Jump to content

Pravo na nekretninu


TamaraT1969

Preporučene objave

Moja baka je s drugim suprugom kupila kuću. Nakon njegove smrti, prije više od 30 godina,  polovica je ostala njena a u suprugovoj polovici je suvlasnik s troje njegove djece. Baka živi u toj kući od njegove smrti sama. Sada je želi prodati ali ne možemo naći dvoje od pokojnikovo troje djece. Imamo samo njihova imena i stare adrese. Baka je svoj dio darovala kćeri, mojoj mami. U međuvremenu sam čula da ako nađemo dva svjedoka koji mogu posvjedočiti da je baka koristila tu kuću više od 30 godina da može kuća biti samo njeno vlasništvo. Zanima me da li je to točno?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , TamaraT1969 je napisao:

ako nađemo dva svjedoka koji mogu posvjedočiti da je baka koristila tu kuću više od 30 godina da može kuća biti samo njeno vlasništvo. Zanima me da li je to točno?

Iz opisane situacije vrlo teško da jedan od suvlasnika i posjednik nekretnine u cijelosti može kroz institut dosjelosti stjecati pravo vlasništva na tuđim suvlasničkim dijelovima. 

Ovakav stav zauzeo je i Županijski sud u Bjelovaru, u predmetu Gž-2458/2013-2, od 30. I. 2014. godine, gdje je između ostalog navedeno sljedeće:

... u zemljišnoj knjizi upisani suvlasnik i posjednik cijele nekretnine, koji je tijekom  stjecanja i vršenja tog posjeda bio upoznat sa pravnim temeljom (nasljeđivanje) te načinom stjecanja suvlasništva ostalih upisanih suvlasnika i neposjednika, sa vremenom  tog stjecanja te osobom od koje je stečeno, i sa time da nakon tog stjecanja ti suvlasnici nisu nikada na nedvojbeno jasan način očitovali volju o odricanju od toga prava – zna da mu ne pripada pravo na posjed cijele nekretnine već da djelomično posjeduje i   tuđu  nekretninu, pa se u tom dijelu ne može smatrati savjesnim posjednikom niti takav posjed može biti temelj za stjecanje prava vlasništva... "

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Matrix je napisao:

Iz opisane situacije vrlo teško da jedan od suvlasnika i posjednik nekretnine u cijelosti može kroz institut dosjelosti stjecati pravo vlasništva na tuđim suvlasničkim dijelovima. 

Ovakav stav zauzeo je i Županijski sud u Bjelovaru, u predmetu Gž-2458/2013-2, od 30. I. 2014. godine, gdje je između ostalog navedeno sljedeće:

... u zemljišnoj knjizi upisani suvlasnik i posjednik cijele nekretnine, koji je tijekom  stjecanja i vršenja tog posjeda bio upoznat sa pravnim temeljom (nasljeđivanje) te načinom stjecanja suvlasništva ostalih upisanih suvlasnika i neposjednika, sa vremenom  tog stjecanja te osobom od koje je stečeno, i sa time da nakon tog stjecanja ti suvlasnici nisu nikada na nedvojbeno jasan način očitovali volju o odricanju od toga prava – zna da mu ne pripada pravo na posjed cijele nekretnine već da djelomično posjeduje i   tuđu  nekretninu, pa se u tom dijelu ne može smatrati savjesnim posjednikom niti takav posjed može biti temelj za stjecanje prava vlasništva... "

 

Hvala! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija