Jump to content

premještaj u državnoj službi?!!


Zore

Preporučene objave

Radim deset godina u državnoj službi. Neki dan sam otišla svom nadređenom i zamolila ga da mi omogući da se premjestim na mjesto daktilografa.

Stiže odgovor da nema nikakvih prepreka osim jedne nepremostive! Moje radno mjesto je namješteničko, a daktilograf je službeničko i ne postoji nikakav način da se namještenik premjesti na službeničko radno mjesto! Meni to zvuči jako nevjerojatno, jer ako je to istina to znači da ja mogu npr. završiti fakultet i nebi se mogla premjestiti samo zbog nekakvog naziva "namještenik". Jesmo li mi namještenici manje vrijedni od službenika??

U isto vrijeme, namještenik sa zvanjem domar, prelazi na, ne samo službeničko, već i na ovlašteno radno mjesto!!!! E to me boli...

Šta da radim???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

što vi zapravo radite na namješteničkom mjestu, tj. kakvo zvanje imate? pročitajte zakon o državnim službenicima i namještenicima kao i pravilnik o unutarnjem uređenju službe u kojoj radite. ne vjerujem da vas se ne može premjestiti. ako imate srednju spremu, ne vidim razloga zašto ne? :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radim kao konobar. Imam SSS i uz to sam završila tečaj daktilografije u uredskom poslovanju. Čitala sam neke zakone o državnim službenicima i namještenicima, ali nisam nigdje vidjela da je to nemoguće. Vjerujem da se tu radi o nekom lobyju jer sam u ovih desetak godina vidjela svašta i znam puno toga o ljudima koji su mi nadređeni i vjerujem da pojedinci imaju nekoga svoga izvana koga bi ubacili, jer mi je dotični rekao da se mogu javiti jedino na natječaj pod istim uvjetima kao i netko "iz vana", a u nekim upravama upravo radnici koji već rade imaju prednost pred ostalima,a tek ako nema zainteresiranih, objavljuju natječaj... Najviše me boli to što netko može, a netko ne...

A i ne volim kad me se podcjenjuje... :-x

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja nisam poželjela bit državni službenik, nego daktilograf, makar i samo sa tečajem, znam da to mogu raditi i bolje od nekih koje trenutno rade na tim poslovima...

Oprostite što sa 15 godina nisam znala da ću s vremenom kao konobar imati problema sa zglobovima, venama, kičmom....i da ću kad-tad poželiti raditi nešto drugo..

A vidiš, ni kirurg nije loša ideja....

Odmah idem pitati ravnatelja naše bolnice... :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da se tu ne radi o podcjenjivanju. za državnog službenika nažalost morate imati srednju upravnu, ekonomsku ili drugu odgovarajuću školu (baš ova koju vi imate ne odgovara). a tu se i radi o četvorogodišnjim školama.........a koliko ja znam za konobara se ide 3 godine. nekad je tako (poznajem jednu gospođu koja ima osnovnu školu, završila tečaj daktilografije, naravno bilo je to prije 30 godina. žena još uvijek radi, položila stručni ispit, nikada ne može napredovati, upisničar je u državnom odvjetništvu, ali bez obzira na to ona i dalje radi jer je zatečena sa 20 godina staža u državnoj službi ali bez odgovarajuće spreme). kod vas je jedino razlika što ste namještenik i imate srednju spremu, po meni neodgovarajuću. iako, u jednom dijelu imate pravo - zapošljava se svatko i svašta......... očito je u pitanju veza. jer danas se strogo pazi koga se zapošljava.........(moš mislit). :-?:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ta pitanja više ne regulira Zakon o državnim službenicima i namještenicima, već Zakon o državnim službenicima koji je stupio na snagu 1.1.2006. godine. Tim zakonom je u pogledu namještenika određeno da se na njih primjenjuje Zakon o radu i opći propisi o radu. Tako da ne postoji zakonska mogućnost za premještaj sa namješteničkog na službeničko mjesto. Ako je to i bilo za osobu za koju navodite, to nije bilo u skladu sa zakonom. Dakle, za slobodno službeničko mjesto treba se raspisati natječaj i onda provesti proceduru koja je propisana u Zakonu o drž. službenicima. Pravilnikom o unutarnjem redu tijela u kojem radite mora pisati koju stručnu spremu treba imati osoba za radno mjesto daktilograf. Ako je vi nemate, onda vam tečaj daktilografije ne pomaže. Odn. mogao bi vam eventualno pomoći ako je u Pravilniku navedeno da se za to radno mjesto mora imati "i druga odgovarajuća škola", pa da se tu onda podvede i vaša škola, no to je malo nategnuto ako ste završili srednju školu za zvanje konobar. Po novom se obavezno provodi testiranje, pa ako ste dobri u daktilografiju i ako vam progledaju kroz prste u pogledu škole, možda bi i mogli proći. Ali samo putem natječaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 godina kasnije...

Zbog mobbinga sam završio na bolovanju. Psihilog - nalaz koma. Psihijatar - isto tako. Maltene me hoće hospitalizirati. Radim u državnoj službi i već sma par puta tražio premještaj, no, ili nije predviđeno planom pa nema mjesta ili ne spadam u onu kategoriju "mora se premjestiti zbog obiteljskih ili zdravstvenih razloga". Kako je stanje na poslu takvo da se ja jednostavno ne mogu vratiti (ne želim ulaziti u detalje), zanima me mogu li ovi nalazi poslužiti čemu, ili to treba biti neko specijalno vještačenje ili, ili, ili....što?! Jer, naime, kako je riječ o psihi, naravno da će netko to izvrtati u "na temelju toga vam ne možemo dati premještaj jer znači da uopće ne možete raditi" ili slično. Pomozite.

 

Inače, nisam još nigdje prijavio mobbing. Imam samo par dopisa koje sam slao nadređenima u kojima onako, na fino, upozoravam na par stvari koje mi trebaju za obavljanje posla i neke nepravilnosti, na koje sam neke i dobio odgovor, ali uglavnom, nisam dao zahtjev za zaštitu prava niti prigovorio na "etiku" nadređenog (koji se dere ne mene, napada na osobnoj razini riječima "ti si ovakav, onakav", ne želim uopće ponavljati). Ja se tamo vratiti ne mogu, liječnica opće prakse kaže da mi može dati tjedan dana da se malo "odmorim", no ja niti se odmaram, jer ne spavam, niti mi to išta znači....što nek poduzmem, ja tako ne mogu dalje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako zaista postoji mobbing i Vi se ne možete vratiti na radno mjesto, po meni Vam nema druge nego obustaviti rad dok Vas se ne zaštiti od mobbinga, po proceduri propisanoj odredbom čl. 134. Zakona o radu. U tom slučaju imate pravo na naknadu plaće kao da ste radili, ako ste poštovali sve odredbe navedene procedure.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako zaista postoji mobbing i Vi se ne možete vratiti na radno mjesto, po meni Vam nema druge nego obustaviti rad dok Vas se ne zaštiti od mobbinga, po proceduri propisanoj odredbom čl. 134. Zakona o radu. U tom slučaju imate pravo na naknadu plaće kao da ste radili, ako ste poštovali sve odredbe navedene procedure.

 

A zar nije po Zakonu o državnim službenicima? Čl.79-83, povjerljivi savjetnik?

 

A ima i nešto što je zove povjerenik za etiku, po Etičkom kodeksu državnih službenika.

 

U tome i je kvaka, ne znam kome se obratiti.

 

Nemam namjeru ići na sud, tako da ustvari moram raditi kroz sve to, ako sam dobro razumio?

 

Ništa više ne kužim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ajmo redom: jeste li Vi zaposleni u državnoj ili javnoj službi? Članci koje navodite govore o premještaju, ne o povjeljivom savjetniku, takvo što ne nalazim u Zakonu o državnim službenicima. Povjerenik za etiku vjerojatno služi da bi se njemu prijavljivale etičke nepravilnosti i povrede državnih službenika. Ako se ne želite i ne možete vratiti na rad, ovo je jedina opcija koja mi pada na pamet, a da ne izazovete tešku povredu službene dužnosti i sami sebi otkaz nakon što Vam protekne bolovanje. Možda će drugi komentatori imati i neke druge ideje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ajmo redom: jeste li Vi zaposleni u državnoj ili javnoj službi? Članci koje navodite govore o premještaju, ne o povjeljivom savjetniku, takvo što ne nalazim u Zakonu o državnim službenicima. Povjerenik za etiku vjerojatno služi da bi se njemu prijavljivale etičke nepravilnosti i povrede državnih službenika. Ako se ne želite i ne možete vratiti na rad, ovo je jedina opcija koja mi pada na pamet, a da ne izazovete tešku povredu službene dužnosti i sami sebi otkaz nakon što Vam protekne bolovanje. Možda će drugi komentatori imati i neke druge ideje.

 

Sorry, sorry, ono prvo su trebali biti članci iz Kolektivnog ugovora. Državni sam službenik.

Članci Zakona o radu koje vi navodite su ustvari isti u ZOR-u i našem kolektivnom.

Po tome, ja se moram vratiti, čekati 8 dana da se odluči o toj zaštiti dostojanstva i tek onda ako ništa od toga imam pravo prestati raditi ako sam u roku od 8 dana sve dao na sud. Ili?

 

Ok, ajmo se vratiti na prvi dio mog posta - mogu li na temelju ovih psihijatrijskih nalaza imati argumente za premještaj, ili ne? I može li na isto radno mjesto ali u drugom gradu ili ne?

 

I evo još jednog - državni službenik je dužan odraditi mjesec dana otkaznog roka. Ok. Ali, u ZOR-u stoji da u otkazni rok ide i neiskorišteni GO, dok se u Zakonu o državnim službenicima to uopće ne spominje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija