Jump to content

Ugovor o doživotnom uzdržavanju


vinica

Preporučene objave

Moj brat je s mojim roditeljima najvjerojatnije potpisao ugovor o doživotnom uzdržavanju,naime mi imamo obiteljsku kuću i još zemlje u BiH gdje sam ja često odlazila s mojom obitelji.brat je tražio ključ od mene jer roditelji više nisu mogli ić radi zdravstvenih problema pa je ključ i bio kod mene radi toga.ja sam se htjela dogovorit s njim kad će tko ić al samo je bila poruka ostavi ključ u roditelja i to je to.takvo ponašanje me iznenadilo i bilo mi je sumnjivo pa sam tako od roditelja koji žive u stanu u RH doznala da su oni s njim potisali ugovor,mama je rekla da će se on kao brinuti o njima,da je stan njihov dok su živi a poslije smrti pripada njemu.rekla je da to u BIH nisu dirali.ja upravo to želim znati jer želim svoj dio u BiH i jesu li nam roditelji dužni pokazat ugovor jer se mi sestre uglavnom i brinemo o njima.i ako je u ugovoru napisao svu svoju imovinu -je li s tim nasljeđuje i sve u BiH?roditelji su ljudi sa sela ne znaju oni ništa o ugovorima i sl.roditeljima svakako treba pomoć al njih nema kontinuirano kod kod roditeljs,mama ima parkins sindrom i često pada al opet su oboje sami.očito je da je htio uzet imovinu i nas sestre iskljulit iz svega,znači da li su nam roditelji dužni pokazat ugovor i što s svim u BiH?lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , vinica je napisao:

da li su nam roditelji dužni pokazat ugovor

Ne, mogu slobodno rapolagati svojom imovinom. Eventualno bi mogli provjeriti sastav ugovora ako je stavljena zabilježba ugovora u ZK. 

 

prije 16 sati , vinica je napisao:

što s svim u BiH?

Taj ugovor ne bi treao imati išta s nekretninama u BiH, čak i da su navedene takav ugovor ne bi trebao vrijediti u BiH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Spitfire je napisao:

Ne, mogu slobodno rapolagati svojom imovinom. Eventualno bi mogli provjeriti sastav ugovora ako je stavljena zabilježba ugovora u ZK. 

 

Taj ugovor ne bi treao imati išta s nekretninama u BiH, čak i da su navedene takav ugovor ne bi trebao vrijediti u BiH.

A ako je napisano i svu svoju imovinu,ima li pravo i na nekretnine u BiH?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 minuta, vinica je napisao:

A ako je napisano i svu svoju imovinu,ima li pravo i na nekretnine u BiH?

 

Oni mogu raspolagat s svojom imovinom a što je s mojim nužnim dijelom?i što ako se ne pridržava ugovora?

prije 1 minutu, vinica je napisao:

 

 

prije 2 minuta, vinica je napisao:

Oni mogu raspolagat s svojom imovinom a što je s mojim nužnim dijelom?i što ako se ne pridržava ugovora?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , vinica je napisao:

A ako je napisano i svu svoju imovinu,ima li pravo i na nekretnine u BiH?

"Svu svoju imovinu" nije oblik navedenog ugovora koji bi bio podoban za provedbu u ZK, moraju biti navedene nekretnine koje su obuhvaćene takovim ugovorom.

prije 5 sati , vinica je napisao:

Oni mogu raspolagat s svojom imovinom a što je s mojim nužnim dijelom?

Imovina obuhvaćena ugovorom o doživotnom uzdržavanju, pošto je to naplatni pravni posao, ne bi ulazila u zahtjev za nužni dio nakon smrti roditelja.

prije 5 sati , vinica je napisao:

i što ako se ne pridržava ugovora?

Roditelji bi imali pravo raskinuti isti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 26. 02. 2023. u 11:56, Spitfire je napisao:

"Svu svoju imovinu" nije oblik navedenog ugovora koji bi bio podoban za provedbu u ZK, moraju biti navedene nekretnine koje su obuhvaćene takovim ugovorom.

Imovina obuhvaćena ugovorom o doživotnom uzdržavanju, pošto je to naplatni pravni posao, ne bi ulazila u zahtjev za nužni dio nakon smrti roditelja.

Roditelji bi imali pravo raskinuti isti.

Znači nemam apsolutno nikakva prava?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam koja bi ste vi to prava. Kao što rekoh roditelji dok su živi i poslovno sposobni imaju pravo raspolagati svojom imovinom na način koji sami odaberu. Istu mogu darovati, prodati te u vezi nje sklopiti druge naplatne poslove (ugovori o uzdržavanju), mogu je oporučno ostaviti a ne moraju napraviti ništa od toga. Nekakova prava bi imali u ostavinskom postupku i to nad imovinom koja nije obuhvačena nekim od naplatnih pravnih poslova (darovanje, oporuka i sl.). Eventualno bi mogli u ostavinskom postupku pobijati ugovor o doživotnom uzdržavanju gdje ćete biti upućeni u parnicu ali za to trebate imati dobre razloge i dokaze.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav, ispričavam se ako postavljam pitanje na krivom mjestu. 

Zanima me može li moj otac potpisati sa mnom ugovor o doživotnom uzdržavanju u kojem bi nakon smrti prenio na mene samo dio svoje nekretnine, točnije prizemlje kuće sa dvorištem? Kuća se sastoji od prizemlja, kata, potkrovlja i dvorišta te nije etažirana i kompletna je u njegovom vlasništvu. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, upravo tako. Naime obiteljski dogovor je da otac sestri ostavlja kat i potkrovlje koji ona i muž trenutno uređuju tj nadograđuju i tamo će se i doseliti. I dalje će sve glasiti na njega. Meni želi ostaviti prizemlje i dvorište, što je za sada sestri u redu ali bojim se situacije u kojoj bi se ona mogla predomisliti i iza smrti oca tražiti svoj dio dvorišta koji bi joj zakonski tada i pripao ako se ne varam. Također me brine da sestra ne potpiše s ocem taj isti ugovor za cijelu kuću dok je još cijela kuća na njemu, budući će ona živjeti s njima jednom kad dovrše radove a ja živim s obitelji u drugom gradu. Kako otac nije voljan za života išta prepisati na mene i sestru, kao niti etažirati kuću, razmišljam na koji način bih se mogao osigurati da ću iza njegove smrti stvarno i naslijediti prizemlje i kompletno dvorište. Otac govori da će tu raspodjelu navesti u oporuci no ne znam koliku snagu ima oporuka za podjelu vlasništva na ovaj način i da li me štiti od toga da se sestra buni protiv nje i traži svoj dio na kraju. U tom bi slučaju cijela kuća glasila na oca za vrijeme njegova života i dijelila se na nas dvoje iza njegove smrti a oporuka će biti jedini papir gdje se ta raspodjela vidi. Ne ulazim u sestrin dio koji joj otac želi ostaviti i koji ona sada uređuje, ali bojim se da bi ona mogla ući u moj ako zaključi da joj ipak ne odgovara to što na kraju ne bi imala dvorište. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na informacijama. 

Mislim da se nisam ipak dovoljno jasno izrazio što mi je cilj tj koja bi bila svrha tog ugovora. Cilj mi je osigurati se da ću iza oca stvarno naslijediti prizemlje i dvorište kako je obećao i upisati se onda za taj dio kao jedini vlasnik. Nije mi problem obvezati se brinuti o ocu kao što ni njemu nije problem prepustiti mi taj dio kuće.

Samo ne znam hoće li takav ugovor biti valjan iza njegove smrti, iako je to ugovor o doživotnom uzdržavanju koji se teško pobija, ako kuća nije etažirana i taj dio koji bi naslijedio nije prikazan kao zasebna cjelina? Bi li to za sestru bio dovoljno jaki dokaz da ga ima šansu pobiti ukoliko se namjeri baš na dio dvorišta? 

Ako neće biti valjan onda pretpostavljam da bi sestra imala neko pravo, isto kao i ja uostalom, da traži neki svoj udio u tom dijelu kao što bih i ja mogao tražiti svoj u njenom dijelu koji sada uređuje. 

Ili ne bi mogli ništa potraživati jer bi u oporuci stajala volja oca da taj dio ostavlja meni, kao što ja ne bih mogao ništa potraživati u onom dijelu koji oporukom otac ostavlja sestri (kat i potkrovlje)?

Pitam iz razloga što sam iz linka kojeg ste mi poslali shvatio da bi za moju situaciju najbliže odgovarao ovaj zadnji primjer gdje bi važeći ugovor bio ugovor o darovanju a ugovor o uzdržavanju bi ga prikrivao i ne bi bio valjan. No niti to me ne bi zaštitilo i osiguralo mi vlasništvo jer rečeno mi je da se ne može darovati tj ne bih se mogao upisati kao vlasnik na darovanom dijelu nekretnine ako taj dio nije definiran kao zasebna cjelina što kod mene ne bi bio slučaj jer kuća neće biti etažirana.

Znači u tom slučaju niti jedan ugovor ne bi bio valjan ili sam u krivu? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija