Jump to content

Što je to borbeni sektor?


dodaledi

Preporučene objave

Tražim zakon u kojem je točno uređena definicija tko je pripadnik "borbenog sektora" u RH. U Zakonu o hrvatskim braniteljima stoji definicija za pripadnike HVO-a "Pod pripadnikom borbenog sektora Hrvatskog vijeća obrane iz stavka 2. ovoga članka u smislu ovoga Zakona podrazumijeva se pripadnik Hrvatskog vijeća obrane i policije Hrvatskog vijeća obrane koji je sudjelovao u oružanom otporu i djelovao u izravnoj vezi s pružanjem otpora u obrani suvereniteta od 18. rujna 1991. do 23. prosinca 1996. godine", ali istu takvu definiciju za pripadnike Oružanih snaga RH koju su se borili na teritoriju RH ne mogu naći. Isto mi je potrebno zbog pokretanja upravnog spora jer mi vrijeme u Narodnoj zaštiti ne priznaju kao sudjelovanje u borbenom sektoru, i tako više od 15 godine. Sada sam odlučio pokrenuti upravni spor pa kolko košta da košta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko si bio pripadnik Naoružanih odreda NZ i bez prekida ušao u postrojbe HV tijekom 91 god automatski ti se mora vrijeme provedeno u NZ pridodati kao borbeni sektor.

Međutim ukoliko si bio samo u NZ ili si imao prekid između sudjelovanja u NZ i odlaska u HV moraš se dobrano potruditi da dokažeš da si kao pripadnik Naoružanih odreda NZ bio zadužen oružjem i da si sudjelovao u NEPOSREDNOM ORUŽANOM sukobu sa neprijateljem.Dakle nije dovoljno istaknuti da si u NZ bio zadužen sa puškom i bio na  seoskoj straži,nekakvom čuvanju objekata ili  dežurstava.To ti apsolutno neće proći.Traži se isključivo doslovno prva linija i oružani otpor koji si pružao u NONZ.

E sad sam procjeni vrijedi li ići dalje jer očito da ti ne daju borbeni sektor iz razloga koji sam naveo na stavci dva.Moje osobno mišljenje da ukoliko nisi bio u neposrednim sukobima ne troši uzalud zdravlje a ukoliko zaista jesi bori se da to dokažeš!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemam ni dana prekida između Narodne zaštite i pričuvnog sastava MUP-a tadašnje PU Sisak, ali me Ministarstvo obrane uredno .....be već 15. godina. Jednostavno ignoriraju kontinuirano sudjelovanje u obrani RH i odbijaju mi priznati status jer se vežu samo na vrijeme provedeno u Narodnoj zaštiti.

uređeno: od dodaledi
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Predao i dva puta dobio nogom u guzicu. U obrazloženju rješenja nije decidirano napisano zbog čega sam odbijen već da "nisu ispunjene zakonske pretpostavke za priznavanje statusa branitelja iz Domovinskog rata". Pri tome misle na čl. 3 Zakona. U obrazloženju spominju samo vrijeme provedeno u NZ, a to što sam odmah iz NZ prešao u MUP ne spominju nigdje. Iako sam preumoran od ovog birokratskog sranja dići ću tužbu na Upravnom sudu, ali mi treba pravna pomoć, a koju sigurno neću dobiti od Ministarstva branitelja jer i njih zaboli ona stvar.   

uređeno: od dodaledi
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , dodaledi je napisao:

Predao i dva puta dobio nogom u guzicu. U obrazloženju rješenja nije decidirano napisano zbog čega sam odbijen već da "nisu ispunjene zakonske pretpostavke za priznavanje statusa branitelja iz Domovinskog rata". Pri tome misle na čl. 3 Zakona. U obrazloženju spominju samo vrijeme provedeno u NZ, a to što sam odmah iz NZ prešao u MUP ne spominju nigdje. Iako sam preumoran od ovog birokratskog sranja dići ću tužbu na Upravnom sudu, ali mi treba pravna pomoć, a koju sigurno neću dobiti od Ministarstva branitelja jer i njih zaboli ona stvar.   

Ako vam nije priznato vrijeme provedeno u pričuvi mupa to morate vidjeti kod njih zašto vas nemaju u evidenciji. Min. Branitelja vam tu nemože pomoči.Nije mi jasno zašto to niste prije tražili ako ste bili u mupu. A što se tiče tužbe neznam šta bih vam savjetovao jedan život je malo treba vam dva života ta to riješite putem suda. Sretno! 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , dodaledi je napisao:

U obrazloženju spominju samo vrijeme provedeno u NZ, a to što sam odmah iz NZ prešao u MUP

kao prvo ,ajmo boravak u mupu staviti sa strane jer to po novom zakonu uopče nije uvjet za priznavanje NZ.....to je nekad bilo tako...znam osoba koje su dobile status a nisu bile nigdje osim NZ

sada je bitno da imate 100 dana i da tu postojbu NZ tretiraju kao borbenu.....ako znate neke osobe koje su bile sa vama ,a da im je priznat status ,onda se vrijedi boriti...u suprotnom ne..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Mister-X je napisao:

kao prvo ,ajmo boravak u mupu staviti sa strane jer to po novom zakonu uopče nije uvjet za priznavanje NZ.....to je nekad bilo tako...znam osoba koje su dobile status a nisu bile nigdje osim NZ

sada je bitno da imate 100 dana i da tu postojbu NZ tretiraju kao borbenu.....ako znate neke osobe koje su bile sa vama ,a da im je priznat status ,onda se vrijedi boriti...u suprotnom ne..

 

Mora se cuti sa zapovjednikom NZ , on je dao iskaz za svaku osobu posebno,ako se  ne podudaraju ... problem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , orao je napisao:

Mora se cuti sa zapovjednikom NZ , on je dao iskaz za svaku osobu posebno,ako se  ne podudaraju ... problem

koliko sam ja čuo od ovih koji su predavali po novom zakonu ti si morao uredu za obranu donijeti izjave dva svjedoka (zapovjednik i još jedan svjedok) i to si sam morao otiči kod njih da ti ispune i točno onda znaš šta je napisano i vremenski period...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Mister-X je napisao:

koliko sam ja čuo od ovih koji su predavali po novom zakonu ti si morao uredu za obranu donijeti izjave dva svjedoka (zapovjednik i još jedan svjedok) i to si sam morao otiči kod njih da ti ispune i točno onda znaš šta je napisano i vremenski period...

Ja sam predavo pa znam,izjava zapovjednika,izjava tvog neposrednog zapovjednika i izjave 2 suborca,revers da si zaduzio oruzije ili mora biti u izjavi zapovjednika da si zaduzio

Kad to predas u ured za obranu oni zovu zapovjednika i ispituju ga za tebe,tj. za svaku osobu koja je predala zahtjev,kad to zavrsi ,zovu tebe i pred pravnikom te ispituju ono sto yu tvog zapa.,ako se izjave ne podudaraju nema priznanja...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija