Jump to content

Solemizirani ugovor,klauzula ovršnosti -provođenje Ovrhe


zastitapravapotrosaca@gmai

Preporučene objave

Poštovani,

Molim  za malu pomoć.

Naime ,imam solemizirani ugovor o najmu za stanovanje  zaključen  dana 04.11.2020 koji je raskinut pismeno  primljenim dopisom ( sa povratnicom ) dana  15.04.2021.

Otkazni rok po ugovoru je 15 dana. 

Dana 21.05.2021 stavljena klauzula ovršnosti  na ugovor od istog JB ureda gdje je solemiziran ugovor .

Ugovor je uredno prijavljen na poreznu i plaćen je porez.

U ugovoru u  članku VIII   piše

  • " da je ovaj ugovor  ovršna isprava i ima snagu ovršnog javnobilježničkog akta ,pa se slijedom toga ovrha provodi neposredno i prisilno temeljem ovog ugovora radi ostvarivanja svih  prava koja temeljem  odredbi ovog ugovora pripadaju najmodavcu , a osobito radi iseljenja Najmoprimca te predaje predmeta najma u neposredan posjed Najmodavca te radi naplate svih novčanih potraživanja Najmodavca po ugovoru o najmu ."
  • " Ugovorne stranke su suglasno utvrđuju da se ovaj ugovor ,po njegovoj solemizaciji kod javnog bilježnika , smatra ovršnim javnobilježničkim aktom u skladu sa člankom 54.zakona o javnom bilježništvu "
  • "Najmoprimac je stoga suglasan da  ovrha provodi na temelju ovog ugovora , te Najmoprimac izrijekom dopušta Najmodavcu da bez ikakvih daljnjih pitanja ili odobrenja neposredno , a ankon dopsijelosti obveza iz ovog ugovora , na temelju ovog ugovora može : -provesti prisilnu ovrhu radi ispražnjnja i predaje u posjed unajmljenog stana slobodnog od  osoba i stvari u slučaju da Najmoprimac ili treća osoba po isteku ugovora dobrovoljno ne iseli iz istog. - Izvršiti prisilnu ovrhu  na cjelokupnoj pokretnoj i nepokretnoj imovini najmoprimca u slučaju da najmoprimac ne izvršava plaćanje najamnine i svih režijskih troškova po ovom ugovoru.- izvršiti prisilnu ovrhu na imovini Najmoprimca i u svim ostalim slučajevima koji su predviđeni ovim ugovorom ili posebnim zakonom. "

Pitanja na osnovu ovakvog ugovora , da li je   ;

  • Provesti ovrhu na novčanim sredstvima na Fini  na osnovu ugovora (bez da treba na sud ) ?
  • Na koji način funkcionira ovrha za iseljenje  , s obzirom da se oni ne javljaljaju , ne primaju dopise (dopis sa povratnicom se vratio 23.05.2021 ).Naime imam vrijedan namještaj i umjetnine u stanu ( naravno napravljen je temeljiti zapsinik i snimljen video klip ) i strah me za krađu i namjerno devastiranje  ?
  • S obzirom da Najmoprimci ne plaćaju 4 mjeseca najamninu ,  5 mjeseci struju ( priključak glasi na moje ime ), 4 mjeseca plin ,kao  ni ostale režije  ( ZG holding pričuva itd)   ( u međuvremenu mi je i stigla ovrha od HEP-a na moje ime  )  , imam li pravo u tom slučaju isključiti struju  ?  Trenutni dug je Cca 35 000,00 kn

Unaprijed hvala 

ZP

 

 

 

 

uređeno: od zastitapravapotrosaca@gmai
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 minuta, zastitapravapotrosaca@gmai je napisao:

Provesti ovrhu na novčanim sredstvima na Fini ?

Da.

prije 11 minuta, zastitapravapotrosaca@gmai je napisao:

Na koji način funkcionira ovrha za iseljenje  , s obzirom da se oni ne javljaljaju , ne primaju dopise (dopis sa povratnicom se vratio 23.05.2021 )

Putem suda na temelju ove ovršne isprave.

prije 17 minuta, zastitapravapotrosaca@gmai je napisao:

imam li pravo u tom slučaju isključiti struju ? Trenutni dug je Cca 40 000,00 kn

Čudi me da oni to već nisu napravili .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, zastitapravapotrosaca@gmai je napisao:

Pitam  za Finu jer sam zvao telefonom i rekli su mi telefonski da ne , nego samo Zadužnica , poslati ću sada i pismeno mail na Finu .

Moguće je, ali ne izravnom naplatom već se prijedlog za ovrhu na novčanim sredstvima dostavlja Općinskom sudu, a on rješenje o ovrsi šalje FINA-i.

prije 4 minuta, zastitapravapotrosaca@gmai je napisao:

Da li mi netko može iz iskustva reči koliko traje ovrha za iselljenje na sudu u Zagebu Cca ( od -do  )?, iskustva ?

Bolje da Vam ne kažem iskustvo, jer ćete odustati u startu. Ajmo reći da ovisi o snalažljivosti stranaka u postupku i korištenju pravnih lijekova, odgoda i sličnog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 minuta, zastitapravapotrosaca@gmai je napisao:

Koja je onda razlika između ovakvog solemiziranog ugovora i  "običnog " ugovora koji nije ovjeren ?

Solemnizirani ugovor ima pravnu snagu javnobilježničkog akta, odnosno ovršne isprave koja je kao takva podobna za prisilnu naplatu u ovršnom postupku.

prije 3 minuta, zastitapravapotrosaca@gmai je napisao:

Sklopiš sa nekime ugovor useliš se u stan koji ti se sviđa , ne plačaš ništa  i onda si unutra godinama ( pošto najvjerovatnije nemaš ništa , nema nekih ozbiljnih sankcija za tebe -legalno )?

Sankcija je namirenje svih dugova i troškova postupka sa kamatama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , zastitapravapotrosaca@gmai je napisao:

Koja je onda razlika između ovakvog solemiziranog ugovora i  "običnog " ugovora koji nije ovjeren ?

Sa ovim drugim (običnim) je nužno u parnicu, a sve u cilju ishođenja presude kao ovršnog naslova kojeg vi već imate u vidu solemniziranog ugovora. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija