Jump to content

Čin i ustrojnemo mjesto u Domovinskom ratu


Franjo Požega

Preporučene objave

Otišao sam u mirovinu sa 43 god. rad. staža u privredi i školstvu, a ZOHBDR-a mi ne priznaje uvećanje vrijdnosnog boda prema osobnom činu, ustrojbenom mjestu odnosno zvanju Hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, jer nemam status HRVI-a. Pitanje glasi; Kakve veze imaju čin i invalidnost ? Da li smo mi koji nemamo status HRVI-a časnici 2. reda? Tko treba nekom Odlukom ili ispravkom 30.Odluke o osnovicama za utvrđivanje vrijednosnog boda.......... ispraviti ovu očiglednu nelogičnost i nepravdu ? Pozdrav svim braniteljima.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Franjo,

u kojem uredu HZMO rade ti znalci našeg braniteljskog zakona ?

Kada ste umirovljeni, koliko dana imate provedenih u borbenom sektoru, te imate li priznat status dragovoljca Domovinskog rata ?

Osobni čin ili ustrojbeno mjesto su nebitni za izračun iznosa starosne braniteljske mirovine.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Umirovljen sam prije 2.5-3 mjeseca, ponavljam sa 43 god radnog staža približno pola u privredi, a pola u školstvu kao strukovni nastavnik. Dani provedeni na ratištima isključivo u borbenom sektoru-art. računać, su mi uzeti u obzir prilikom izračuna vrijenosnog boda. Čin art. narednika iz 1992. , te art. poručnika iz 1995. kao i ustrojbeno mjesto zamjenika zapovjednika diviziona ( pogrešno u evidenciji vode satnije ), bi došli u obzir za izračun vrijednosnog boda samo da imam status HRVI-a. Citiram odgovor MHB-a od 19.03.2021. u potpisu Načelnice Sektora za upravne i pravne poslove gđe. Nevenke Pupek gdje kaže, čak i u još 2 navrata kasnije pisanim putem; " Čin ili ustrojbeno mjesto je ZOHBDR predvidio je samo kod odlaska hrvatskog branitelja s utvrđenim statusom HRVI iz Domovinskog rata u invalidsku mirovinu". Upućuje me da se obratim HZMO-e, a oni mogu primjeniti samo ono što stoji u ZOHBDR-a. I tako se zapravo prebacuje loptica tamo-vamo. Rekli bi naši stari " Je.. lud zbunjenog ". 

Nisam pravnik, ali držim da niste u pravu, kad kažete da čin ili ustrojbeno mjesto nisu bitni kod iznosa starosne mirovine. Povečavaju vrijednosni bod, i to poprilično.  Nije li žalosno, da nakon svega imam mirovinu nedostanu niti za skromniji starački dom ( 3 500, 00 ). Poštovanje i pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

nešto vam nije poznato ni po obrazovanju ni po životnom iskustvu, zbog toga se opravdano pitate koje je vaše stvarno pravo vezano za izračun iznosa starosne mirovine ?

Problem vam je što na tri mjerodavna mjesta dobijate isti odgovor a sa njim niste zadovoljni ?

Probajte iskoristiti priloženu tablicu za informativni izračun iznosa vaših starosnih mirovina. Zamjenite u bijelim poljima ponuđene podatke sa vašima iz Rješenja o priznavanju starosne mirovine i molim vas javite mi rezultat, ima li velike razlike ?

Privitak prikazuje sliku i tablicu - formule za izračun mirovina, vi trebate koristiti tablicu Franjo Požega starosne mirovine

 

Izracun mirovine.jpg

Franjo Požega starosne mirovine.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 12. 11. 2021. at 19:33, Franjo Požega je napisao:

Otišao sam u mirovinu sa 43 god. rad. staža u privredi i školstvu, a ZOHBDR-a mi ne priznaje uvećanje vrijdnosnog boda prema osobnom činu, ustrojbenom mjestu odnosno zvanju Hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, jer nemam status HRVI-a. Pitanje glasi; Kakve veze imaju čin i invalidnost ? Da li smo mi koji nemamo status HRVI-a časnici 2. reda? Tko treba nekom Odlukom ili ispravkom 30.Odluke o osnovicama za utvrđivanje vrijednosnog boda.......... ispraviti ovu očiglednu nelogičnost i nepravdu ? Pozdrav svim braniteljima.

 

Poštovani čin i ustrojbeno mjesto se uzimaju u obzir za izračun mirovine ako ste HRVI ,u ostalim slučajevima ne,takav je zakon

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, zahvaljujem Vam na intersu da mi pomognete u rješavanju "mog problema". Držim da je moja starosna mirovina točno izračunata i tu zapravo nemam primjedbi. Obraćao sam se i još se obraćam svim institucijama Države, sa Zahtjevima-zamolbama da se ZOHBDR-a dopuni nekom Odlukom, koja bi se sve branitelje stavila u isti položaj, a ovako je očito da su nas podijelili. Ja imam suboraca iz svoje art. baterije koji imaju 20-30% invalidnosti, invalidnost im nosi 120-150 kn, a npr. čin narednika još 700-800 kn na mirovinu, sa upola manje rad. staža od mene. Najiskrenije, drago mi je zbog njih, ali tko smo mi ostali koji nemamo status HRVI-a.

Netko mi je odgovrio " takav je Zakon", pa to i tražim, kako, tko i kada to promijeniti? Da li tužbom Ustavnom sudu ili ovako zdravim razumom, neko mjerodavno tijelo? Ponavljam to i naglašavam cijelu ovu godinu MHB-a, ali svi prebacuju lopticu tamo-vamo. Uputili su MHB-a; Hrvatski sabor-Odbor za predstavke i pritužbe i Odbor za ratne veterane, moj Zahtjev i ponovo sam dobio isti odgovor i ja i Vlada RH,  da se javim u HZMO-e. Odluka br. 30, između čl. 34. i 35. ZOHBDR-a, glasi; " Odluka o osnovicama za utvrđivanje vrijednosnog boda prema osobnom činu, ustrojbenom mjestu, odnosno zvanju Hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata." Ista ima samo 2 članka i oba se odnose samo na HRVI-e, a ostali Hrvatski branitelji niti spomena.

Neki suborci imaju invalidnost, trajno manje od 20%, valda 19 % ili koliko već. Sada usporedite mirovine 2 časnika-dočasnika, jednog sa 20% i drugog sa 18-19% invalidnosti. Pa,  " ljudi moji je li to moguće ?". Ako se i griješilo do sada, valda se može izmjeniti i nisam ja valda sam u takvoj situaciji. Vlada se skroz hvali o brizi za Hrvatske branitelje, pa ajmo popraviti, ako nešto nije pravedno. Pozdrav!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Franjo Požega je napisao:

Poštovani, zahvaljujem Vam na intersu da mi pomognete u rješavanju "mog problema". Držim da je moja starosna mirovina točno izračunata i tu zapravo nemam primjedbi. Obraćao sam se i još se obraćam svim institucijama Države, sa Zahtjevima-zamolbama da se ZOHBDR-a dopuni nekom Odlukom, koja bi se sve branitelje stavila u isti položaj, a ovako je očito da su nas podijelili. Ja imam suboraca iz svoje art. baterije koji imaju 20-30% invalidnosti, invalidnost im nosi 120-150 kn, a npr. čin narednika još 700-800 kn na mirovinu, sa upola manje rad. staža od mene. Najiskrenije, drago mi je zbog njih, ali tko smo mi ostali koji nemamo status HRVI-a.

Netko mi je odgovrio " takav je Zakon", pa to i tražim, kako, tko i kada to promijeniti? Da li tužbom Ustavnom sudu ili ovako zdravim razumom, neko mjerodavno tijelo? Ponavljam to i naglašavam cijelu ovu godinu MHB-a, ali svi prebacuju lopticu tamo-vamo. Uputili su MHB-a; Hrvatski sabor-Odbor za predstavke i pritužbe i Odbor za ratne veterane, moj Zahtjev i ponovo sam dobio isti odgovor i ja i Vlada RH,  da se javim u HZMO-e. Odluka br. 30, između čl. 34. i 35. ZOHBDR-a, glasi; " Odluka o osnovicama za utvrđivanje vrijednosnog boda prema osobnom činu, ustrojbenom mjestu, odnosno zvanju Hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata." Ista ima samo 2 članka i oba se odnose samo na HRVI-e, a ostali Hrvatski branitelji niti spomena.

Neki suborci imaju invalidnost, trajno manje od 20%, valda 19 % ili koliko već. Sada usporedite mirovine 2 časnika-dočasnika, jednog sa 20% i drugog sa 18-19% invalidnosti. Pa,  " ljudi moji je li to moguće ?". Ako se i griješilo do sada, valda se može izmjeniti i nisam ja valda sam u takvoj situaciji. Vlada se skroz hvali o brizi za Hrvatske branitelje, pa ajmo popraviti, ako nešto nije pravedno. Pozdrav!

 

Zakon može promijeniti samo onaj tko je i donio isti. Zašto bi zakonodavac promijenio zakon koji ne odgovara nekolicini, a oni su ga " pravili" nekoliko mjeseci. Sve su oni " matematički "  pretresli. Znaju koliko branitelja će konzumirati zakon a koliko neće. Bez ljutnje, ni jedan zakon nikada neće biti po volji svima. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi se izgleda mirite sa stanjem kakvo je, je. Ako je nešto očigledno nepravedno i nepošteno, zašto ne reći; " Ok, griješili smo do sada, idemo to ispraviti ". Čemu stvarati nezadovoljstvo i revolt kod ljudi koji to nisu u nikom slučaju zaslužili, dapače zaslužili su pohvale što nisu otišli u braniteljske mirovine, nego su nastavili raditi u svojim civilnim strukama do preko 40 god. radnog staža. Ok, neki nisu imali niti gdje nastaviti raditi, možda im je to bilo i jedino rješenje, i to odobravam, zaslužili su.  Ovakvi kao ja, kada smo zdravstveno i starosno pri kraju, a " tko vam je kriv, kada ste bili budale ?" Po mom dubokom uvjerenju, to je podjela branitelja, u svakom slučaju nepotrebna. Sada imamo po nekim procjenama preko 100 tisuća branitelja koji hodočaste po psihijatrijskim ambulantama, dnevnim bolnicama i psihijatrijskim klinikama, nebi li dobili 20% invalidnosti po osnovi PTSP-a. Pa koji su to troškovi, maltretiranje i pacijenata i mediscinskog osoblja, putnih troškova, komisija, lijekova itd. Ali koga briga? Malo me čudi, što nema više komentara na ove moje objave i upite. Nisam valda sam u takvoj situaciji ? Srdačan pozdrav svim braniteljima !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Franjo Požega je napisao:

Vi se izgleda mirite sa stanjem kakvo je, je. Ako je nešto očigledno nepravedno i nepošteno, zašto ne reći; " Ok, griješili smo do sada, idemo to ispraviti ". Čemu stvarati nezadovoljstvo i revolt kod ljudi koji to nisu u nikom slučaju zaslužili, dapače zaslužili su pohvale što nisu otišli u braniteljske mirovine, nego su nastavili raditi u svojim civilnim strukama do preko 40 god. radnog staža. Ok, neki nisu imali niti gdje nastaviti raditi, možda im je to bilo i jedino rješenje, i to odobravam, zaslužili su.  Ovakvi kao ja, kada smo zdravstveno i starosno pri kraju, a " tko vam je kriv, kada ste bili budale ?" Po mom dubokom uvjerenju, to je podjela branitelja, u svakom slučaju nepotrebna. Sada imamo po nekim procjenama preko 100 tisuća branitelja koji hodočaste po psihijatrijskim ambulantama, dnevnim bolnicama i psihijatrijskim klinikama, nebi li dobili 20% invalidnosti po osnovi PTSP-a. Pa koji su to troškovi, maltretiranje i pacijenata i mediscinskog osoblja, putnih troškova, komisija, lijekova itd. Ali koga briga? Malo me čudi, što nema više komentara na ove moje objave i upite. Nisam valda sam u takvoj situaciji ? Srdačan pozdrav svim braniteljima !

Vidim da ste revoltirani zbog zakona. Po Vama bi svi branitelji koji su u mirovini trebali izaći na ulicu i da se vrati zakon koji je bio prije, recimo, 20 godina. To je naprosto nemoguće. Ili po Vašem 100 000 koji su u postupku traženja mirovine. Ne znam odakle je " izvučeni" ovaj broj s obzirom da je negdje oko 14 000 branitelja podnijelo zahtjev za mirovinu od kada je zakonom produljeni rok za stjecanje statusa rvi. Trebaju li i oni izaći a ulicu i tražiti promjenu zakona ? Kakav god se zakon novi napiše uvijek će netko " ispasti" iz zakona a netko " ući" u zakon. To je oduvijek tako bilo a i bit će i nadalje ( ne mislim samo o zakonu o HB). Kada se donosi zakon ne odgovara se u birtiji niti za 15 minuta.zakon se razrađuje dugo.sve uglavnom ide matematički.pogotovo ako su u pitanju novčana sredstva.na koncu konca uvijek ima nezadovoljnih.i oni se na kraju moraju pomiriti sa donesenim zakonom i biti u nadi da će se zakon ( koji se tiče njih), biti promijenjen u njihovu korist. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Franjo Požega je napisao:

Vi se izgleda mirite sa stanjem kakvo je, je. Ako je nešto očigledno nepravedno i nepošteno, zašto ne reći; " Ok, griješili smo do sada, idemo to ispraviti ". Čemu stvarati nezadovoljstvo i revolt kod ljudi koji to nisu u nikom slučaju zaslužili, dapače zaslužili su pohvale što nisu otišli u braniteljske mirovine, nego su nastavili raditi u svojim civilnim strukama do preko 40 god. radnog staža. Ok, neki nisu imali niti gdje nastaviti raditi, možda im je to bilo i jedino rješenje, i to odobravam, zaslužili su.  Ovakvi kao ja, kada smo zdravstveno i starosno pri kraju, a " tko vam je kriv, kada ste bili budale ?" Po mom dubokom uvjerenju, to je podjela branitelja, u svakom slučaju nepotrebna. Sada imamo po nekim procjenama preko 100 tisuća branitelja koji hodočaste po psihijatrijskim ambulantama, dnevnim bolnicama i psihijatrijskim klinikama, nebi li dobili 20% invalidnosti po osnovi PTSP-a. Pa koji su to troškovi, maltretiranje i pacijenata i mediscinskog osoblja, putnih troškova, komisija, lijekova itd. Ali koga briga? Malo me čudi, što nema više komentara na ove moje objave i upite. Nisam valda sam u takvoj situaciji ? Srdačan pozdrav svim braniteljima !

Poštovani Franjo,

koju starosnu mirovinu koristite, po općem propisu ZOMO ili braniteljsku starosnu mirovinu i zašto ? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani buda2, i sami znate zašto čovjek pita. Ne radi se o tome da je netko zakinut, ili ušao, ili ispao iz nekog zakona. Zadnja "afera" sa ZOHBDR je bila sa ekipom Glogoški & co. Tada ljudi ("obični" branitelji) još nisu počeli odlaziti u mirovinu. Danas (sada), kako "obični" branitelji odlaze u mirovinu (po ZOMO), nadaju se (BAREM) da će dobiti koju kunu po danu rata/provedenom danu na ratištu. Kako od toga nema NIŠTA, naravno da su revoltirani. Sadašnji ZOHBDR je najavljivan kao onaj koji će ispraviti sve nepravde, a u stvari nije "ispravio" apsolutno ništa, osim par stvari vezano za najteže invalide DR (Što je u redu), i famozni HVO. Imam nemali broj prijatelja koji su (fizički) bili u tzv "šatoru" sa Glogoškim, pozdravljali se, jeli famoznu janjetinu, i vratili se sa uvjerenjem da "će dobiti pet-šest tisuća kuna penzije". SVE je to bila "šarena laža" (kao i svi (5?) dosadašnji zakoni. Davno, možda i ne tako davno, jedan pametan (!?) reče: tko je jamio, jamio je...

uređeno: od Temporius
tipfeler
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Temporius je napisao:

Poštovani buda2, i sami znate zašto čovjek pita. Ne radi se o tome da je netko zakinut, ili ušao, ili ispao iz nekog zakona. Zadnja "afera" sa ZOHBDR je bila sa ekipom Glogoški & co. Tada ljudi ("obični" branitelji) još nisu počeli odlaziti u mirovinu. Danas (sada), kako "obični" branitelji odlaze u mirovinu (po ZOMO), nadaju se (BAREM) da će dobiti koju kunu po danu rata/provedenom danu na ratištu. Kako od toga nema NIŠTA, naravno da su revoltirani. Sadašnji ZOHBDR je najavljivan kao onaj koji će ispraviti sve nepravde, a u stvari nije "ispravio" apsolutno ništa, osim par stvari vezano za najteže invalide DR (Što je u redu), i famozni HVO. Imam nemali broj prijatelja koji su (fizički) bili u tzv "šatoru" sa Glogoškim, pozdravljali se, jeli famoznu janjetinu, i vratili se sa uvjerenjem da "će dobiti pet-šest tisuća kuna penzije". SVE je to bila "šarena laža" (kao i svi (5?) dosadašnji zakoni. Davno, možda i ne tako davno, jedan pametan (!?) reče: tko je jamio, jamio je...

Nisam ni ja dobio ništa za dane provedene u DR. Imam mirovinu, pa kakva je da je ( već duže vrijeme tražim i neki poslić). Kako netko nekome može obećati visoku mirovinu a taj isti ne donosi zakon ?? I sam sam bio u šatoru nekoliko puta, jer sam u to vrijeme bio u ZG. Mirovine branitelja sa statusom rvi se obračunavaju po utvrđenoj formuli koja ima nekoliko parametara.nema dvije iste mirovine. Zašto si je netko obećanje uzeo zdravo za gotovo to morate pitate one koji su slušali.branitelji su kivni na visinu mirovine jer imaju mali postotak ratnoga udjela ( 20 / 30 %). dobar dio ih nije imao i velike plaće i malo radnog staža pa ni taj udio u mirovini nije velik. Kako to ispraviti zna zakonodavac koji je takav zakon i donio. Ponavljam, sve je prvo matematički izračunao. 

Što se tiče mirovina branitelja koje sada iznose recimo 8000 kuna, morate znati da su Ti branitelji otišli u mirovinu 95 / 96, sa recimo 2500 kn ( za ono vrijeme velika kupovna moć) i da su im današnje mirovine samo dugogodišnje povećanje mirovine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na upitu, ponavljam da sam otišao u mirovinu po ZOMO, sa 43 god. rad.staža , pola u privredi, a pola u prosvjeti, te 66 god. starosti. Ne mislim da branitelji trebaju izlaziti na ulice, ali postoje naše Udruge, postoje odbori pri Saboru, Savjet za branitelje pri Generalskom zboru, Ustavni sud itd. Uvjeren sam da je očigledno nepravedno, da ako imaš 20%  HRVI-a uzimaju se u obzir činovi i ustrojbena mjesta pri izračunu mirovine, ali ako imaš " famoznih manje od  20 % ", pa makar to bilo 19,5 %, nikome ništa. Meni osbno, nisu dodijelili činove zato što sam lijep, nego sam ih valda zaslužio. Duboko sam uvjeren da činovi i ustrojbena mjesta moraju biti isti za sve, a naročito onih koji dolaze iz borbenog sektora. Nemože biti  " tko jamio, jamio ". Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Franjo Požega je napisao:

Hvala na upitu, ponavljam da sam otišao u mirovinu po ZOMO, sa 43 god. rad.staža , pola u privredi, a pola u prosvjeti, te 66 god. starosti. Ne mislim da branitelji trebaju izlaziti na ulice, ali postoje naše Udruge, postoje odbori pri Saboru, Savjet za branitelje pri Generalskom zboru, Ustavni sud itd. Uvjeren sam da je očigledno nepravedno, da ako imaš 20%  HRVI-a uzimaju se u obzir činovi i ustrojbena mjesta pri izračunu mirovine, ali ako imaš " famoznih manje od  20 % ", pa makar to bilo 19,5 %, nikome ništa. Meni osbno, nisu dodijelili činove zato što sam lijep, nego sam ih valda zaslužio. Duboko sam uvjeren da činovi i ustrojbena mjesta moraju biti isti za sve, a naročito onih koji dolaze iz borbenog sektora. Nemože biti  " tko jamio, jamio ". Pozdrav !

Izlaz na ulicu je bio samo " slikovit prikaz". Imate sigurno 100 braniteljskih udruga. Neka svaka ima po 200 članova ( a sigurno nemaju). Branitelja je 500 000.taman i da sve udruge pošalju zahtjev za promjenu zakona opet ne bi bilo ništa.jer je premale broj branitelja učlanjen u udruge.a da ne spominjemo da sve udruge nisu na " istoj liniji ". 

Ako imate npr. 19,5 % nemate status rvi pa tako nemate izračun mirovine po tome zakonu. Vama novi zakon nije donio ništa u prilog mirovine pa ste nezadovoljni time, dok s druge strane pripadnici NZ su na dobitku jer im je priznat status branitelja( ne svima) i mogu ostvariti braniteljsku mirovinu koja je u dobrim slučajevima veća od njihove postojeće.

Zadovoljni su i oni koji su po novom zakonu dobili status rvi a time i veću mirovinu. Nezadovoljni su oni koji nisu dobili status rvi. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda nisam bio dovoljno  jasan, isprika. Otišao sam u mirovinu po općem propisu ZOMO, a ne po braniteljskom, jer su mi u mirovinskom rekli da mi je ta opcija povoljnija, odnosno nitko me ništa nije niti pitao. Kad već spominjete CZ, pripadnik sam iste od proljeća 1991.g., sa iskaznicom br.2 od nas 20-ak. Radili smo ukratko; dežurstva u MZ, popis stanovništva za evakuacije, broj i uređenje skloništa, pripreme za napad na vojarnu itd. Po osnivanju Diviziona-132 Brigade 19.10.1991., smo u dogovoru s Načelnikom za topništvo imali 5-6 dana ( oko Božića 1991. ) za obučavanje art. računaća i osobno uvježbavanje- podsječanje, a računaća je uvijek manjkalo. Nakon toga su nas pozvali pismeno-mobilizirali, početkom 1992. g., u postrojbe. Ostavio sam troje maloljetne djece, suprugu u jadnoj firmi, gotovo bez primanja. Žao mi je što se nisam prije uključio u neke postrojbe, ili da sam barem imao neki svoj top ili lanser. Pa valda se zna šta su art. računaći. Zapravo, nemam ni status dragovoljca, svaka čast zakonima. Možda će mi biti žao, što sam se i tada uključio ? Pozdrav svim braniteljima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 25. 11. 2021. at 22:05, Franjo Požega je napisao:

Možda nisam bio dovoljno  jasan, isprika. Otišao sam u mirovinu po općem propisu ZOMO, a ne po braniteljskom, jer su mi u mirovinskom rekli da mi je ta opcija povoljnija, odnosno nitko me ništa nije niti pitao. Kad već spominjete CZ, pripadnik sam iste od proljeća 1991.g., sa iskaznicom br.2 od nas 20-ak. Radili smo ukratko; dežurstva u MZ, popis stanovništva za evakuacije, broj i uređenje skloništa, pripreme za napad na vojarnu itd. Po osnivanju Diviziona-132 Brigade 19.10.1991., smo u dogovoru s Načelnikom za topništvo imali 5-6 dana ( oko Božića 1991. ) za obučavanje art. računaća i osobno uvježbavanje- podsječanje, a računaća je uvijek manjkalo. Nakon toga su nas pozvali pismeno-mobilizirali, početkom 1992. g., u postrojbe. Ostavio sam troje maloljetne djece, suprugu u jadnoj firmi, gotovo bez primanja. Žao mi je što se nisam prije uključio u neke postrojbe, ili da sam barem imao neki svoj top ili lanser. Pa valda se zna šta su art. računaći. Zapravo, nemam ni status dragovoljca, svaka čast zakonima. Možda će mi biti žao, što sam se i tada uključio ? Pozdrav svim braniteljima.

Poštovani, Franjo u sl.sam situaciji gdje moram donit odluku. Na žalost zakoni i pravilnici se donose da čovjeka blago rečeno zeznu i izlude. Ja osobno imam pravo na to sta vi tražite- braniteljski, ali onda gubim u svom dijelu onog sta mi radom,uplatama i stazom pripada. Na kraju je moja odluka u koji ću se zakon umiroviti. To vam je ono bračni partneri 1 premine, a 2 ima izbor uzesti njegovih- njezinih 70% mirovine, ali mora se onda odreći svoje mirovine ako je to povoljnije. Ko ih pita jesu li odradili 30 ili 41 god staza. Onaj tko piše zakon, nije ga napisao da bi ljudima nešto omogućio, već zbog odredenih politickih bodova i glasova. Nekoliko je zakona,ali istovremeno ne možemo uzimati od svakog sta smatramo da je za nas povoljnije. To je na žalost tako. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Prof, molim Vas da odgovorite na slijedeće pitanje!

Moje drugo pitanje Vama glasi ? Imam li možda pravo na status Dragovoljca po čl.5 (NN  84/21), st. ( 2 ) gdje se kaže ; Dragovoljac iz Domovinskog rata je i Hrvatski branitelj koji nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu, ako je sudjelovao u obrani suvereniteta RH  kao pripadnik borbenog sektora , nadalje, pod b) gdje se kaže ; najmanje 100 dana u razdoblju od 05. kolovoza 1990. do 31. prosinca 1995.g. ( ja imam 334 dana ).

Budući da sam od 1987.g. srčani bolesnik sa kroničnim visokim tlakom, enormno visokim masnoćama u krvi ( čak ih je bilo u više navrata nemoguće i izmjeriti ). Sve vrijeme boravka na ratištima sam morao uzimati svakodnevnu terapiju za navedeno ( dr. Kojić , dr. Hodak- liječnice Diviziona ). Morao sam biti na dijetalnoj prehrani, što nije bilo moguće na ratištima, itd. Zapravo me nisu smjeli mobilizirati. Kasnije sam doživio i infarkt, a i dan danas bolujem od istih problema i svakodnevno se liječim i kontroliram. Pozdrav svim braniteljima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani profesore, zahvaljujem Vam na pomoći, a kako ste mi i prije tražili da Vam popunim bijela polja u tablici, učiniti ću to uskoro i poslati Vam. Sada Vas molim da procijenite, jesam li u pravu i imam li šanse ostvariti status Daragovoljca po navedenom čl. 5 ZOHBDR-a i kome da uputim Zahtjev? Prije cca 2 godine sam tražio priznavanje statusa Dragovoljca, prvo CZ, pa odmah početkom borbenih djelovanja mog Diviziona ( čak i prije - obučavanje računača, vježbanje ). MHB-a uputilo me na  CZ, a CZ na Ministarstvo policije itd. Razumije se da čovjek odustane. Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani Prof, u prilogu Vam šaljem Rješenje HZMO-e o mojoj mirovini. otišao sam u mirovinu sa 65 god, 9 mjeci i 2 dana starosti, pa mi nije jasno, da li je polazni faktor dobro izračunat, a iznosi 1,0306 ? Drugo pitanje još važnije, po meni, nije primjenjen čl. 27 ZOHBDR-a, jer nema povećanja za 9 % po osnovi broja dana u borbenom sektoru.Ja Vas molim, ako je ikako moguće, Vaše mišljenje što prije, jer sam se ipak odlučio za Žalbu na Rješenje. Lp.

IMG_20211215_205806.thumb.jpg.d4039b968d45affd53939ab404553bbc.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Franjo,

u potpunosti se slažem sa izračunom iznosa vaše starosne mirovine po općem propisu ZOMO i Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, moje tablice pokazuju minimalne razlike iznosa starosnih mirovina od onih koje su napravili djelatnici HZMO.

Obračun polaznog faktora ZOMO za 9 mjeseci rada nakon 65-tog rođendana je točan i iznosi 1,0306, temeljem umnoška 9 mjeseci x 0,34 %  = 3,06 %.

304 dana u borbenom sektoru tijekom Domovinskog rata doista daju povećanje osobnog boda od 9 % u iznosu braniteljske starosne mirovine, ali vama je povoljnije (veći iznos mirovine) povećanje osobnog boda od 27 % prilikom izračuna iznosa starosne mirovine po općem propisu ZOMO, zato vam je ona u isplati.

Na što bi se vi žalili ?

Izracun mirovine.jpg

Franjo Požega starosne mirovine.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Prof, zahvaljujem Vam na svemu. Na kraju neću pisati žalbu, jer očigledno nemam nikakve osnove. Ništa, čekati ću možda uspijem ostvariti 20  % invalidnosti po osnovi PTSP-a, za sada imam manje od 20 % trajno. Bolje biti malo lud, nego malo pametan!

Srdačan pozdrav, poštovanje. Franjo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani prof. , nismo se već dugo čuli, ali evo me ponovo sa velikom zamolbom za izračun mirovine.

Otišao sam u mirovinu po ZOMO prije 5 mjeseci sa 3775,00 kn mirovine za 43 god rad. staža, jer mi je bila povoljnija. Sada konačno, imam priznatih 20 % HRVI-a trajno, pa mi se valjda treba priznati i ustrojbeno mjesto pomoćnika zapovjednika Diviziona ili čin narednika, kao i 304 dana isključivo u borbenom sektoru.

Zanima me kolika bi mi bila mirovina po ZOHBDR-a i što trebam poduzeti, ako uopće trebam?

Nadam se da će te imati toliko vremena i učiniti mi uslugu sa izračunom, nije hitno.

U prilogu oba izračuna od mirovinskog. Pozdrav, zahvala i s poštovanjem. Franjo.

MIROVINE-OBRAČUNI-1. i 2..jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Franjo,

vaš doktor treba predati zahtjev u HZMO za priznavanje invalidske braniteljske mirovine. Ovisno koju vam invalidsku mirovinu priznaju, profesionalnu ili opću nesposobnost, vaše najniže mirovine uz omjer vojni dio 20 % i civilni dio 80 % iznosile bi:

Izracun mirovine.jpg

Franjo Braniteljske invalidske mirovine.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 25 minuta, prof je napisao:

Poštovani karlo,

mislim da vam ostaje isti čin.

zaboravio sam navesti da sam bio pripadnik specijalne policije,kad sam išao u mirovinu bio sam policajac specijalac i dobio sam čini mi se pretvoreno u vojni čin za tri čina gore,stožernog narednika,a moji kolege koji su tada ostvarili RVI, sa stožernog narednika pretvoreno im je u satnika, zato sam postavio ovo pitanje jer to me sve malo buni pošto znam da se je od tada zakon drastično promijenio, a ja nisam mogao ostvariti RVI zbog Kosoričinog zakona , dok ga Medved nije maknuo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija