Jump to content

Precizan datum stjecanja vlašnistva nad nekretninom


karlo321

Preporučene objave

Poštovani,

U dliemi sam radi nekog statusa i zanimalo bi me koji dan se tumači kao dan stjecanja vlasništva nad nekretninom - dakle dan od kad ja imam nekretninu u vlasništvu.

Ovisi li to o tome kako se tumači vlasništvo (dakle je li to posjed ili je vlasništvo tek nakon upisa u ZK)? 

Naime često je razmak za kupnju nekretnine samo par dana od potpisa kupoprodajnog ugovora do upisa u ZK,

no u mome slučaju je prošlo skoro 2 mjeseca od potpisa kupoprodajnog ugovora do upisa u ZK jer sam kupovao novogradnju.

 

Ovo je redoslijed dogadaja i stoge me zanima po Hrvatskom pravu koji bi točno datum bio za to:

1) dan od kupoprodajnog ugovora

2) dan kad su ispunjeni svi uvjeti iz kupoprodajnog ugovora (dakle isplata cijene)

3) dan kad je izdana tabularna izjava od vlasnika

4) dan primoprodaje nekretnine i uzimanja posjeda nad nekretninom (nakon tabularne)

5) dan kad je predan zahtjev za uknjižbu u ZK na temelju kupoprodajnog ugovora i tabularne izjave

6) dan rješenja upisa u ZK za predani zahtjev na temelju kupoprodajnog ugovora i tabularne izjave (ovaj datum bi mi možda i najviše pasao no stvarno nisam siguran...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Na 25. 11. 2021. at 22:07, karlo321 je napisao:

Ja mislim da je tek 6 točno no po nekima je to samo datum kad je evidentirano vlasništvo.

Pod 5.,iz razloga što provedeni upis djeluje od dana kad je zemljišnoknjižni ured zaprimio prijedlog za upis. 

 

Na 25. 11. 2021. at 22:44, karlo321 je napisao:

Ako si vanknjižni vlasnik - jesi li opće vlasnik?

Jesi, ali nemaš pravnu sigurnost. 

 

Na 25. 11. 2021. at 22:43, kira je napisao:

sve do do tada van knjižni vlasnik a prema ispravama o kojima pišeš

Prema ispravama nije čak ni izvanknjižni vlasnik, to stoga što kupoprodajom stječe tek pravni temelj za stjecanje prava vlasništva. 

Izvanknjižno vlasništvo, dakle, radi se o vlasništvu koje je stečeno na temelju zakona ili odlukom nadležnog organa u trenutku ispunjenja zakonom određenih pretpostavki, odnosno pravomočnošću odluke nadležnog organa, što će reči da takvo stjecanje nije uvjetovano upisom u zemljišnu knjigu, kao što je to za slučaj stjecanja pravnim poslovima,ali je radi pravne sigurnosti poželjno upisati i tako stečeno vlasništvo na nekretninama. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija