Jump to content

Sudski postupak protiv nezakonite ovrhe


asusas

Preporučene objave

Pozdrav, imam pravomoćnu ovrhu od prije 8 godina radi neplaćanja Poreznog rješenja, tj. trošarine na energente. Stavljena je zabilježba u ZK ulošku pa se glavnica mora platiti, a kamate su otišle u zastaru. Radi se o iznosu o 25 tisuća kn.

Zanima me da li imam ikakvog temelja za podizanje sudskog postupka. Naime, jedan od kolega je dobio identičnu ovrhu u isto vrijeme kad i ja, ali se žalio na sve moguće odluke hrvatskih sudova i izgubio ih, ali je prošle godine dobio presudu na Europskom sudu za ljudska prava i država mu mora nadoknaditi štetu.

Ja nisam išao tako daleko sa žalbama, nego sam uložio žalbu samo na početno porezno rješenje i dalje nisam iskoristio pravne lijekove (nisam si stvarao dodatne sudske troškove).

Da li na temelju zakona (ako da, kojeg, članak) imam uporište da pokrenem sudsku parnicu i pozovem se na argumente iz presude Europskog suda te osporim navedeno porezno rješenje na hrvatskom sudu? Ili sam zakasnio da bilo što osporim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I mene zanima odgovor. 
Ovrha s kraja 2005 za porezna davanja iz 2003, 2004 i 2005, upisano u zk kao teret početkom 2006.

PU kaže da dug osiguran založnim pravom upisanim u zk ne zastarijeva. Ok. Međutim, Rješenjem o obustavi ovrhe u 2018. godini, uz ostala potraživanja PU, obustavljena su i ova iz 2003, 2004 i 2005. godine. 
 

Kako to tumačiti i što učiniti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Dana 02. 06. 2022. u 21:37, asusas je napisao:

Da li na temelju zakona (ako da, kojeg, članak) imam uporište da pokrenem sudsku parnicu i pozovem se na argumente iz presude Europskog suda te osporim navedeno porezno rješenje na hrvatskom sudu?

Možete koristiti žalbu izvan roka u tom ovršnom postupku.

Dana 04. 06. 2022. u 12:15, komplicirana.jako je napisao:

PU kaže da dug osiguran založnim pravom upisanim u zk ne zastarijeva

Ispravno su Vam rekli.

Dana 04. 06. 2022. u 12:15, komplicirana.jako je napisao:

Rješenjem o obustavi ovrhe u 2018. godini, uz ostala potraživanja PU, obustavljena su i ova iz 2003, 2004 i 2005. godine. 

Obustavljena je ovrha na čemu?

Dana 11. 06. 2022. u 14:47, samysam je napisao:

A meni zanima dali se za sve ovrhe koje su u zastari i nezakonite ovrhe od strane agencija za utjerivanje dugova moraju dizati parnice, zar nije dovoljno se pozvati na zastaru? I kada date sve dokaze, zaj to nije dovoljno?

Svoje navode morate dokazati na sudu, a u ovršnom postupku se ne provodi dokazni postupak već u parnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija