Jump to content

Kazneno dijelo po sluzbenoj duznosti a ne po progonu??


averroes

Preporučene objave

Molim vas pravni savjet. Radi se o slijedecem. Dana 18. srpnja 2019. protiv mene je podnesena kaznena prijava za prijetnju preko mobitela, te sam 19.7. pozvan u policiju na razgovor gdje sam ispitan i uhicen i receno mi je da cu prenociti u pritvoru te sutra ujutro da ce me ispitati drz. odvjetnik. U policiji mi je pozlilo te sam zavrsio u bolnici i tamo proveo tjedan dana.

Nakon izlaska iz bolnice nitko me poslije nikad nije kontaktirao niti me drz. odvjetnik ikada ispitao. Nikakvu postu nisam zaprimio ni pozive, a adresa mi je ista cijelo vrijeme. Tek nekidan na posao mi je dosla presuda - uvjetna osuda u kojoj pise da je ta osoba koja je podnijela k. prijavu protiv mene (dakle 18.7.2019.) ispitana u statusu svjedoka 30.12.2019. te je optuznica podignuta 17.sijecnja 2020.

Zanima me da li sam po zakonu trebao biti ispitan od drz. odvjetnika jer osim tog ispitivanja u policiji poslije me nitko nijw zvao ni kontaktirao?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema greške u proceduri. Naime, tzv. prvo ispitivanje okrivljenika može provesti i istražitelj (posebno educirani policijski službenik) po nalogu DO-a i nema potrebe (u pravilu) za naknadnim posebnim ispitivanjem od strane DO-a (jedino ako bi se radilo o kaznenom djelu iz nadležnosti županijskog suda bi DO bio obvezan ispitati vas, ali kod vas to nije slučaj).

Očito ste primili presudu kojom je izdan kazneni nalog (budući niste bili ni na sudu), a to je zapravo najbrži način rješavanja kaznenih predmeta. Imate pravo prigovora protiv kaznenog naloga u roku 8 dana otkad ste ga zaprimili, a tada se predmet vraća na sud i bit ćete pozvani na raspravu. Jedna napomena - podnošenjem prigovora, izlažete se mogućnosti da sud izrekne i težu vrstu i mjeru sankcije od ove trenutne (iako, u praksi to iznimno rijetko rade).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, G-man je napisao:

Nema greške u proceduri. Naime, tzv. prvo ispitivanje okrivljenika može provesti i istražitelj (posebno educirani policijski službenik) po nalogu DO-a i nema potrebe (u pravilu) za naknadnim posebnim ispitivanjem od strane DO-a (jedino ako bi se radilo o kaznenom djelu iz nadležnosti županijskog suda bi DO bio obvezan ispitati vas, ali kod vas to nije slučaj).

Očito ste primili presudu kojom je izdan kazneni nalog (budući niste bili ni na sudu), a to je zapravo najbrži način rješavanja kaznenih predmeta. Imate pravo prigovora protiv kaznenog naloga u roku 8 dana otkad ste ga zaprimili, a tada se predmet vraća na sud i bit ćete pozvani na raspravu. Jedna napomena - podnošenjem prigovora, izlažete se mogućnosti da sud izrekne i težu vrstu i mjeru sankcije od ove trenutne (iako, u praksi to iznimno rijetko rade).

Hvala na odgovoru.

Zbunilo me to sto mi je istrazitelj rekao da idem sutradan pred drz.odvjetnika a iz cega sam zakljucio da su me oni pozvali i uhitili radi prijave a ne radi naloga DO-a

Sto se tice prigovora, mislim da ne bih dobio oslobadjajucu presudu, jer cinjenica je da sam zaprijetio preko poruka jer smo se obostrano vrijedjali, no iako ta osoba je udaljena 400 km od mene a i bilo je u afektu te nije osjetila strah ni uznemirenost, svejedno u presudi pise da sam bio svjestan svog djelq i htio pocinjenje istog a sto naravno nije istina. Ugl dobio sam uvjetnu osudu 8 mjeseci zatvora, 3g uvjetna .

Hvala jos jednom na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , averroes je napisao:

Zbunilo me to sto mi je istrazitelj rekao da idem sutradan pred drz.odvjetnika a iz cega sam zakljucio da su me oni pozvali i uhitili radi prijave a ne radi naloga DO-a

Vjerojatno je bio takav dogovor, ali kako se desilo što se desilo, DO je smatrao da je ovo ispitivanje pred istražiteljem sasvim dovoljno.

prije 1 sat , averroes je napisao:

Sto se tice prigovora, mislim da ne bih dobio oslobadjajucu presudu, jer cinjenica je da sam zaprijetio preko poruka jer smo se obostrano vrijedjali, no iako ta osoba je udaljena 400 km od mene a i bilo je u afektu te nije osjetila strah ni uznemirenost, svejedno u presudi pise da sam bio svjestan svog djelq i htio pocinjenje istog a sto naravno nije istina. Ugl dobio sam uvjetnu osudu 8 mjeseci zatvora, 3g uvjetna .

Malo mi je rok kušnje dug (ako je ovo prvo kazneno djelo), ali sve u svemu, ako postoje materijalni dokazi (pisane poruke), iz toga se, gotovo pa, nemoguće izvući, tako da se čini da je najbolja opcija ne prigovarati, na taj način presuda postane pravomoćnom protekom roka za prigovor i odmah počinje teći rok kušnje od 3 godine. Također, na taj način, nemate ni daljnjih troškova postupka. Sankcija teško da bude bila bolja.

prije 1 sat , averroes je napisao:

Hvala jos jednom na odgovoru.

Ma nema frke.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim pomoc odnosno pravno misljenje. Iako sam vec pisao o svom slucaju u temi " Presuda bez ispitivanja od ODO-a", pokrecem novu jer buduci da nisam pravnik, ne sinu mi odmah moguca rjesenja svog slucaja i prigovora.

Dakle zasto se protiv mene vodi postupak po sluzbenoj duznosti a ne po prijedlogu (izvadio potvrdu o nekaznjavanju u kojoj pise po sluzbenoj duznosti), prema clanku 139. stavku 2 KZ/11 ako prijetnja nije upucena prema djetetu, niti clanu obitelji niti osobi s invaliditetom niti iz mrznje niti bliskoj osobi? Prijetnja je upucena osobi s kojom sam imao avanturu i koja me prijavila policiji. 

Clanak 87. stavak 9. KZ-a definira bliske osobe: clanovi obitelji, bivsi bracni ili izvanbracni drug, bivsi zivotni partner ili neformalni zivotni partner, imaju zajednicko dijete i osobe koje zive u zajednickom kucanstvu. 

Nista od citiranog mi ta osoba nikad nije bila niti jeste, nit imam s njom dijete.

Prijetnju ne sporim, no imam li mogucnosti na prigovor na presudu u smislu da se nisu ispunjene pretpostavke za progon po sluzbenoj duznosti?

Ne znam po kojem dokazu odnosno svjedocenju te osobe je drzavni odvjetnik odredio progon po sluzbenoj duznosti. Napisao sam "ubit cu te". Mi jesmo bili zajedno ali nisu ispunjene nikakve pretpostavke iz clanka 139. stavka 2 KZ-a, nego iz stavka 4. istog clanka.

Imam li realnih elemenata za prigovor na uvjetnu osudu ? 

Unaprijed zahvaljujem jer ovo mi je jako bitno buduci je sutra zadnji dan za zalbu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iako je sad već očito kasno, ali navedena situacija je irelevantna. Istina, konkretno djelo progoni se po prijedlogu ovlaštene osobe, no ovlašteni tužitelj i dalje je DORH. Jedino što im za konkretno djelo treba pravodobno izjavljen (i ne povučen) prijedlog za progon kao procesna pretpostavka dopustivosti njihova angažmana.

Bez prijedloga, nema ni DORH-a odnosno ako bi se prijedlog povukao tijekom postupka, DORH bi odustao od optužbe, što bi rezultiralo formalnom presudom odnosno obustavom postupka (van rasprave).

Uglavnom, ukoliko ste smatrali da ste time mogli nešto učiniti, bili ste u zabuni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se mogu i ja nadovezati na ovu temu.

Naime,zbog ove cijele korona situacije hitna nije želje izići na teren. Otac je teški invalid sa previše dijagnoza i za nabrojati. Stvarno je bila loša situacija ali ništa od izlaska hitne.

Pisao sam žalbu hitnoj,pravobraniteljici za invalide i ostalim udrugama (to je bilo navedno i u emailu hitnoj).  U toj bespomoćnoj situaciji kad ti nitko ne želi pomoći ...sljedeći dan sam napisao na SVOM  facebooku o kakvoj situaciji se radilo i da još ne vjerujem što hitna uopće radi ovih dana osim da izlaze na sumnju covid-a. Upotrijebio sam riječi "idioti,kreteni" . Nigdje nije upućena prijetnja niti išta slično samo moje iskustvo tog dana. Uglavnom prijetnja ravnateljice hitne  meni je da "takav način komuniciranja nije adekvatan i da će zaštiti djelatnike Zavoda temeljem članka 315a kaznenog zakona. Dakle, nakon mog emaila njima, oni su išli pregledavati moj facebook. Objava je bila na "javno" tako da su je mogli vidjeti. 

Ovo mi se više čini kao zastrašivanje jer nigdje nije bilo ni "P" od prijetnje.  

Ne znam kakvo je vaše mišljenje ? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 315a KZ-a jedno je od najnovijih kaznenih djela u našem kazneno-pravnom sustavu, no za ostvarenje bića tog kaznenog djela, počinitelj mora uporabiti silu ili zaprijetiti da će izravno uporabiti silu kako bi spriječio zdravstvenog djelatnika da obavi svoju djelatnost.

Revoltiranost, po mišljenju pojedinca, neodgovarajućim postupanjem zdravstvenih djelatnika, koju prati "živopisni rječnik" ne predstavlja obilježje navedenog djela, stoga smatram da vas je ravnateljica htjela zastrašiti osim ukoliko ste u tom mailu kojeg spominjete prijetili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , G-man je napisao:

Čl. 315a KZ-a jedno je od najnovijih kaznenih djela u našem kazneno-pravnom sustavu, no za ostvarenje bića tog kaznenog djela, počinitelj mora uporabiti silu ili zaprijetiti da će izravno uporabiti silu kako bi spriječio zdravstvenog djelatnika da obavi svoju djelatnost.

Revoltiranost, po mišljenju pojedinca, neodgovarajućim postupanjem zdravstvenih djelatnika, koju prati "živopisni rječnik" ne predstavlja obilježje navedenog djela, stoga smatram da vas je ravnateljica htjela zastrašiti osim ukoliko ste u tom mailu kojeg spominjete prijetili.

Nene, napominjem još jednom da nije bilo nikakvih prijetnji.  Savjetovan sam kako da napišem pritužbu i da naslovim kome sve ona ide. Nakon što su vidjeli da je mail išao pravobraniteljici, udruzi za zaštitu pacijenata,ministarstvu i ostalima uz sliku katetera punog krvi- dobio sam takav odgovor. Isto sam objavio na facebooku samo što sam upotrijebio i psovanje ( a tko ne bi- ocu loše a hitna ne izlazi zbog korone) . Komentari na facebooku su bili da nisam jedini ....Javili su se još neki iz drugih dijelova HR.  Zbog ovoga što mi je napisano neki su mi čak savjetovali da JA odem na policiju i prijavim prijetnje, međutim ne želim se baviti još i time. Imam dovoljno briga sa bolesnim ocem. Baš jučer sam pokušao na e-građanin napraviti izvadak da se protiv mene ne vodi kazneni postupak i normalno sam ga dobio.

Kraj emaila hitne ide ovako nekako....

"Koristim priliku svratiti vam pozornost na vaše objave na društvenim mrežama bla bla...spomenut članak 315a i takav način komunicirinja nije adekvatan. Ističem da ću biti primorana zaštiti djelatnike Zavoda putem insitucija nadležnih za vaše neprihvatljivno postupanje (=?!?!)  Zaštitit od čega ?!  Svašta. I naravno uvijek je po pravilima struke i mom ocu nije bila uskraćena zdravstvena zaštita.

I to je to. Prošlo je mjesec dana. Ništa se nije dogodilo od onda pa više ni ne znam dali da aktiviram svog odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 46 minuta, G-man je napisao:

Ne vidim potrebe za nekim daljnjim radnjama, jer opis citiranog djela je jasan, a prema vašoj prezentaciji događaja, ovdje kaznenog djela nema. Stoga se očito radi o psihološkoj igri ravnateljice prema vama u svrhu zastrašivanja.

Uostalom, neka vas prijavi, pa će vidjeti ishod.

Hvala .Tako sam i mislio. Lp G-man

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija