Jump to content

Ovrha za smeće, datum utuženja u svezi roka zastare 1 godine


neiskusan

Preporučene objave

Iz Šibenika sam preko javnog bilježnika dobio prijedlog za ovrhu za neplaćene račune za odvoz otpada. Dug zaista postoji, nastao je jer nismo primali račune, te nije problem podmiriti ga sada. Priloženi obračun dugovanja potražuje prvu stavku 427kn od datuma 01.01.2019,sljedeća je stavka iznosa 38kn od datuma 01.03.2019, i tako redom po 38kn mjesečno do 01.11.2019.

Prijedlog za ovrhu je datiran 21.02.2020, a od strane javnog bilježnika prema pečatu primljen 20.03.2020.

Na prijedlog ovrhe sam na vrijeme 20.04 prigovorio zastaru prema Zakonu o obveznim odnosima, članak 232, rok zastare od godinu dana za tražbine održavanja čistoće, za prvu stavku 427kn. Sud rješenjem 19.08 stavlja ovrhu van snage, postupak se nastavlja kao u povodu prigovora protiv platnog naloga.

Tužitelj se (jučer) očituje podneskom gdje povlači dio dugovanja 427kn, a ustraje u naplati preostalog duga i kamata te troška rješenja o ovrsi od 07.04.2020.

Pitam: da li je ispravan datum utuženja 21.02.2020 kako ga tužitelj navodi u svojim priloženim dokumentima, ili je to ustvari 20.03.2020 kada je prvotni prijedlog ovrhe primljen od strane javnog bilježnika? Gdje je to propisano? Ako je to ovaj drugi kasniji datum, tada je prema meni i jedna stavka 38kn od 01.03.2019 otišla u zastaru, te bih to sada mogao iznijeti sudu (teče rok 15 dana).

Pitam: moram li ja plaćati tužiteljev trošak ovrhe, budući je isti početno pogrešno sastavljen jer me pokušao teretiti za zastarjele račune, što i sam tužitelj priznaje povlačeći taj dio dugovanja. A možda isto ponavlja i sada.

Kako se dalje odvija ovaj proces pred općinskim sudom? Nakon što predam svoje očitovanje, time je gotovo, samo čekam odluku suda, te platim presuđeno? Ili zovu na raspravu? Koliko obično iznose troškovi ovakvog postupka?

 

Hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za računanje zastre je bitan datum kada je ovrhovoditelj poslao ovršni prijedlog, pa na tom pečatu javnog bilježnika, da li piše da je tog dana primljen ovršni prijedlog neposredno kod javnog bilježnika ili? 

U startu ste trebali prigovoriti na zastaru za taj dio koji je stvarno u zastari, te istovremeno platiti ovaj drugi dio glavnice koji nije sporan, kao i nastale troškove postupka. Na taj način bi se oslobodili plaćanja predvidivih troškova postupka, kao i sudskih troškova, te troškova ovrhovoditelja u sudskom postupku koje podmirujete srazmjerno sa uspjehom u parnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru.

Ovrhovoditelj je iz Šibenika, javni bilježnik je u Puli (kao i ja), nigdje ne piše da je ovršni prijedlog primljen neposredno kod javnog bilježnika. Kvadratni pečat, PRIMLJENO, rukom upisan datum Dne. 20.03.2020, pokraj njega okrugli pečat bilježnika i potpis.

U startu sam prigovorio zastaru za veći dio koji je nesumnjivo u zastari, te tražio odbacivanje cijelog prijedloga ovrhe jer je ukupni iznos glavnice i kamata pogrešan, a jedina ponuđena opcija je bila da platim sve, ili uložim prigovor. Nisam razmišljao u pravcu da samostalno obračunam glavnicu i kamate, te platim samo po meni nesporan dio duga. Bilo mi je važno obrazloženo prigovoriti unutar roka 8 dana.

Pored ovog utuženog duga bilo je i neutuženog „tekućeg“ duga za 6 posljednjih mjeseci, što sam odmah tada 24.04.20 platio čim sam od tužitelja na email primio odgovarajući poziv na broj. Sada su svi računi plaćeni.

Utuženi dug nisam platio jer ga ne priznajem u traženom iznosu, te ne želim da eventualnu uplatu tumače kao moje priznanje traženog iznosa. (Računi nisu stizali dvije godine, a onda isti dan dođe Prijedlog za ovrhu i jedan račun za tekući mjesec. Dakle sada znaju adresu, a zašto nisu slali račune do tada, ha?)

 

Dobro, prihvaćam da ta jedna rata nije u zastari, prihvaćam da je nova glavnica utuženog duga od 345kn ispravna, nakon što je tužitelj povukao dio dugovanja u iznosu 427 kn. Da li je ovo ujedno srazmjer uspjeha u parnici, prema kojem se dijele troškovi postupka. Ili se time što ja priznajem novo uređeni tužbeni zahtjev na dug 345 kn (prije 772kn) smatra da je tužitelj uspio 100% pa ja plaćam sve troškove?

Mogu li ja potraživati povrat 100 kn od tužitelja, a koje sam uplatio sudu za podnošenje Prigovora na ovrhu? Mogu li ja tražiti „Materijalne troškove u pripremi postupka“ od 50 kn?

Što sada? Savjetujete li da odmah ovih dana uplatim glavnicu duga 345kn + trošak 162kn + kamate 14kn, priložim uplatnicu sudu, pa nakon presude ostale dosuđene troškove?

Da li je sudu uopće važna „moralna“ strana priče, gdje ja (pozitivno) želim i zaista plaćam svoje račune, nasuprot tužitelja koji (neuredno) ne šalje račune, i tjera ovrhu za dug koji je u zastari po APP (ako prođe, prođe) metodi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija