Jump to content

Kupoprodaja nekretnine - predugovor/ugovor i dokumentacija


christina777

Preporučene objave

Postovani, molim vas za pomoc oko sljedecih pitanja vezano uz kupoprodaju nekretnine.

Naime zainteresirani smo za kupnju kuce koja prema vlasnickom listu cini se da je sve u redu (vlasnistvo 1/1, upisana je i kuca i dvoriste, nema tereta).

  • Znaci sada bi prvo trebali sklopiti predugovor u kupnji u kojem ce izmedju ostalog biti naveden iznos isplacene kapare i datum sklapanja kupoprodajnog ugovora, pa me zanima da li je neophodno ovjeriti predugovor kod javnog biljeznika ili je predugovor valjan i bez ovjere javnog biljeznika?
  • Zatim, koja je sve dokumentacija neophodna i mora ici uz kupoprodajni ugovor?
  • Takodjer da li je energetski certifikat nesto sto je neophodno od dokumentacije ili mozemo kupnju obaviti i bez toga?
  • I molim vas ako mozete mi poslati primjer/sprancu nekog predugovora i kupoprodajnog ugovora.

Hvala unaprijed na pomoci i odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Dana 18. 01. 2023. u 9:44, christina777 je napisao:

Postovani, molim vas za pomoc oko sljedecih pitanja vezano uz kupoprodaju nekretnine.

Naime zainteresirani smo za kupnju kuce koja prema vlasnickom listu cini se da je sve u redu (vlasnistvo 1/1, upisana je i kuca i dvoriste, nema tereta).

  • Znaci sada bi prvo trebali sklopiti predugovor u kupnji u kojem ce izmedju ostalog biti naveden iznos isplacene kapare i datum sklapanja kupoprodajnog ugovora, pa me zanima da li je neophodno ovjeriti predugovor kod javnog biljeznika ili je predugovor valjan i bez ovjere javnog biljeznika?
  • Zatim, koja je sve dokumentacija neophodna i mora ici uz kupoprodajni ugovor?
  • Takodjer da li je energetski certifikat nesto sto je neophodno od dokumentacije ili mozemo kupnju obaviti i bez toga?
  • I molim vas ako mozete mi poslati primjer/sprancu nekog predugovora i kupoprodajnog ugovora.

Hvala unaprijed na pomoci i odgovorima!

Poštovana,

Predugovor nije uopće potreban ako ne kupujete putem kredita ili za to imate neke druge razloge. Možete odmah ići na Kupoprodajni ugovor s tabularnom izjavom.

Ako idete na Predugovor, isti ne morate ovjeravati kod bilježnika, to je isključivo na Vama i na Prodavatelju. Na Predugovoru se dogovaraju svi bitni čimbenici za sklapanje glavnog, odnosno Kupoprodajnog ugovora (kapara, dinamika isplate, stvari u kući, itd..).

Na Kupoprodajnom ugovoru Vam je bitno da ste Vi (ako Vas ima više kupca onda i ostali kupci, budući suvlasnici) te Prodavatelj (ako ih je više, i ostali moraju biti prisutni osim u slučaju da postoji Posebna punomoć ne starija od 6 mjeseci) dok od dokumentacije Vam je bitno samo da imate Kupoprodajni ugovor.

Po zakonu, pri Kupoprodaji nekretnine mora se priložiti energetski certifikat. EC vrijedi 10 godina od dana kada je izdan te u velikoj većini slučaja isti postoji, no i ako on ne postoji, uvijek se može napraviti te nije skupo (za stan od cca 60m2 cijena je oko 100eura na niže!). 

Nadam se da sam Vam bio od pomoći.

Lijepi pozdrav.

CM

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija