Jump to content

Roditeljski dopust (otac)


Hrki87

Preporučene objave

Pozdrav,

dijete mi je rođeno 2021., a vidim da se zakon mijenjao 2022. godine. Citat iz zakona:

Roditeljski dopust
Zaposleni ili samozaposleni roditelj nakon navršenih 6 mjeseci života djeteta ima pravo na roditeljski dopust, koji može koristiti do osme godine života djeteta. Ovo je osobno pravo oba roditelja, koje oni koriste u trajanju od:

  • 8 mjeseci  (za prvo i drugo rođeno dijete),
  • 30 mjeseci (za rođene blizance, treće i svako sljedeće dijete).

Pravo na roditeljski dopust u pravilu mogu koristiti oba roditelja, u jednakom trajanju, odnosno svaki po 4 odnosno 15 mjeseci (ovisno o broju djece), s time da je 2 mjeseca neprenosivo.
Navedeno je vidljivo u situaciji, kada samo jedan od roditelja koristi roditeljski dopust, onda isti traje 6 odnosno 28 mjeseci.

Dali imam pravo (ja kao otac) na 2 mjeseca roditeljskog dopusta? Žena je prvih 6 mjeseci porodiljinog dobivala naknadu kao zaposlena osoba, a drugih 6 mjeseci kao nezaposlena (jer joj je istekao ugovor o radu). Ukoliko imam pravo, koja je procedura da ostvarim to pravo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Hrki87 je napisao:

time da je 2 mjeseca neprenosivo.

ovo znači da se 2 mjeseca gube u slučaju prijenosa, tj. postoje samo dva načina korištenja roditeljskog dopusta, 4 + 4 ili 6 + 0.

tako da ako je žena nakon porodiljnog koristila 6 mj roditeljskog, ne, nemaš pravo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Hvala na odgovoru, ali mi nije do kraja jasno 4 + 4 dok 6 + 0 ima smisla.

Dali to znači da žena koristi 4 mjeseci roditeljskog  i 4 mjeseci roditeljskog otac, onda ispada da je ukupan roditeljski 8 mj.??

Logično bi bilo ukoliko otac želi koristiti: 4 žena + 2 otac = 6 mj. ukupno

 

uređeno: od Hrki87
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 16. 08. 2023. u 10:53, Hrki87 je napisao:

Hvala na odgovoru, ali mi nije do kraja jasno 4 + 4 dok 6 + 0 ima smisla.

Dali to znači da žena koristi 4 mjeseci roditeljskog  i 4 mjeseci roditeljskog otac, onda ispada da je ukupan roditeljski 8 mj.??

Logično bi bilo ukoliko otac želi koristiti: 4 žena + 2 otac = 6 mj. ukupno

 

opcenito govoreci, svaki roditelj ima pravo na 4 mjeseca roditeljskog dopusta. otac moze majci prebaciti jedan mjesec pa ce ona koristiti 5 mjeseci, a on 3 ili moze majci prebaciti 2 mjeseca pa ce ona koristiti 6, a on 2, ali vise od 2 mjeseca otac ne moze prebaciti majci jer su 2 mjeseca neprenosiva, to znaci neprenosivost, a ne da se to ukida ili penalizira. to je moje tumacenje zakona, ali najbolje da si sami procitate zakon.

uređeno: od weezz0
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ne znam dali je u drugim zemljama tako, ali kada ja tumačim zakon još mi je više nejasno :)

Trebalo bi u zakonima biti primjeri iz prakse, jer ovako svi tumače na svoj način. Zanimljivo, svatko na svoj, a to meni veli da je zakon loše napisan :)

Budem pitao na HZZO jer ne planiram 2 mjeseca pokloniti državi :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 28. 08. 2023. u 7:44, Hrki87 je napisao:

Ne znam dali je u drugim zemljama tako, ali kada ja tumačim zakon još mi je više nejasno

Tako je to kada laik tumači zakon.

Dana 28. 08. 2023. u 7:44, Hrki87 je napisao:

Trebalo bi u zakonima biti primjeri iz prakse, jer ovako svi tumače na svoj način

Onda to ne bi bio zakon. Zakoni i jesu tu da bi se tumačili.

Dana 28. 08. 2023. u 7:44, Hrki87 je napisao:

Zanimljivo, svatko na svoj, a to meni veli da je zakon loše napisan :)

Naravno, kada ste laik.

Dana 28. 08. 2023. u 7:44, Hrki87 je napisao:

Budem pitao na HZZO jer ne planiram 2 mjeseca pokloniti državi :)

Zato i služe službe koje primjenjuju konkretni zakon u svojoj praksi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija