Jump to content

Porezna olakšica


Pitam ne skitam

Preporučene objave

Pozdrav

Moja supruga i posinak su Ruski državljani na privremenom boravku, svrha spajanje obitelji.

Prošlu godinu su mi bili na poreznoj olakšici.

Čuo sam da moram donjeti nekakvu potvrdu ili obrazac,da nisu imali nikakva primanja u Rusiji. Za suprugu ok ali za maloljetnog posinka koji nije u poreznoj evidenciji, ne znam kako

pa molim za savjet koji dokument ili hr obrazac koristiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pod "poreznom olakšicom" ja pretpostavljam da mislite na povećanje osobnog odbitka kod poreza na dohodak za djecu i uzdržavane članove uže obitelji.

Prvo, prema Zakonu o strancima državljani trećih država koji dolaze u RH sa svrhom spajanja obitelji moraju imati odobren privremni boravak. Takav boravak će se odobriti osobama koje ispune zakonom propisane uvjete (kumulativno), a to su: dokaz o svrsi privremenog boravka u Hrvatskoj; valjana putna isprava; osoba mora imati sredstva za uzdržavanje; mora imati zdravstveno osiguranje; dokaz da nije pravomoćno osuđena za kaznena djela propisana propisima matične države ili države u kojoj je prethodno boravila dulje od godine dana prije dolaska u RH; ne smije joj biti zabranjen ulazak u RH; takva osoba ne smije predstavljati opasnost za javno poredak i nacionalnu sigurnost.

Zahtjev se podnosi policijskoj upravi (odnosno postaji) prema mjesu namjeravanog boravka. O zahtjevu odlučuje MUP. Takav boravak (u svrhu spajanja obitelji) moze trajati najdulje do dvije godine.

Osoba kojoj je odobren privremeni boravak u RH (dakle, potreban je upravni akt odnosno rješenje ministarstva unutarnjih poslova) uživa sljedeća prava: pravo na studiranje, usavršavanje, rad, pravo na samozapošljavanje.

Drugo, Zakon o porezu na dohodak navodi da se osnovni osobni odbitak (koji iznosi 4000 kn) uvećaje za djecu te uzdržavane članove uže obitelji.

Iz navedenoga, budući da su državljani treće države (dakle, bračni drug i posinak) dobili odobrenje ministarstva za privremeni boravak u RH sa svrhom spajanja obitelji u trajanju do dvije godine i da su povodom podnesenog zahtjeva za izdavanjem odobrenja naveli da imaju osigurano uzdržavanje proizlazi da su te osobe članovi uže obitelji i djeca u smislu Zakona o porezu na dohodak koje Vi uzdržavate te sukladno tome ostvarujete pravo na povećanje osobnog odbitka. 
 

Nadalje, ako članovi vaše obitelji rade i zarađuju u RH, a Vi ih navedete u svojoj poreznoj kartici kao uzdržavane članove obitelji, spomenuti članovi mogu, kolokvijalno govoreći, zaraditi do 15 00 kn godisnje, taj iznos se nece oporezivati. Iznos iznad, razumno, se oporezuje. Nadalje, poreznim obveznikom se smatra fizicka osoba, rezident ili nerezisent, koja ostvaruje dohodak u RH.
 

Nerezident (osoba koja nema prebivalište niti uobičajeno boravište) koji ostvaruje dohodak u RH, obveznik je poreza na dohodak. U konkretnom slučaju Vaša supruga jeste nerezident, ali ne ostvaruje dohodak (pretpostavljam) u Hrvatskoj te ona nije obveznik poreza na dohodak. 

Stoga prihodi koje ona ostvari u Rusiji nisu relevantni za nastanak porezne obveze u RH. S druge strane, da ste Vi primjerice ostvarili dohodak u Rusiji bili bi obveznik poreza na dohodak (tzv. načelo svjetskog i načelo tuzemnog dohotka).

Što se tiče maloljetnika, vrijedi isto s iznimkom da maloljetnici mlađi od 15 godina u Hrvatskoj ne smiju zasnivati radni odnos, a oni stariji smiju pod uvjetom da to ne šteti njihovom školovanju i psiho-fizičom razvoju.

 

Molim kolege da me isprave ako griješim. Pozdrav i sretno!

uređeno: od Persona
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na odgovoru.

Supruga ne radi niti u Hrvatskoj niti u Rusiji tj nema nikakvih primitaka,

ali u prosloj godini kad sam ih prijavljivao u poreznoj za osobni odbitak, rekli su mi da pocetkom 2022 moram doniti potvrdu da nisu nista zaradili u Rusiji 2021, kako supruga tako i posinak.

ili bih morao vratiti novce, pa mi nije jasno kakve dokumente traziti pogotovu za maloljetnika.

Za suprugu placam osnovno osiguranje u gotovini a za posinka, iako sam ja nosioc osiguranja isto placam osnovno zdrastveno u gotovini. preko moje porezne kartice

interesira me mogu li traziti povrat  jer sam doprinose za zdravstvo placao preko moga oiba za posinka jer je on maloljetan

puno pozdrava

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na odgovoru.

Supruga ne radi niti u Hrvatskoj niti u Rusiji tj nema nikakvih primitaka,

ali u prosloj godini kad sam ih prijavljivao u poreznoj za osobni odbitak, rekli su mi da pocetkom 2022 moram doniti potvrdu da nisu nista zaradili u Rusiji 2021, kako supruga tako i posinak.

ili bih morao vratiti novce, pa mi nije jasno kakve dokumente traziti pogotovu za maloljetnika.

Za suprugu placam osnovno osiguranje u gotovini a za posinka, iako sam ja nosioc osiguranja isto placam osnovno zdrastveno u gotovini. preko moje porezne kartice

interesira me mogu li traziti povrat  jer sam doprinose za zdravstvo placao preko moga oiba za posinka jer je on maloljetan

puno pozdrava

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Pitam ne skitam je napisao:

kakve dokumente traziti pogotovu za maloljetnika

Potvrdu o ostvarenim primitcima od ruske porezne za oboje. Bez obzira na to što je posinak maloljetan potvrdu mu mogu izdati ruske vlasti. Samo ne znam kako ćete doći do te potvrde ali riješit ćete to već nekako.

prije 1 sat , Pitam ne skitam je napisao:

interesira me mogu li traziti povrat  jer sam doprinose za zdravstvo placao preko moga oiba za posinka jer je on maloljetan

Šta znači preko mog oiba? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija