Jump to content

Zapusteno zemljiste


Zavrzlama

Preporučene objave

Postovani,

molim savjet vezano uz preko 20 godina zapusteno zemljiste ( vinograd/ odn. polovica vinograda) na kojem je sikara, suma. Naime, dio zemljista je dat na koristenje kao protuusluga za obavljene poslove, na temelju prilicno traljavog ugovora, koji nije ovjeren kod javnog biljeznika. Vlasnistvo je nase 1/1, no postoje i ostali vlasnici na cestici ( koja je znatno veca). Mozda se necu dobro izraziti, no i samoj su mi nejasne te stvari. Dio vinograda nikad nije prenesen pravno jer je prethodno potrebna parcelacija ( pa dolazimo do iznosa koji prelazi vrijednost zemljista). Komunalni redari su nam poslali upozorenje ( kao vlasnicima) da smo zemljiste duzni ocistiti. Ljudi kojima smo ga dali ga zapustaju vec preko 20 godina. Imate li savjet za nas?

s postovanjem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Na 08. 06. 2021. at 14:08, Matrix je napisao:

Očigledno da se radi o suvlasništvu iz čega proizilazi da su svi suvlasnici dužni održavati nekretninu. 

Što ako suvlasnici ne održavaju nekretninu, zapravo i  ne znaju gdje se ista nalazi budući preko dvadeset godina žive u inozemstvu, radi se o šumi koja je sada šikara velika opasnost od požara,.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 27. 08. 2021. at 17:56, kira je napisao:

Što ako suvlasnici ne održavaju nekretninu, zapravo i  ne znaju gdje se ista nalazi budući preko dvadeset godina žive u inozemstvu, radi se o šumi koja je sada šikara velika opasnost od požara,.

Negdje sam prije pročitao da se ovakva stanje "ne uređeno ne održavano zemljište(livada/šuma/oranica) prijavljuje komunalnim redarima, navodno da postoje i poljoprivredni redari, koji onda poduzimaju mjere pa i sankcije, prema vlasnicima/suvlasnicima,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni je pak stručnjak sa Šumarskog fakulteta preporučio da za gotovo bezvrijedno građevinsko zemljište, na kojem su zbog neodržavanja u međuvremenu niknula poprilično velika stabla, tražim prenamjenu u šumsko kako bih izbjegao intervenciju komunalnog redara. Tada je bitno samo da grane stabala ne prelaze katastarski ucrtanu među.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 02. 09. 2021. at 22:23, kira je napisao:

Negdje sam prije pročitao da se ovakva stanje "ne uređeno ne održavano zemljište(livada/šuma/oranica) prijavljuje komunalnim redarima, navodno da postoje i poljoprivredni redari, koji onda poduzimaju mjere pa i sankcije, prema vlasnicima/suvlasnicima,

Ovo se odnosi na obvezu održavanja poljoprivrednog zemljišta koje se mora održavati pogodnim za poljoprivrednu proizvodnju, a pod tim se smatra da se treba spriječiti zakorovljenost i obrastanje višegodišnjim raslinjem, kao i smanjenje njegove plodnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema mojim saznanjima ovih dana je navodno bio prijedlog zakona u javnoj raspravi koji upravo želi regulirati ovu materiju, dakle obveza održavanja vlasnika, ako se vlasnik ne odaziva ili ga pak nema, onda je obveza lokalne samouprave koja se potom na isto upisuje na ime  troškova održavanja,.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija