Jump to content

Prijava DORH-u


Google85

Preporučene objave

Poštovani, nalazim se u situaciji gdje sam prijavljen DORH-u za KD financijske prirode koje djelomično nije točno. Odnosno, osoba je tužila moju firmu da je lažno fakturirala račune 12 mjeseci a zapravo se radi samo o 3 mjeseca i stečenu imovinsku korist od nekih cca 1000€-1500€. Uz prijavu je osoba iznijela i hrpu neistina i nesuvislih izjava. Na policiji sam priložio i neke sms poruke kojima sam potkrijepio da osoba ne govori istinu, imam i svjedoke. Imam li pravo dobiti uvid u spis? Ukoliko takav slučaj bude odbačen/neodbačen od strane DORH-a što mogu dalje očekivati? Ta osoba potražuje specifikaciju troškova/isplata te je istaknula da će je tražiti sudskim putem. Koje su zapravo njene stvarne ovlasti putem suda ili privatnog odvjetnika? Molim pomoć!

uređeno: od Google85
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Google85 je napisao:

Imam li pravo dobiti uvid u spis?

Imate sukladno odredbama čl. 184. i 184a ZKP-a.

, Google85 je napisao:

Ukoliko takav slučaj bude odbačen/neodbačen od strane DORH-a što mogu dalje očekivati?

Ukoliko DORH kaznenu prijavu odbaci, vi to rješenje nećete dobiti, ali ćete imati pravo na obavijest je li prijava odbačena.

U protivnom, slijedi podizanje optužnice i stvar seli pred sud.

, Google85 je napisao:

Ta osoba potražuje specifikaciju troškova/isplata te je istaknula da će je tražiti sudskim putem. Koje su zapravo njene stvarne ovlasti putem suda ili privatnog odvjetnika?

Odvjetnik navedene osobe ne može ništa, nije službena osoba i nema nikakvih ovlasti, može samo igrati neku psihološku igru kojom bi vas "natjerao" da štogod učinite.

Što se suda tiče, pravo je svakoga da pokuša sudskim putem ostvariti svoja prava (odnosno prava za koje smatra da mu pripadaju), a tada je na sudu da odluči ima li njegov zahtjev osnovu ili ne, te sukladno navedenom saznanju, donese odluku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovorima. @G-man

U kojem trenu ja mogu saznati da je podignuta optužnica ili stvar prenesena na sud? Dođe mi neka obavijest ili se ja sam moram o tome informirati i gdje - kod državnog odvjetnika? 

Od podnošenja prijave DORH-u i ispitivanju svjedoka na policiji prošlo je više od 6 mjeseci! 
 

@G-man

uređeno: od Google85
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Google85 je napisao:

U kojem trenu ja mogu saznati da je podignuta optužnica ili stvar prenesena na sud? Dođe mi neka obavijest ili se ja sam moram o tome informirati i gdje - kod državnog odvjetnika?

Došla bude vam optužnica na kućnu adresu (ukoliko optužnica bude podnesena). Ukoliko prijava bude odbačena, nećete dobiti ništa, ali biste imali pravo tražiti obavijest o tome.

prije 14 sati , Google85 je napisao:

Od podnošenja prijave DORH-u i ispitivanju svjedoka na policiji prošlo je više od 6 mjeseci!

U tom slučaju, na dispoziciji vam stoji i opcija prigovora sukladno čl. 213b ZKP-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, oštećenik (podnositelj prijave) dobiva rješenje o odbačaju kaznene prijave te uputu da, ukoliko tako odluči, preuzme kazneni progon na sebe vezano uz što ostvaruje i pravo na uvid u spis i sve što se u njemu nalazi.

Bi li on preuzeo progon na sebe, pitanje je, jer za takvo što se svakako preporučuje angažirati odvjetnika kaznenjaka, što će koštati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@G-man molim odgovor na sljedece...

iz nekih izvora sam saznao da je slucaj trebao biti odbacen no ostecenik je jos podnosio neke “dokaze” i odlucili su jos nesto dodatno istraziti... 

O kakvoj istrazi bi se moglo raditi?

Spomenuta je eventualno neka mala Novcana kazna firmi od nekih cca 500€ za lazno fakturiranje racuna kao konacan ishod. Tko donosi eventualnu takvu kaznu - sud ili sam drzavni odvjetnik? Ide li se na sud ili koji su daljnji koraci koji se mogu dogoditi za mene?

Sto bi znacila takva eventualna kazna??? 
 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Google85 je napisao:

iz nekih izvora sam saznao da je slucaj trebao biti odbacen no ostecenik je jos podnosio neke “dokaze” i odlucili su jos nesto dodatno istraziti... 

O kakvoj istrazi bi se moglo raditi?

Očito bi se provele neke dodatne dokazne radnje vezano uz ove dokaze koje je oštećenik navodno predao DORH-u. Znači, provjerilo bi se ovo o čemu oštećenik govori.

prije 16 sati , Google85 je napisao:

Spomenuta je eventualno neka mala Novcana kazna firmi od nekih cca 500€ za lazno fakturiranje racuna kao konacan ishod. Tko donosi eventualnu takvu kaznu - sud ili sam drzavni odvjetnik? Ide li se na sud ili koji su daljnji koraci koji se mogu dogoditi za mene?

Sto bi znacila takva eventualna kazna???

Presudu uvijek donosi isključivo sud, DORH je stranka u postupku.

Ne znam na što bi se odnosili ovi navodi, naime kaznena odgovornost pravne osobe izvodi se iz kaznene odgovornosti njene odgovorne osobe (direktora, ravnatelja, upravitelja i slično), nije moguće kazneno osuditi pravnu osobu bez osude ujedno i njene odgovorne osobe (osim ukoliko bi odgovorna osoba u međuvremenu preminula).

Možda se ide u smjeru prekršajne odgovornosti pravne osobe, ali teško mi je ovako napamet o tome spekulirati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@G-man hvala na odgovoru. Odlucio sam angazirati odvjetnika koji bi zatrazio uvid u spis i status predmeta da vidimo na čemu smo. 
u slučaju da je podignuta optuznica odnosno da idemo na sud ja o tome trebam biti obavijesten te i tamo imam pravo iznijeti svoju istinu odnosno pobiti neistine koje je ostecenik iznio jel tako? 
 

Prekrsajna odgovornost? Tko donosi presudu o tome - sud na prijedlog dorha ili iskljucivo sud nakon saslusanja? 
 

možda se misli na ovo

Visina novčane kazne

Članak 10.

(1) Ako je za kazneno djelo propisana novčana kazna ili kazna zatvora s posebnom najvećom mjerom od jedne godine zatvora, pravna se osoba može kazniti novčanom kaznom od 5.000,00 do 8.000.000,00 kuna.

uređeno: od Google85
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 29. 04. 2021. at 16:12, Google85 je napisao:

u slučaju da je podignuta optuznica odnosno da idemo na sud ja o tome trebam biti obavijesten te i tamo imam pravo iznijeti svoju istinu odnosno pobiti neistine koje je ostecenik iznio jel tako?

Tako je.

Na 29. 04. 2021. at 16:12, Google85 je napisao:

Prekrsajna odgovornost? Tko donosi presudu o tome - sud na prijedlog dorha ili iskljucivo sud nakon saslusanja?

Uvijek sud.

Na 29. 04. 2021. at 16:12, Google85 je napisao:

možda se misli na ovo

Visina novčane kazne

Članak 10.

(1) Ako je za kazneno djelo propisana novčana kazna ili kazna zatvora s posebnom najvećom mjerom od jedne godine zatvora, pravna se osoba može kazniti novčanom kaznom od 5.000,00 do 8.000.000,00 kuna.

To je odredba iz Zakona o odgovornosti pravnih osoba za kaznena djela, ali opet morate imati utvrđenu kaznenu odgovornost odgovorne osobe u pravnoj osobi (vas) da biste i pravnu osobu mogli proglasiti krivom. Postoje određene iznimke, no one se ne tiču vašeg slučaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija