Jump to content

Direktor zaposlen na pola radnog vremena


Lemo

Preporučene objave

Dakle, direktor koji nije nigdje zaposlen mora plaćati doprinose putem vlastite tvrtke, to je jasno.

No, što s direktorom koji je zaposlen na pola radnog vremena u drugoj firmi? Da li je dovoljno što se 50% doprinosa plaća putem druge tvrtke ili je nužno na još 4 radna sata zaposliti se kod sebe?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da nije bitan broj sati nego ukupna godišnja plaća odnosno ukupno plaćeni porezi i doprinosi koji moraju biti jednaki 12x "propisana" direktorska plaća.

Zaposlen sam u jednoj firmi na puno radno vrijeme i plaća mi je manja od direktorske. Vlasnik sam i direktor druge firme u kojoj nisam bio zaposlen. Prošle godine, uz dozvolu poslodavca, zaposlio sam se i u svojoj firmi na 15 sati mjesečno od devetog mjeseca. Plaća mi je u mojoj firmi razlika između direktorske i plaće iz prve firme. Da nadoknadim razliku od početka godine do tada, moja firma mi je do kraja godine uz svaku plaću isplaćivala i bonus. Na taj način do kraja godine primio sam ukupno 12 direktorskih plaća i sve je bilo kako treba. Čak sam nedavno dobio i povrat poreza za 2019. jer računovođa za drugu plaću nije koristio ostatak olakšice koji nije iskorišten kod prve plaće, ali tako smo se i dogovorili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima. Tako sam i mislila, no volim uvijek biti sigurna i dobiti potvrdu iz više strana.

Na cca 50% vremena ću raditi u jednoj firmi, a razliku doprinosa uplaćivati u svojoj. Brutto osnovica direktorske plaće je 5682,30 hrk, pa ću se prema tome orijentirati. 

 

E sad, ovo opisano je bila opcija za Hrvatsku. Bez obzira na napisano, želja mi je zapravo na 50% radnog vremena raditi za inozemnog poslodavca, no trenutno tek prikupljam informacije o svom položaju s obzirom na javna davanja u tom slučaju. Naime, na stranicama HZMO-a stoji da se u slučaju samozaposlenosti u jednoj državi članici i zaposlenosti u drugoj državi članici primljenjuje zakonodavstvo one države u kojoj se radi djelatnost kao zaposlena osoba. - Mene zanima što će to značiti za mene konkretno, a važno mi je naprosto da bih mogla odlučiti da li je ta kombinacija isplativa za mene ili ne.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Lemo je napisao:

Hvala na odgovorima. Tako sam i mislila, no volim uvijek biti sigurna i dobiti potvrdu iz više strana.

Na cca 50% vremena ću raditi u jednoj firmi, a razliku doprinosa uplaćivati u svojoj. Brutto osnovica direktorske plaće je 5682,30 hrk, pa ću se prema tome orijentirati. 

 

E sad, ovo opisano je bila opcija za Hrvatsku. Bez obzira na napisano, želja mi je zapravo na 50% radnog vremena raditi za inozemnog poslodavca, no trenutno tek prikupljam informacije o svom položaju s obzirom na javna davanja u tom slučaju. Naime, na stranicama HZMO-a stoji da se u slučaju samozaposlenosti u jednoj državi članici i zaposlenosti u drugoj državi članici primljenjuje zakonodavstvo one države u kojoj se radi djelatnost kao zaposlena osoba. - Mene zanima što će to značiti za mene konkretno, a važno mi je naprosto da bih mogla odlučiti da li je ta kombinacija isplativa za mene ili ne.

 

 

Vi morate odlučiti, u kojoj Državi ste Zaposleni, ne bitno, dali je to na pola radnog vremena - a, u kojoj državi radite - dopunski
posao i plačate raziku - do punog iznosa.
Da, pojednostavim - Ne možete biti zaposleni u dvije Države - ili da u dvije države radite - dopunski.
Morate se odlučiti - gdje ste zaposleni za stalo,a gdje - dopunski - tako, logika nalaže.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, frenki zg je napisao:

Vi morate odlučiti, u kojoj Državi ste Zaposleni, ne bitno, dali je to na pola radnog vremena - a, u kojoj državi radite - dopunski
posao i plačate raziku - do punog iznosa.
Da, pojednostavim - Ne možete biti zaposleni u dvije Države - ili da u dvije države radite - dopunski.
Morate se odlučiti - gdje ste zaposleni za stalo,a gdje - dopunski - tako, logika nalaže.

Hm, ali u informaciji od HZMO-a se radi o pojmovima "zaposlena osoba" i "samozaposlena osoba", pa ne vidim kako primijeniti njihovu i Vašu informaciju.

Dakle, ako odlučim da sam "zaposlena" u RH (Vaš pojam), a "dopunski zaposlena" (također Vaš pojam) u Njemačkoj, tada se na mene primijenjuje zakonodavstvo Njemačke, jer "u slučaju zaposlenosti i samozaposlenosti u dvije države članice EU primjenjuje se zakonodavstvo države u kojoj osoba radi kao zaposlena osoba" (pojmovi kojima se služio HZMO)?

To bi značilo da mogu biti prijavljena u RH, ali plaćam doprinose do razlike koju bih plaćala kao kada bih radila 100% radnog vremena u Njemačkoj?

Ili pak bih trebala kompletno svoju plaću (za 100% radnog vremena) obračunavati u Njemačkoj? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , frenki zg je napisao:

Zaposlena Osoba je Osoba koja ima - Poslodavca.
Samozaposlena Osoba je Osoba koja ima Vlastito trg. društvo - Obrt, itd.

Mislim da je razlika između zaposlene i samozaposlene osobe jasna svima koji posjećuju ovaj forum.

Moje pitanje se odnosi na mjesto obračuna plaće i obveze plaćanja javnih davanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija