona o nasljeđivanju nije vezan pravomoćnošću rješenja o nasljeđivanju, i to jedino putem parnice s osobama u čiju korist glasi utvrđenje čiju istinitost osporava.

Izgleda mi da osobe koje su sudjelovale u ostavinskoj nemaju pravo kasnije pobijati to rjesenje. Pa mi sad nije jasno zasto uopce sudovi uzimaju to u razmatranje kao u drugoj temi gdje se dogodila ista stvar, umjesto da takav zahtjev jednostavno odbace. Ili se zakon kroz godine mijenjao pa toga nekad nije bilo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

U svezi svega gore navedenog imam pitanje:

Ukoliko se stvar ne riješi mirnom diobom,te završi na sudu,može li se tražiti nekakva zabrana uporabe nekretnine ili dijela iste koju trenutno (a i godinama ranije) koriste ostali suvlasnici,osim mene (koja sam u vlasništvu,ali ne i u posjedu),do nekog dogovora ili (nekog) rješenja suda??

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Dalmatinka_M je napisao:

može li se tražiti nekakva zabrana uporabe nekretnine ili dijela iste koju trenutno (a i godinama ranije) koriste ostali suvlasnici,osim mene (koja sam u vlasništvu,ali ne i u posjedu),do nekog dogovora ili (nekog) rješenja suda??

 Možete tražiti da i Vi imate pravo na raspolaganje s istom do okončanja postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija