Jump to content

Nasljedstvo


Jesoix

Preporučene objave

Pozdrav svima. Posto nisam strucan u izrazima itd polusat cu objasnit problem na sto jednostavniji na laicki nacin.

Kuca u kojoj zivimo nalazi se na dva kata. Gornji kat je moj tata radio i nakon rastave braka ostavio mojoj majci koja je vlasnik 1/1.

Donji kat je davnih dana jos moj deda radio pa sve godine moj tata i moja majka uredivali sredivali dozidavali itd itd.
Moj djed je umro te je donji kat kuce podjeljen na moju majku i na mog ujaka(njenog brata) koji u toj kuci ne zivi zadnjih 36 godina.

Prije 5 godina kada je djed umro interni dogovor majke i ujaka bio je da ce on svoj dio na nju prepisat prolazio dan za danom godina za godinom zaboravilo se nije se stiglo i sad pod pritiskom svog sina pokusava pronac nacin da ga se isplati za taj dio itd itd....

E sad moje pitanje glasi koji je sljedeci postupak posto pod broj jedan ja toliku kolicinu novaca nemam niti bi isplatio, a pod broj dva da li se moze sta napravit da se njega makne kao suvlasnika i ostane sve mojoj majci koja je u zadnjih 36 godina sa svojim bivsim suprugom mojim tatom a ujedno i dan danas nadozidala drugi kat kuce, dvoriste, uredivala, brinula se prije za bolesnu majku, brinula se prije 5 godina za bolesnog oca mjenjala pelene sve sve sve a ovaj u 36 godina od kako je otiso ni jedan seraf na kucu stavio nije

 

Ostavinska rasprava je bila prije jedno 5 godina a on je tek sada odlucio upisat nas kako je tada dogovoreno. Danas je bas doslo rijesenje i imamo pravo 15 dana na zalbu. Sto uciniti i kako postupat???

 

Edit

Glavni cilj je zadrzat kucu pa i prec u 100% vlasnistvo nad istom. Ako krene ne nacin da pptrazuje za svoj dio isplatu da li postoji mogucnost protuisplate za izgradnju preuredenje kosenje odrzavanje placanje rezija svih ovih 36 godina

 

Dosjelost?

uređeno: od Jesoix
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svakako gledajte da izbjegnete sudski spor, i da se sami dogovorite.
Sve to nabrojano mu saopčite, i probajte se dogovoriti za određeni iznos da vam ustupi taj svoj duo,
koliko sam shvatio njemu je pripala 1/4 - jedna četvrtina kuče.
Probajte nači neku zajedničku vrijednost njegovog dijela i isplatite ga.
Ako nemate ta sredstva, probajte na rate, ili dignite kredut na tu kuču, i isplatite njegov udio.
Jer, druge opcije nema - on je sad i upisan, kao suvlasnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretpostavljam da gornji i donji kat nisu etažirani kao zasebne stambene jedinice, već da je u zemljišnu knjigu upisano zaista da ujak ima vlasništvo 1/4 nekretnine. Možete ići tužbom za dosjelost, jer postoji dogovor između Vašeg ujaka i Vaše majke da će ona u zamjenu za brigu za oca, dobiti od ujaka pravo vlasništva nad cijelom kućom. Ako netko može posvjedočiti tom dogovoru, dva ili tri nesrodna svjedoka koji bi također rekli da su majka i otac kroz 36 godina uživali samostalni i zakonit, istinit i pošten posjed, to bi bilo sjajno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

također rekli da su majka i otac kroz 36 godina uživali samostalni i zakonit, istinit i pošten posjed

Obzirom da je djed bio vlasnik, onda je i ujak kao jedan od njegovih sljednika bio u posjedu. 

 

prije 20 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

dogovor između Vašeg ujaka i Vaše majke da će ona u zamjenu za brigu za oca, dobiti od ujaka pravo vlasništva nad cijelom kućom

Ovdje bi se faktički radio o dogovoru usmjerenom da se prenese pravo vlasništva sa ujaka na njegovu sestru, za što bi jedan od uvjeta valjanosti sporazuma bila pisana forma. 

 

, Jesoix je napisao:

da li postoji mogucnost protuisplate za izgradnju preuredenje kosenje odrzavanje placanje rezija svih ovih 36 godina

Mogućnost postoji, no jasno da se radi o obvezno pravnim zahtjevima koji su podložni zastari, glede čega treba obratiti pozornost na rok. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Matrix je napisao:

Obzirom da je djed bio vlasnik, onda je i ujak kao jedan od njegovih sljednika bio u posjedu. 

Korisnik piše da ujak ne živi 36 godina u toj nekretnini, tako da kod njega ne bi bio, po mom mišljenju, ispunjen uvjet samostalnosti u posjedovanju, čak faktičnog posjeda niti nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija