Jump to content

osobna invalidnina


scvrtil6

Preporučene objave

Poštovani,

Konačno sam dobio rješenje o pravu na osobnu invalidninu. Pravo na invalidninu imam od 03.07.2019. godine, od dana podnošenja zahtjeva. Kod izračuna iznosa invalidnine kao prosjek mirovine u obzir su uzeta zadnja tri mjeseca: travanj, svibanj i lipanj 2019 godine što smatram u redu ali i najniža mirovina za jednu godinu mirovinskog staža od 1. siječnja 2019. u iznosu od 64,34 kn. Od 1. srpnja 2019. taj iznos je 67,97 kn što bi bilo povoljnije za mene. S obzirom da je dan određenja osobne invalidnine poslije 1. srpnja 2019. dali mi netko može pomoći da li je to u redu tj. koji iznos je trebalo koristiti kad je moj zahtjev od 03.07.2019.

Pozdrav, hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zar stvarno nitko ne zna ili neće dati barem mišljenje. Jednostavno, koji iznos za izračun najniže mirovine je trebalo koristiti. 64,34 kn vrijedilo je do 30.6.2019. a 67,97 kn od 01.07.2019. Zahtjev je podnijet 03.07.2019. CZSS tumači da onaj za vrijeme kada  su uzimana zadnja tri mjeseca za izračun prosjeka prihoda. Nisam siguran žaliti se ili ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Možda sam već dosadan ali može li mi tko pomoći

Primano sam doplatak za njegu i pomoć. Po kontrolnom pregledu sam se žalio na rješenje i drugostupanjsko tijelo (ministarstvo) je isto poništio i vratilo na ponovno rješavanje prvostupanjskom koje mi izdaje novo s pravom na osobnu invalidninu. Rješenjem od 13.10.2020. ukida pravo na doplatak za pomoć i njegu. Rješenjem od 29.10.2020. mi priznaje pravo na osobno invalidninu s svim zaostacima od 03.07.2019. Ovaj mjesec išla je isplata, no meni su i dalje uplatili naknadu za pomoć i njegu. Da li mi netko može pojasniti zašto je to tako: greška ili tako mora biti možda do isplate u 12 mjesecu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, scvrtil6 je napisao:

Da li mi netko može pojasniti zašto je to tako: greška ili tako mora biti možda do isplate u 12 mjesecu

Uvidom u rješenja koja ste mi poslali na pp, mogu reći da je ovdje u pitanju pogreška, jer je očigledno da u sustavu nije ažurirana promjena po novom rješenju. Od 3.7.2019. Vam pripada pravo na isplatu osobne invalidnine, jer je tada pokrenut postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

Hvala lijepa na mišljenju,  poslao sam prigovor po pitanju isplate i žalbu po pitanju uzimanja faktora iz prethodnog razdoblja za izračun osobne invalidnine. Molio bih Vas za mišljenje o uzimanju faktora za izračun od 01.01.2019. a ne od 01,07.2019. s obzirom da je zahtjev pokrenut 03.07.2019. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Poštovana Borbena

Zanima me ima li osoba pravo na osobnu invalidninu ?

Naime, radi se o osobi koja je ostvarila pravo na  invalidsku mirovinu  ( 20 god.radnog staža, + invaliditet zbog bolesti )

2 god. prima invalidsku mirovinu  1.100 kn.

Nema imovine u svom vlasništvu, osim osobnog automobila u vrijednosti 7.000 kn. koji joj sluzi za osobne potrebe.

 

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na osobnu invalidninu po HZMO ima pravo u slučaju profesionalne bolesti ili povrede na radu. Ako nije te prirode, već bolest, mora obaviti vještačenje u ZOSI. Ako se utvrdi TEŽA (III stupanj) invalidnost ima pravo na doplatak za pomoć i njegu. Ako se utvrdi TEŠKA (IV stupanj) invalidnost ima pravo na osobnu invalidninu. Osoba može biti s invaliditetom ali bitna je invalidnost - oštećenje funkcionalnih sposobnosti.  Dakle treba razlikovati invaliditet u odnosu na invalidnost. Vrsta mirovine nema veze (osobno sam u invalidskoj mirovini i primam osobnu invalidninu)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
, scvrtil6 je napisao:

Na osobnu invalidninu po HZMO ima pravo u slučaju profesionalne bolesti ili povrede na radu. Ako nije te prirode, već bolest, mora obaviti vještačenje u ZOSI. Ako se utvrdi TEŽA (III stupanj) invalidnost ima pravo na doplatak za pomoć i njegu. Ako se utvrdi TEŠKA (IV stupanj) invalidnost ima pravo na osobnu invalidninu. Osoba može biti s invaliditetom ali bitna je invalidnost - oštećenje funkcionalnih sposobnosti.  Dakle treba razlikovati invaliditet u odnosu na invalidnost. Vrsta mirovine nema veze (osobno sam u invalidskoj mirovini i primam osobnu invalidninu)

Pozdrav,pošto imate iskustva,zanima me vaše mišljenje o sljedećem.Majci je prije 3 mjeseca amputirana noga nad koljenom.Predali smo zahtjev za invalidninu ali je prije par dana ona odbijena,razlog je teža invalidnost.Čekamo rješenje ali socijalna radnica je rekla da je to glavni razlog.Majčin kirurg ne može vjerovati kao ni mi.Šta bi po vama bilo pametno uraditi prije nego podnesemo žalbu?Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani ,

Pretpostavljam da je na vještačenju utvrđena teža invalidnost, tj. nema invaliditet 100 % a time ni tešku invalidnost (vidi Uredbu o načinu i metodologiji vještačenja NN 67/2017 dokument 1573 lista I). Po toj uredbi invaliditet je 70-80 % za amputaciju noge iznad koljena, što nažalost nije teška invalidnost. No za težu invalidnost ima pravo na doplatak za njegu i pomoć od 600,00 kuna bez obzira na druga primanja. Socijalna radnica radi isključivo po nalazima vještaka. Ako se žalite vjerojatno će Vas slati u Središnji ured za vještačenje. Ako nema, pored amputacije, nekih drugih težih bolesti potvrdit će isto. Morate razlikovati invaliditet od invalidnosti. Invaliditet je stupanj oštećenja a invalidnost funkcionalnost osobe unutar postojećeg invaliditeta. Dakle invaliditet se mjeri u % dok invalidnost u stupnjevima I-IV. što procjenjuju vještaci a postupaju po gore navedenoj uredbi.

Ako je utvrđena teža invalidnost trebali bi dobiti rješenje o pravu na doplatak za pomoć i njegu. O žalbi sami odlučite, naravno uz savjet i mišljenje socijalnog radnika, s time da žalba ne prijeći isplatu doplatka za njegu i pomoć. Žalbu možete slati tek po primanju rješenja od strane CZSS.

Što se tiče čekanja rješenja, pošto je utvrđen teži invaliditet člankom 60. Zakona o socijalnoj skrbi dužni su izdati rješenje o pravu na doplatak za pomoć i njegu i to u roku od 60 dana Zakonom o općem upravnom postupku  članak 101. od dana podnošenja zahtjeva sa svim zaostacima od dana predaje zahtjeva. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , scvrtil6 je napisao:

Poštovani ,

Pretpostavljam da je na vještačenju utvrđena teža invalidnost, tj. nema invaliditet 100 % a time ni tešku invalidnost (vidi Uredbu o načinu i metodologiji vještačenja NN 67/2017 dokument 1573 lista I). Po toj uredbi invaliditet je 70-80 % za amputaciju noge iznad koljena, što nažalost nije teška invalidnost. No za težu invalidnost ima pravo na doplatak za njegu i pomoć od 600,00 kuna bez obzira na druga primanja. Socijalna radnica radi isključivo po nalazima vještaka. Ako se žalite vjerojatno će Vas slati u Središnji ured za vještačenje. Ako nema, pored amputacije, nekih drugih težih bolesti potvrdit će isto. Morate razlikovati invaliditet od invalidnosti. Invaliditet je stupanj oštećenja a invalidnost funkcionalnost osobe unutar postojećeg invaliditeta. Dakle invaliditet se mjeri u % dok invalidnost u stupnjevima I-IV. što procjenjuju vještaci a postupaju po gore navedenoj uredbi.

Ako je utvrđena teža invalidnost trebali bi dobiti rješenje o pravu na doplatak za pomoć i njegu. O žalbi sami odlučite, naravno uz savjet i mišljenje socijalnog radnika, s time da žalba ne prijeći isplatu doplatka za njegu i pomoć. Žalbu možete slati tek po primanju rješenja od strane CZSS.

Što se tiče čekanja rješenja, pošto je utvrđen teži invaliditet člankom 60. Zakona o socijalnoj skrbi dužni su izdati rješenje o pravu na doplatak za pomoć i njegu i to u roku od 60 dana Zakonom o općem upravnom postupku  članak 101. od dana podnošenja zahtjeva sa svim zaostacima od dana predaje zahtjeva. 

Hvala puno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija